Рішення від 18.01.2019 по справі 826/10216/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 січня 2019 року №826/10216/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (далі також - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача (як правонаступника Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві) щодо переведення ОСОБА_1 , з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 і провести виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за два роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2017 роки, відповідно до ст. 40 та абзацу 2 п. 4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позов мотивовано тим, що Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно здійснено переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Натомість позивач має право на саме на призначення їй пенсії за віком. При цьому, при розрахунку такої пенсії органом Пенсійного фонду України мала бути застосована середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2016-2017 роки, проте такий показник застосований за 2016 рік.

Відзиву на адміністративний позов не надходило.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

З 01.09.2003 позивач отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти.

03.01.2018 подала заяву до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про призначення їй пенсії за віком.

Листом від 22.01.2018 №1507/06 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що її було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після переведення, зазначено, розмір пенсії становитиме 2813,04 грн., розрахований за формулою: 3764,40 грн. (середня зарплата (дохід) по Україні за 2016 рік)*1,65159 (коефіцієнт заробітної плати)*0,43000 (коефіцієнт стажу)+139,62 (доплата за понаднормативний стаж за 13 років).

21.05.2018 позивачем до ГУ ПФУ в м.Києві було подано заяву, у якій вона просила надати письмову відповідь, чому їй відмовлено в призначенні пенсії за віком із застосуванням середньої зарплати за 2016-2017 роки, згідно із заявою від 03.01.2018.

ГУ ПФУ в м.Києві листом №12993/02/Г-1275 процитувало п.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо переведення з одного виду пенсії на інший. Також зазначило, що за заявою від 03.01.2018 позивачу здійснено призначення пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн., що відповідає вимогам чинного законодавства України.

Не погоджуючись з вищевказаними діями органу Пенсійного фонду України, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 9 Закону № 1058-IV встановлено види пенсійних виплат і соціальних послуг та передбачено, зокрема, наступне.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За вимогами ч. 1 ст.44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку (ч.1 ст.45 Закону № 1058-IV).

Згідно з ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Також абзацом 2 пункту 4-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV встановлено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Вирішуючи спір по суті, суд приймає до уваги те, що позивачу з 01.09.2003 було призначено пенсію за вислугу років як працівнику освіти відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, ст.55 якого визначено окремі категорії працівників інших галузей народного господарства, які мають право на пенсію за вислугу років. В подальшому, а саме 03.01.2018, позивач подала заяву про призначення їй пенсії за віком до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Разом з тим, частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тому, оскільки позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при досягненні пенсійного віку вона виявила бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, слід вважати, що за призначенням такої пенсії особа звертається вперше, і має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший (зазначена правова позиція відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а, Великої Палати Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №577/2576/17, Верховного Суду, викладеній у постанові від 22 листопада 2018 року, справа № 373/2541/15-а).

А з урахуванням положень ч.2 ст.40 та абзацу 2 пункту 4-4 розділу XV Закону № 1058-IV, тимчасово, а саме з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, показник заробітної плати має враховуватися за із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, а не той, що враховувався при обчисленні пенсії за вислугу років.

Приймаючи до уваги те, що позивач 03.01.2018 звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, правонаступником якого, як вбачається з відомостей Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення. А саме: визнання протиправними дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за 2016 рік; зобов'язання відповідача призначити і виплатити ОСОБА_1 за її заявою від 03.01.2018 пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач, в силу положень ч.1 ст.77 КАС України, довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав та всупереч вимог частини 2 статті 77 КАС України, не довів відповідність вчинених дій вимогам ч.3 ст.2 КАС України.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за 2016 рік.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) призначити і виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за її заявою від 03.01.2018 пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) сплачений нею судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко