Провадження №2-а/359/179/2019
Справа №359/5753/19
Іменем України
26 червня 2019 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Журавського В.В.
при секретарі Алфімовій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України до громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 про затримання іноземця до вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, -
25 червня 2019 року ОКПП «Київ» звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, який обґрунтовує тим, що 23 червня 2019 року у пункті пропуску для міжнародного сполучення «Бориспіль» під час оформлення рейсу №821 «Київ-Париж» ОСОБА_1 пред'явив на паспортний контроль закордонний паспорт громадянина Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії , виданого на ім'я ОСОБА_2 , який не належить йому. Вказані дії свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП. Внаслідок чого ОСОБА_1 був затриманий в адміністративному порядку строком до трьох діб для встановлення особи та з'ясування обставин спроби незаконного перетинання державного кордону України в пункту пропуску через державний кордон України, без відповідного документа. Під час перебування в спеціальному приміщенні відділу прикордонної служби «Бориспіль-2» ОКПП «Київ» ОСОБА_1 повідомив, що він перебуває в процедурі визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Тому ОКПП «Київ» просить затримати громадянина Демократичної Республіки Конго ОСОБА_1 до вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк до шести місяців.
У судовому засіданні представник позивача Нечитайло В.В. підтримав адміністративний позов та просив його задовольнити.
Відповідач, за допомогою перекладача Міссілу Муендо Рок, вказав, що не заперечує проти адміністративного позову, а також додатково пояснив, що дійсно звернувся із заявою про отримання статусу біженця на території України та не бажає повертатися на батьківщину.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що згідно протоколу про адміністративне затримання від 23 червня 2019 року ОСОБА_1 був затриманий на строк до трьох діб з метою встановлення особи та складання протоколу про адміністративне правопорушення у зв'язку з вчиненням ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1КУпАП.
Так, 23 червня 2019 року о 12 годині 45 хвилин у пункті пропуску для міжнародного сполучення «Бориспіль» під час оформлення рейсу №821 «Київ-Париж» ОСОБА_1 пред'явив на паспортний контроль закордонний паспорт громадянина Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії №514487847, виданого на ім'я ОСОБА_2 , який йому не належить. У зв'язку з цим, відносно ОСОБА_1 складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, що підтверджується копіями рапортів начальника 2-го відіпс впс «Бориспіль-2» капітана І. Пасенцян та інспектора ПС майстра 2-го відіпс впс «Бориспіль-2» ст. прапорщика О. Рудь.
З письмових пояснень, наданих ОСОБА_1 , вбачається, що 07 січня 2017 року він прибув в Україну та працював в м. Києві перукарем. Мав намір 23 червня 2019 року виїхати з території України до Франції рейсом №821 «Київ-Париж». Перед від'їздом до аеропорту ОСОБА_1 зустрівся зі своїм знайомим в м. Києві біля станції метро «Бориспільська», який передав паспорт громадянина Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії , виданого на ім'я ОСОБА_2 . Під час проходження паспортного контролю в пункті пропуску було виявлено, що закордонний паспорт не належить ОСОБА_1.
Відповідно до вимог ч.3 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
За змістом ч.2 ст.14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.
Згідно вимог ст.6 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземця або особу без громадянства може бути визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або їм може бути надано тимчасовий захист у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.4 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Згідно із ч.1 та ч.2 ст.289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилитиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Крім цього, заходи, які визначені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.
З довідки про звернення за захистом в Україні №009187 з неодноразово продовженим строком дії до 18 жовтня 2019 року вбачається, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернувся до УДМС України в Київській області з заявою про визнання його біженцем.
Вказана обставина свідчить про те, що ОСОБА_1 на законних підставах перебуває на території України.
Водночас, в ході розгляду адміністративної справи було встановлено та не заперечувалось відповідачем, що ним вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП, тобто спроба незаконного перетинання державного кордону України без відповідного документа. Таким чином, ОСОБА_1 порушив законодавство України з прикордонних питань.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність застосування до відповідача заходу у вигляді затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, до завершення процедури розгляду УДМС України в Київській області заяви про надання статусу біженця.
На підставі викладеного та керуючись ч.3 ст.3, ст.6, ч.2 ст.14, ч.4 ст.30, ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», п.2 ч.1 ст.241, ч.1-ч.2 ст.243, ст.244-245, ст.246, ч.1 та ч.2, ч.11 ст.289 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Конго ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,до вирішення питання про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, строком на шість місяців, починаючи з 15 години 50 хвилин 23 червня 2019 року.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський