Рішення від 01.07.2019 по справі 460/872/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2019 року м. Рівне №460/872/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Державної служби геології та надр України

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води "Маломидська"

про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціальних дозволів,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра) звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води "Маломидська" (далі - ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська", відповідач), в якому просила:

- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6061 від 30.06.2015, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води "Маломидська";

- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6062 від 30.06.2015, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води "Маломидська".

Мотивуючи позивні вимоги позивач зазначив, що ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська", в порушення ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України про надра, не допустив посадових осіб департаменту державного геологічного контролю до проведення планової перевірки, незважаючи на законні підстави її проведення та дотримання посадовими особами Держгеонадр порядку здійснення державного нагляду (контролю). Вказав, що за результатами здійснення планової перевірки 22.08.2018 було складено акти про недопущення до перевірки, якими зафіксовано вказані порушення умов надрокористування відповідачем, а 23.08.2018 - приписи, якими відповідачу надано строк на усунення порушень, шляхом надання до Держгеонадру документів та матеріалів згідно з переліком, зазначеним у приписах. Зазначив, що відповідачем відповідних матеріалів, що підтверджували усунення порушень надано не було. Наголошував, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення. З огляду на наведене, не допуск посадових осіб Держгеонадр до проведення перевірки є порушенням вимог передбачених спеціальними дозволами та Законами України, а тому наявні підстави для анулювання таких дозволів на користування надрами у відповідності до ст.26 Кодексу України про надра. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 07.05.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі. Підготовче засідання у справі призначено на 03.06.2019 на 11:30 год. Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.

ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" відзиву на позовну заяву, у встановлений ухвалою суду від 07.05.2019 строк, подано не було.

Ухвалою суду від 03.06.2019 закрито підготовче провадження у справі №460/872/19 та розпочато розгляд справи по суті. Подальший розгляд справи вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Враховуючи, що розгляд справи вирішено проводити в порядку письмового провадження, то відповідно до положень ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" 30.06.2015 надано спеціальні дозволи на користування надрами №6062, №6061, з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод, придатних для промислового розливу та лікувальних цілей; видобування питних підземних вод, придатних для промислового розливу (а.с.15, 39).

Як додатки до спеціальних дозволів 30.06.2015 укладено Угоди №6062 та №6061 про умови користування надрами, які є невід'ємною частиною дозволів.

Пунктом п.5.3. зазначених угод, зокрема, передбачено обов'язок надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю (а.с.16-18, 40-42).

28.11.2017 Держгеонадра прийнято наказ №523 "Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік" (а.с.19-20).

Наказом Держгеонадра від 12.07.2018 №243 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у серпні 2018 року" Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористовачів, зазначених у доданому до наказу переліку, зокрема, ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" на предмет дотримання законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) (а.с.21-22, 45-46).

18.07.2018 позивачем надіслано відповідачу повідомлення про проведення планової перевірки, яке було повернуто йому "за закінченням терміну зберігання" (а.с.23, 47).

Листом від 10.08.2018 №708-14/06 Держгеонадрами надіслано відповідачу направлення на проведення перевірки у строк з 13 по 23 серпня 2018 року (а.с.24, 48).

З метою проведення планової перевірки, 22.08.2018 службовими особами Держгеонадр здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача, зазначеною в спеціальному дозволі на користування надрами №6062 (35013, Рівненська обл., Костопільський р -н, с.Малий Мидськ, вул. Шевченка, 170), однак, за вказаною адресою провести перевірку не вдалося, у зв'язку з неможливістю потрапити на огороджену парканом територію цеху з розливу мінеральної води. Разом з тим, позивачем встановлено факт, що невстановленими особами, за вказаною адресою, проводиться відвантаження продукції (розлитої у пластикові пляшки мінеральної води) у вантажний автомобіль "Opel" з номерними знаками НОМЕР_1 , охорона для спілкування з перевіряючими не виходила, чим порушено вимоги ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п.5.3 Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №6062 від 30.06.2015, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадра України для здійснення державного геологічного контролю.

Вказані обставини зафіксовані позивачем в акті від 22.08.2018 №06-06/25/208-25/п (146) про недопущення до перевірки (а.с.25-26).

Поряд з цим, 22.08.2018 позивачем складено акт №06-06/25/2018-15/п (145) про недопущення до перевірки, в якому зазначено про те, що провести перевірку відповідача не вдалося, у зв'язку з неможливістю потрапити на огороджену парканом територію цеху з розливу мінеральної води, охорона для спілкування з перевіряючими не виходила, чим порушено вимоги ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п.5.3 Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №6061 від 30.06.2015, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю. Крім того, у вказаному акті зазначено про те, що посадовими особами позивача було додатково проведено виїзд за місцезнаходженням Великомидського родовища (свердловина №1) (Рівненська обл., Костопільсткий р-н, південно-східна околиця с.Великий Мидськ) та встановлено, що невідомими особами за вказаною адресою проводиться видобуток, розлив та відпуск питної води. Вказано, що такі громадяни повідомили перевіряючим про те, що є працівниками ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" за усним договором, а місце знаходження керівництва відповідача та документів, необхідних для проведення перевірки їм невідоме. Також у акті недопущення до перевірки зазначено, що під час огляду свердловини та приміщення, де проводиться розлив води, виявлено, що на території зони санітарної охорони І порядку свердловини, знаходиться велика кількість сміття, працівники працюють у брудному одязі, приміщення засмічені, мають поганий запах, у приміщеннях перебуває велика кількість комах (а.с.49-52).

23.08.2018 позивачем складено приписи №777-14/06, №776-14/06, якими відповідачу надано строк до 24.09.2018 для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю. Запропоновано у строк до 24.09.2018 подати в письмовій формі до центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали згідно з додатком 1, які підтверджують факт усунення порушень.

Додатком №1 до припису від 23.08.2018 №776-14/06 та Додатком №1 до припису від 23.08.2018 №777-14/06 визначено перелік питань, які підлягають перевірці та відповідний перелік документів до них (а.с.27-31, 53-57).

28.09.2019, у зв'язку з не виконанням в установлений строк ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" приписів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю державної служби геології та надр України внесено відповідні подання №966-14/06, №965-14/06 про зупинення дії спеціальних дозволів №6062, №6061 від 30.06.2015 (а.с.32,58).

Наказом Держгеонадр від 31.10.2018 №405 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами №6062, №6061 від 30.06.2015 та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень (а.с.33-34, 59-60).

Листом від 09.11.2018 за №22586/03/14-18 Держгеонадра повідомило відповідача про зупинення дії вказаних вище дозволів наказом від 31.10.2018 №405, який був повернений позивачеві "за відмовою адресата від одержання" (а.с.35,61).

13.12.2018, у зв'язку з не виконанням в установлений строк ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" приписів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю державної служби геології та надр України внесено відповідні подання №1571-14/06, №1570-14/06 про анулювання дії спеціальних дозволів №6062, №6061 від 30.06.2015 (а.с.36, 62).

08.01.2019 Держгеонадра надіслало відповідачу лист за №335/03/14-19, в якому просило надати у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальними дозволами на користування надрами №6061, №6062 від 30.06.2015, який був повернений позивачеві "за відмовою адресата від одержання" (а.с.37, 63).

Вважаючи, що надрокористувач, ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська", порушив вимоги ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п.5.3 Угод про умови користування надрами, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Статтею 60 Кодексу України про надра передбачено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з ч.1 ст.61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок № 615).

Відповідно до п.10 Порядку № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Відповідно до п.22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди з підстав, передбачених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України "Про санкції".

Пунктом 23 Порядку № 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Частиною 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV (далі - Закон №2806-IV) визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Відповідно до ч.1,2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі № 802/4846/13-а та від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а.

Згідно з п.5 ч.2 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, суд враховує, що у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №812/1074/17 зазначено, що не обґрунтованими є доводи товариства, викладені у касаційній скарзі, про відсутність доказів на наявність його незгоди як користувача надрами з припиненням права користування ними, оскільки до Державної служби геології та надр України не надходила будь-яка інформація відносно вказаного питання, зокрема, заперечень проти припинення цього права. В свою чергу Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами.

З огляду на те, що ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська", не надало згоду на припинення права користування надрами і не надходила будь-яка інформація відносно вказаного питання, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами від 30.06.2015 №6061, №6062 та, як наслідок, звернення позивача до суду з даним позовом, стало не усунення відповідачем порушень, зазначених у приписах від 23.08.2018, які винесено посадовою особою Держгеонадр за наслідками державного контролю, згідно з актами про недопущення до перевірки від 22.08.2018, а саме: недопущення посадових осіб Держгеонадра України до здійснення заходів державного нагляду (контролю) та недотримання вимог угод про умови користування надрами від 30.06.2015, які є невід'ємними частинами спеціальних дозволів на користування надрами №6061, №6062 від 30.06.2015, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр України для здійснення державного геологічного контролю.

Проте, такі підстави для анулювання спеціального дозволу не передбачені п. 4, 5, 6 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра та ч.7 ст. 4-1 Закону №2806-IV.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначається Законом України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V), дія якого поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, та не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення (ст.2 Закону №877-V).

Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до положень ст.7 Закону №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб'єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред'являють керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб'єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.

Положеннями ст. 7 Закону № 877-V також встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Частиною 1 статті 12 Закону № 877-V встановлено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

З системного аналізу вказаних правових норм слідує, що Держгеонадра уповноважене здійснювати державний геологічний контроль суб'єктів господарювання у формі планових та позапланових перевірок, які проводяться з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Результати таких перевірок оформлюються у формі акта, а у разі необхідності вжиття інших заходів, зокрема, у вигляді припису з конкретною вимогою щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Даний правовий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 10.07.2018 у справі № 815/3305/17 (№ К/9901/49827/18).

Отже, законодавством чітко врегульовано порядок встановлення порушень надрокористувачем умов користування надрами, відповідно до якого встановлення таких порушень можливе лише в ході проведеної перевірки, результати якої відображаються в акті, за наслідками її проведення, що підтверджує невиконання умов користування надрами та є підставою вжиття Держгеонадрами заходів для усунення виявлених порушень, шляхом зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр, чи притягнення до відповідальності.

Згідно з ч.2 ст.24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частиною 11 статті 4 Закону №877-V визначено, що плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Разом з тим, ст.11 Закону №877-V покладає на суб'єкта господарювання обов'язок під час здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, щодо допуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення, припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов'язків, визначених Кодексом України про надра.

З актів про недопущення до перевірки судом встановлено, що 22.08.2018 перевірка не була проведена, оскільки посадові особи позивача не змогли потрапити на огороджену парканом територію цеху з розливу мінеральної води.

Враховуючи, що відповідно до ст.4 Закону № 877-V плановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, то зазначення в таких актах про виявлені факти проведення видобутку, розливу та відпуску питної води невідомими особами, неналежні санітарні умови за результатами огляду Великомидського родовища, тощо не можуть бути належними доказами використання відповідачем надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Більше того, як встановлено судом, у матеріалах справи відсутній акт перевірки відповідача, який свідчив би про допущене ним порушення вимог у сфері надрокористування.

При цьому, складання акта про недопущення до перевірки не може свідчити про виявлення у суб'єкта господарювання порушень вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, адже його складання засвідчує лише факт неможливості здійснення такого заходу та, як наслідок, відсутності результату державного геологічного контролю із зазначених у ньому підстав.

Оскільки, проведення планового заходу відносно відповідача не відбулося з підстав неможливості його проведення, його результат повинен бути оформлений у вигляді припису із зобов'язанням допуску посадових осіб органу до державного нагляду (контролю), який в силу вимог ч.8 ст.7 Закону №877-V є обов'язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками виїзду для здійснення державного нагляду (контролю) ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська", та на виконання вимог Закону №877-V посадовою особою Держгеонадр були складені приписи від 23.08.2018 №777-14/06 та №776-14/06, з яких слідує, що такі складено у зв'язку із недопуском посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю), а також невиконання умов угод про умови користування надрами, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю. Разом з тим, вказаними приписами встановлено відповідачу строк до 24.09.2018 для надання до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріалів, згідно з додатками №1 до даних приписів. При цьому, в таких додатках міститься таблиця з загальним переліком питань, що підлягають перевірці та документів відповідно до поставлених питань.

Тобто, вимоги вказаних приписів стосуються не усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, шляхом допуску посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду (контролю), а надання певних документів та матеріалів, що безпосередньо стосуються питань, які підлягають перевірці.

Враховуючи викладене, на переконання суду, приписи від 23.08.2018 №777-14/06 та №776-14/06, які сформовано без вимоги усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, не є доказом того, що відповідачем порушено умови користування надрами.

Крім того, наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.03.2013 №133, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2013 №563/23095 "Про затвердження форм документів у сфері здійснення державного геологічного контролю" було затверджено форми документів у сфері здійснення державного геологічного контролю, в тому числі пунктом 1.12 затверджено форму припису, який видається Державною службою геології та надр.

Так, затверджена Міністерством екології та природних ресурсів України форма припису має містити такі обов'язкові реквізити: реквізити спеціального дозволу на користування надрами, виданого надрокористувачу; реквізити акту перевірки; перелік порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: зміст виявлених порушень з посиланням на пункти та статті відповідних нормативно-правових актів; строк, до якого необхідно усунути виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.

Отже, приписи від 23.08.2018 №777-14/06 та №776-14/06 не відповідають формі, затвердженій вказаним вище наказом, оскільки їх складено не на підставі акта перевірки, а на підставі актів про недопущення до проведення перевірки.

Водночас, суд звертає увагу позивача, що положеннями ст.6 Закону № 877-V органу державного нагляду (контролю) надано повноваження щодо проведення позапланового заходу для перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

З огляду на те, що у даному конкретному випадку перевірка фактично не відбулась, а приписи сформовано без вимоги щодо допущення суб'єктом господарювання до такої перевірки, позивач не може посилатися на порушення ТзОВ - "Завод мінеральної води "Маломидська" законодавства про надрокористування.

Згідно з ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У процесі судового розгляду позивач не довів існування підстав для припинення права користування надрами, передбачених п.4, 5, 6 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра та ч.7 ст.4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", а тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України у суду відсутні.

Оригінал платіжного доручення від 21.03.2019 №246 про сплату судового збору знаходиться у матеріалах справи (а.с.4).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод мінеральної води "Маломидська" (вул.Шевченка,170, с.М.Мидськ, Костопільський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 35051305) про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціальних дозволів - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 01 липня 2019 року.

Суддя Борискін С.А.