Справа № 344/16034/17
Провадження № 2-а/344/160/19
19 червня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", заінтересовані особи: Управління з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про скасування відомостей про право власності на нерухоме майно: трьохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 60,7 кв.м., у зв"язку з переходом права власності, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", заінтересовані особи: Управління з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про скасування відомостей про право власності на нерухоме майно: трьохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 60,7 кв.м., у зв"язку з переходом права власності, мотивуючи тим, що згідно договору купівлі-продажу він є власником трьохкімнатної квартири АДРЕСА_1 15.09.2017 року перевірив у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстрацію права власності на придбану ним квартиру, і з"ясував, що ОБТІ не зробило запис про скасування державної реєстрації права власності з Управління з питань фізичної культури та спорту ОДА на дану квартиру за власниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ..
Позивач в судове засідання не з"явився, заявлений адміністративний позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив задоволити в повному обсязі, розглянути справу без його участі (а.с.56 ).
Представник відповідача ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" в судове засідання не з'явився, 17.04.2018 року подав заяву відповідно до якої проти позову не заперечив, просив розглянути справу без його участі (а.с. 25).
Заінтерисовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 16.04.2018 року, 19.06.2019 року подали заяви відповідно до яких проти позову не заперечили, просили розглянути справу без їхньої участі (а.с.26, 103).
Представник заінтерисованої особи Управління з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, з не відомих суду причин хоча про день та час слухання справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши всебічно, повно та об'єктивно письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
Відповідно достатті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. .
Статтею 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №5 від 28.01.2005 року вирішено надати ордер на трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 житловою площею 36,8 кв.м. ОСОБА_2 срібному призеру ХХVІІІ Олімпійських ігор в Афінах(а.с.8).
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 11.04.2005 року номер 4774 та копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно номер витягу:6972860 від 11.04.2005 року ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 10, 11).
Рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №12 від 23.01.2007 року дозволено ОСОБА_2 провести реприватизацію квартири АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Згідно рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №53 від 13.02.2007 року дозволено ОСОБА_3 переоформити особовий рахунок квартири АДРЕСА_1 на себе (а.с. 7).
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.03.2007 року номер 5010 та копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно номер витягу: 13862859 від 13.04.2005 року ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 12, 13).
Як вбачається з копії договору купівлі-продажу від 12.11.2013 року посвідченого приватним нотаріусом Надвірнянського районного нотаріального округу Вірстюком Т.В. зареєстрованого в реєстрі за №2265 копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер: 12664445 від 12.11.2013 року, власником квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 (а.с. 16, 17).
Листом №798/16-10 від 21.11.2017 року ОСОБА_1 отримав повідомлення, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (а.с. 18).
Відповідно до п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, у разі коли під час проведення державної реєстрації права власності державним реєстратором встановлено наявність запису про державну реєстрацію права власності в невід'ємній архівній складовій частині Державного реєстру прав, додатково до відомостей, передбачених пунктом 30 цього Порядку, вносяться такі відомості: реєстраційний номер запису в Реєстрі прав власності на нерухоме майно; дата і час державної реєстрації права власності у Реєстрі прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до ч.2 ст. 26 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
До 01.01.2013 р. договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладався у письмовій формі та підлягав нотаріальному посвідченню і державній реєстрації, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває у податковій заставі (ст. 657 ЦКУ).
Державна реєстрація згаданих договорів з нерухомістю здійснювалась відповідно до Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого Постановою КМУ від 26.05.2004 р. №671.
Починаючи вже з 01.01.2013 р. державна реєстрація речових прав на нерухоме майно вчиняється державним реєстратором шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Водночас державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення шляхом внесення відповідних відомостей до Держреєстру прав (ст. 182 ЦКУ). Причому це правило стосується як реєстрації прав власності за договорами купівлі-продажу нерухомості, так і прав користування нерухомим майном, які виникли на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), строк яких перевищує 3 роки.
Відповідно до п.3.ч.1 ст. 19 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії нотаріусом проводиться невідкладно після завершення нотаріальної дії.
Що і було зроблено нотаріусом при реєстрації права власності за ОСОБА_1 Проте, як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо об"єкта нерухомого майна представниками ОБТІ не було скасовано право власності за іншими попередніми власниками квартири АДРЕСА_1 , а саме: Управління з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с.14).
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Отже, суд приходить до висновку, що відмова представників ОБТІ у скасуванні запису про припинення державної реєстрації за попередніми власниками квартири АДРЕСА_1 , а саме: Управління з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 створює перешкоди у здійсненні ОСОБА_1 права власності вільного користування і розпорядження вказаною квартирою, а тому його слід поновити.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги адміністративного позову підлягають до задовлення в повному обсязі.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 19 Конституції України, ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", керуючись ст.ст. 2, 5, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", заінтересовані особи: Управління з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про скасування відомостей про право власності на нерухоме майно: трьохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею 60,7 кв.м., у зв"язку з переходом права власності - задоволити.
Скасувати відомості про право власності на нерухоме майно, а саме, трьохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 60,7 кв.м. за попередніми власниками Управлінням з питань фізичної культури та спорту обласної державної адміністрації, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у зв"язку з переходом права власності за ОСОБА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 01.07.2019 року.
Суддя Пастернак І.А.