Рішення від 01.07.2019 по справі 540/937/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/937/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Херсонська теплоелектроцентраль" до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Акціонерне товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Виконавчого комітету Херсонської міської ради (далі- відповідач), третя особа - ОСОБА_1 (далі - третя особа), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати п. 2.2 рішення постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 08.11.2018 в частині надання дозволу ОСОБА_1 дозволу на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної системи опалення у кв. АДРЕСА_1 та в частині зобов'язання ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації; судові витрати по справі покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 10.05.2019 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 15.11.2018 до АТ «Херсонська ТЕЦ» звернулась ОСОБА_1 із заявою щодо надання технічних умов на відключення належної їй квартири АДРЕСА_1 , від централізованого опалення на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення , оформленого п.2.2 протоколу від 08.11.2018. Також, даним рішенням, зобов'язано ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи. Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу від 08.11.2018. Згідно рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради № 628 від 20.10.2009 ПАТ "Херсонська ТЕЦ" є виконавцем комунальних послуг із централізованого опалення (ЦО).

Позивач вважає рішення комісії про надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення необґрунтованим та неправомірним, зокрема в зв'язку з відсутністю рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками приміщень у житловому будинку.

06.06.2019 відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов з якого вбачається, що проти задоволення адміністративного позову заперечує з наступних підстав. Зокрема, право споживача відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та гарячої води прямо передбачено п.24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630. З метою забезпечення реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг із централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення виконавчим комітетом Херсонської міської ради 19.08.2014 №212 прийнято рішення «Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення». Даним рішенням затверджено Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення та Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення (далі - Порядок № 212).

Представник відповідача зазначає, що п.1.3 Порядку №212 дано визначення об'єкту відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання - це житловий будинок, секція, під'їзд або квартира. Пунктом 2.3 Порядку №212 визначено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації. Оскільки позивачем до Комісії не надавалися (відповідно до вимог п.2.3 Порядку 32120 жодних висновків щодо неможливості забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення - кв. АДРЕСА_1 , безперебійної роботи інженерного обладнання даного будинку (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень, Комісією було вирішено надати дозвіл на відключення від мереж ЦО та ГВП зазначеної квартири та влаштування в ній індивідуальної (газової) системи теплопостачання, після прийняття відповідного рішення про припинення послуг з централізованого опалення будинків району «Старого Центру» та погашення заборгованості за послуги централізованого опалення. Враховуючи зазначене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Ухвала суду від 10.05.2019 була направлена на адресу третьої особи ОСОБА_1 . Проте, не отримана нею з незалежних від суду причин, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення від 11.05.2019 № 7302701048930 з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням строку зберігання".

Дослідивши письмові матеріали справи, заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи з наступного.

Акціонерне товариство "Херсонська теплоелектроцентраль" створене Міністерством палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 № 210 "Про корпоратизацію підприємств".

Метою діяльності АТ "Херсонська ТЕЦ" є виробництво та постачання електричної та теплової енергії. Відповідно до положень Статуту Товариство надає фізичним та юридичним особам м. Херсона наступні послуги: постачання теплової енергії, підігрів води.

З метою забезпечення реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг із центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення 19.08.2014 виконавчий комітет Херсонської міської ради прийняв рішення №212 "Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення" (далі-Комісія).

08.11.2018 на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання квартири за адресою: квартира АДРЕСА_1 , зобов'язано виконати будівельно-монтажні роботи виключно у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи (сертифікат, ліцензія).

Дане рішення Комісії оформлене протоколом від 08.11.2018, пунктом 2.2. якого вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення від мереж центрального опалення.

Надаючи оцінку правомірності прийняття відповідачем спірного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила № 630).

Відповідно до пункту 25 зазначених Правил № 630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

На виконання приписів пункту 25 зазначених правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Цим порядком визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169 до Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.

Так, відповідно до пункту 2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Пунктом 2.2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання передбачено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Таким чином, зі змісту вказаних норм слідує, що необхідною умовою для прийняття Комісією рішення про відключення багатоквартирного будинку від мереж ЦО і ГВП є наявність протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП.

При розгляді постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення заяви третьої особи було відсутнє рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку АДРЕСА_1 .

В зв'язку з цим, відповідно до п.п. 2.2.2. Порядку це є підставою для відмови третій особі у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП, оскільки має місце невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

У відзиві на позовну заяву представником відповідача зазначено, що рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19.08.2014 р. № 212 затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, пунктом 1.3 якого визначено, що об'єктом відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання може бути, серед іншого, квартира. Крім того, відповідно до вказаного Порядку для вирішення питання відключення об'єкта відокремлення власники, наймачі (орендарі) квартир і нежитлових приміщень звертаються до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення з письмовою заявою про відключення об'єкта відокремлення із зазначенням причини відключення. До заяви додається протокол загальних зборів власників, наймачів (орендарів) квартир і нежитлових приміщень цього будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення об'єкта відокремлення з підписами уповноважених власників, наймачів (орендарів) всіх квартир, посвідчених балансоутримувачем будинку (у випадку, коли відключається весь будинок). Пунктом 2.3 Порядку № 212 визначено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації.

Суд не приймає до уваги такі доводи представника відповідача, оскільки вказані положення Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19.08.2014 № 212, не відповідають положенням і вимогам Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, зі змінами, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169, який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах відповідно до п.25 Правил № 630 та виходячи з пріоритетності норм, оскільки Порядок №4 має вищу юридичну силу ніж Порядок №212.

Отже, враховуючи, що підтриманого всіма власниками рішення про відключення будинку АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення до Комісії не було надано, підстав для задоволення заяви третьої особи у Комісії не було.

Вищенаведена позиція суду повністю співпадає з правовою позицією Верховного Суду, що викладена 19.06.2018 у справі № 766/13874/17.

Таким чином, оскаржуване позивачем рішення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України та підлягає скасуванню, оскільки прийняте не обґрунтовано, не у межах повноважень та у порушення законів України.

Відповідно до п.1,2 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Оскільки позивач оскаржує акт індивідуальної дії, то позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення.

В зв'язку із задоволенням позовних вимог на підставі ст. 139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п. 2.2 рішення постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 08.11.2018 в частині надання ОСОБА_1 дозволу на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної системи опалення за адресою: АДРЕСА_1 , та в частині зобов'язання ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.

Стягнути з виконавчого комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958, 73003 м. Херсон, проспект Ушакова, 37) на користь АТ «Херсонська теплоелектроцентраль» (код ЄДРПОУ 00131771, 73036, м. Херсон, Бериславське шосе, 1) судові витрати в сумі 1921,00 грн. (Одна тисяча дев'ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Войтович І.І.

кат. 108060200