Справа № 749/605/19
Номер провадження 3/749/239/19
"01" липня 2019 р. м.Сновськ
Щорський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Шаповал З.О.,
за участю секретаря Михалевич М.В.
прокурора Костенка В.М.
особа яка притягується
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сновськ матеріали які надійшли від Управління захисту економіки в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця с.Лосєва Слобода, Сновського району, Чернігівської області, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого в ДП «Сновськрайагролісгосп» КП «Чернігівоблагроліс» на посаді майстер на лісозаготівельних роботах, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась,
- за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
12 червня 2019 року до Щорського районного суду чернігівської області надійшли матеріали від Управління захисту економіки в Чернігівській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра на лісозаготівельних роботах Сновського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Сновськрайагролісгосп» КП «Чернігівоблагроліс», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто у відповідності до пп. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.20014 року являється суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 19.04.2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину не визнав та пояснив, що він своєчасно заповнив декларацію, однак у зв"язку з техрнічною необізнаністю не натиснув кнопку відправити.
Прокурор в судовому засіданні підтримав обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 , ознак правопорушення передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора та дослідивши матеріали адміністративної справи суд прийшов до наступного висновку.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що корупцією є використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.
Вище зазначеною нормою також визначено, що корупційним правопорушенням являється діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Таким чином, вирішуючи питання про наявність в діях конкретної особи складу адміністративного корупційного правопорушення, крім іншого, необхідно враховувати наявність суб'єктивної сторони даного правопорушення, яка, виходячи із визначення поняття корупційного правопорушення, викладеного в ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», завжди характеризується умисною формою вини, тобто, з врахуванням положень ст. 1 цього Закону, сутність порушення фінансового контролю полягає в тому, що особа, яка за законом зобов'язана задекларувати свої доходи та своєчасно подати декларацію, прагне уникнути цього і таким чином досягти певної мети.
Відповідно до статті 9 КпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.
Винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути безумовно доведена достатніми доказами, які установлюють об'єктивну істину у справі.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Статтею 7 КпАП України встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.
Згідно з наказом №284-К по ДП «Сновськрайагролісгосп» від 29.12.2018 року ОСОБА_1 , переведено на посаду майстра на лісозаготівельних роботах з 01.01.2019 року.
Таким чином, у відповідності до підпункту "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , являючись з 01.01.2019 року майстром на лісозаготівельних роботах в Сновському районному дочірньому агролісогосподарському спеціалізованому підприємстві «Сновськрайагролісгосп» КП «Чернігівоблагроліс» є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного закону, у тому числі щодо виконання вимог фінансового контролю.
Частиною 1 ст. 172-6 КпАП України передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
На виконання вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином ОСОБА_1 , у відповідності до вимог вищевикладеного законодавства повинен був у строк до 00 год 00 хв. 01.04.2019 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію депутата місцевої ради, за минулий 2018 рік.
Однак, як вбачається із витягу Єдиного державного реєстру декларацій, ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування заповнив та подав декларацію про доходи, майно та фінансові зобов'язання за 2018 рік, лише 19.04.2019.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно ч.2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Під час розгляду справи, обставинами, які пом'якшують покарання ОСОБА_1 , суд визнає щире каяття, обставин, які обтяжують відповідальність судом не встановлено.
При застосуванні адміністративного стягнення судом взято до уваги особу правопорушника, а саме ступінь його умисних дій, суд вважає застосувати до ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Дане стягнення, на думку суду, забезпечить виховання порушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Також, враховуючи вимоги Закону України «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , необхідно стягнути в дохід держави 384 гривень 20 копійок судового збору.
На основі вищевикладеного, керуючись статтями 23-24, 30-1, 33-35, 40-1, 172-6, 245, 246, 248, 249, 251, 252, 278-280, 283-285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850(вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Щорський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст.7 та ч. 1 ст.287 КУпАП.
Суддя З.О.Шаповал