Рішення від 26.06.2019 по справі 120/1527/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 червня 2019 р. Справа № 120/1527/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Слободонюка М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кулика В.В.

представника позивача: Оскоми О.М.

представника відповідача: Зорогляна А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що перебуває на обліку як військовий пенсіонер у ІНФОРМАЦІЯ_3 та на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області. З 30.12.2017 року йому призначена пенсія за вислугу років, яку він отримує у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Як зазначає позивач, при обчислені пенсії ГУ ПФУ у Вінницькій області врахувало наступне грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, надбавка за умови режимних обмежень - 20%, надбавка за кваліфікацію - льотчик штурман 1 клас - 12%, надбавка льотному складу при виконанні польотів - 35%, премія - 380%.

Однак, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» затверджено процедуру перерахування пенсії, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». У подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та направив до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України. На підставі нової довідки, ГУ ПФУ у Вінницький області у березні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з врахуванням лише посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугу років.

У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45, що обмежували складові грошового забезпечення, в частині яких проводиться перерахунок пенсії та яким була затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, без відображення в ній додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином позивач вважає, що з 05.03.2019 року на законодавчому рівні не визначено обмеження щодо перерахунку пенсій виходячи лише із трьох складових грошового забезпечення та без врахування при перерахунку додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим у ІНФОРМАЦІЯ_4 виник обов'язок усунути порушення вимог закону, які були допущені при підготовці та подачі первинної довідки, і виготовити та подати до ГУ ПФУ у Вінницькій області оновлену довідку з відображенням у ній розмірів усіх видів грошового забезпечення, визначених Постановою №704.

У зв'язку з цим, 24.04.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про складання нової довідки для перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених складових грошового забезпечення. Проте відповідач листом від 26.04.2019 року (вх. №12/1112) відмовив у складанні зазначеної довідки із тих підстав, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 зобов'язує до вчинення певних дій лише Кабінет Міністрів України і не містять жодних зобов'язань до Міністерства оборони України чи обласних військових комісаріатів. А оскільки на теперішній час Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо скасування постанови № 103 від 21.02.2018 року чи внесення змін до неї, так само як і рішення щодо визначення інших умов та розмірів перерахунку пенсій, тому правових підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на даний час не має.

Вважаючи, що відповідач діє всупереч закону, позивач звернувся до суду з даним позовом, за вимогами якого просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови в складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” вказати розмір надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за кваліфікацію - льотчик штурман 1 клас, надбавки льотному складу при виконанні польотів та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначені та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за кваліфікацію - льотчик штурман 1 клас, надбавки льотному складу при виконанні польотів та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначені та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби.

Ухвалою суду від 14.05.2019 року позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 05.06.2019 року. 05.06.2019 року розгляд справи відкладено на 12.06.2019 року. А 12.06.2019 року в судовому засіданні оголошувалась перерва до 26.06.2019 року.

31.05.2019 року відповідач подав письмовий відзив на позов (вх. №29040), у якому заперечує в повному обсязі щодо заявлених позовних вимог. Свою позицію мотивує тим, що під час проведення перерахунку пенсії позивача застосовувався Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанова Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказ Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року. Відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів відповідач на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України від 01.03.2018 року, склав довідку про новий розмір грошового забезпечення та передав в місячний термін органам Пенсійного фонду України у Вінницькій області. При складанні довідки про розмір грошового забезпечення колишніх військовослужбовців, відповідачем враховувались три складових: оклад за посадою; оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років. Врахування будь-яких інших складових грошового забезпечення не передбачено як вимогами вищезазначених нормативно-правових актів, так і встановленим зразком довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (Додаток № 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року). Крім того, представник відповідача зазначив, що 12.12.2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом групи осіб до Кабінету Міністрів України, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Також, зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року вказане рішення залишено без змін. При цьому, представник відповідача наголосив, що будь - яких зобов'язань щодо вчинення дій стосовно перерахунку грошового забезпечення особам, звільненим з військової служби на обласні військові комісаріати не покладено. Таким чином вказаними рішеннями були визнані протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Постанови № 45. Однак, пункти 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою № 45 залишились чинними, а відтак порядок направлення довідок для його проведення є незмінним. Тому Вінницький обласний військовий комісаріат діяв на підставі, в межах та порядку визначеному чинним законодавством України. З огляду на викладене відповідач вважає, що доводи позовної заяви є необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

04.06.2019 року за вх. №29676 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач з доводами сторони відповідача не погоджується, оскільки, на його думку, аналізуючи норми пенсійного законодавства можна зробити висновок про те, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій. Вважає, що у даних правовідносинах відповідач повинен керуватись виключно положеннями Постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Закону України №2262-ХІІ та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ без обмежень, встановлених Постановою №103.

12.06.2019 року відповідач подав заперечення (вх. №3/1588), у яких додатково зазначає, що у Вінницького обласного військового комісаріату не має правових підстав надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних складових (надбавок та доплат) грошового забезпечення, як того вимагає позивач, адже жоден нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на доводи, викладені у відзиві на позовну заяву та запереченні.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України та був звільнений у запас в грудні 2017 року. Вислуга років на час звільнення з військової служби в пільговому обчислені склала 56 календарних років.

З 30.12.2017 року позивач перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. З цієї дати позивачу призначена пенсія за вислугу років із урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, надбавка за умови режимних обмежень - 20%, надбавка за кваліфікацію - льотчик штурман 1 клас - 12%, надбавка льотному складу при виконанні польотів - 35%, премія - 380%.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” №103 від 21.02.2018, ІНФОРМАЦІЯ_6 складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка містить наступні складові: посадовий оклад - 8030 грн., оклад за військовим званням 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4755 грн., всього грошового забезпечення 14265 грн.

24.04.2019 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з письмовою заявою щодо складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за кваліфікацією - льотчик штурман 1 клас, надбавки льотному складу при виконанні польотів, премії, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії за відповідною або аналогічною посадою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

26.04.2019 за вх. №12/1112 Вінницький обласний військовий комісаріат відмовив у задоволенні його заяви вказавши, що підстави для оформлення та направлення довідки відсутні, а складові грошового забезпечення визначені відповідно до Постанови № 103, Постанови № 45 на умовах, передбачених статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Непогоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Частиною 3 статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Суд, окреслюючи межі спірних правовідносин, що виникли між сторонами, звертає увагу на те, що такі стосуються питання про наявність чи відсутність підстав для виготовлення та обов'язку направлення Вінницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки про грошове забезпечення військовослужбовця. Така довідка, на думку позивача, повинна стати підставою для перерахунку його пенсії та має містити інші складові грошового забезпечення, крім тих, що вказані у довідці про розмір грошового забезпечення від 16.03.2018 року в особовій справі № ХЛ 67605, яка бралася до уваги органами пенсійного фонду при проведенні перерахунку його пенсії.

Підстави та порядок оформлення спірної довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення головним управлінням Пенсійного фонду України до 21.02.2018 року було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45 (в редакції до 21.02.2018 року)).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Системний аналіз зазначених норм Порядку наводить суд на висновок, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов'язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких зокрема належать:

- прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;

- направлення компетентними державними органами у п'ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям;

- повідомлення Пенсійним фондом України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки);

- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.

Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п'ятим) етапом процедури доведення до відому органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Тому про виникнення у відповідача обов'язку із підготовки такої довідки можна вести мову лише за наявності встановлених вище передумов.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018 року.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 року на Урядовому порталі.

Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.01.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).

Також, Постановою № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз і цієї редакції Порядку свідчить про те, що заява позивача із посиланням на наявний на його думку факт зміни грошового забезпечення не є достатньої підставою для видачі довідки про розмір грошового забезпечення. Підготовці такої довідки повинні передувати:

- підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців;

- прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій;

- отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики;

- повідомлення Пенсійним фондом України своїх головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилання відповідної інформації;

- складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення списків за встановленою формою та подання їх компетентним державним органам;

- підготовка державними органами на підставі отриманих списків довідок про розмір грошового забезпечення та їх направлення до органів пенсійного фонду.

Крім того, відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Перевіряючи наявність передбачених передумов для оформлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача суд встановив наступне.

Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які затверджені відповідною постановою Уряду.

05.03.2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року - без змін.

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з частиною 1 статті 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019 року, що узгоджується із нормою частини 2 статті 265 КАС України.

Проте, суд звертає увагу позивача, що прийняте Окружним адміністративним судом міста Києва в адміністративній справі №826/3858/18 рішення не є тим юридичним фактом, який в силу вимог п. 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) тягне за собою обов'язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.

За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані таким, що втратили чинність чи були змінені цим актом. Дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта та визнання спеціального порядку такого відновлення регулювання відповідних правовідносин. Аналогічна позиція міститься у пункті 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06 вересня 2005 року. Таке ж положення міститься у пункті 2.36 наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5 «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів», в якому зазначено, що визнання нормативно-правового акта таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним таким, що втратили чинність.

Відповідно, доводи позивача про те, що скасування судом окремих положень Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 відновлюють раніше діючий порядок визначення складових грошового забезпечення, з яких проводиться перерахунок пенсія, є безпідставними, оскільки чинне законодавство України не передбачає жодних випадків поняття «відновлення» в силі законів чи окремих їх норм, які у встановленому порядку втратили чинність.

Як зазначалося вище, першим етапом та приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Суд звертає увагу, що при розгляді справи не встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України рішень які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов'язок оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.

Водночас суд наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, самостійно віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку № 45 має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання бездіяльності Вінницького обласного військового комісаріату, яка полягає у відмові відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням у ній відомостей про додаткові види грошового забезпечення - задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову, суд може визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Аналіз вищенаведеної норми свідчить про безпосередній взаємозв'язок визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Більше того, друга вимога є похідною та залежною від першої. Адже внаслідок визнання бездіяльності протиправною, неминучим є зобов'язання вчинити певні дії для відновлення порушених прав та інтересів.

З огляду на те, що позовну вимогу про визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у складанні і поданні нової довідки про розмір грошового забезпечення судом залишено без задоволення, то позовна вимога щодо зобов'язання відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області таку довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, теж не підлягає задоволенню, як похідна.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що у спірних правовідносинах відповідач зазначеного конституційного припису дотримався, а тому відсутні ознаки порушення ним прав, свобод та законних інтересів позивача.

Беручи до уваги викладене вище, суд доходить висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Судових витрат по справі не має.

Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 02.07.19

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Вінницький обласний військовий комісаріат, місцезнаходження: вул. 40-річчя Перемоги, 31, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08362793.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович