Рішення від 25.06.2019 по справі 1340/5660/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/5660/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2019 року

17 год. 21 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника позивача Мартин О.В., представника відповідача ОСОБА_4, третьої особи ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79005, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ), про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (далі - позивач, Галицька РА Львівської МР) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ) про зобов'язання відповідача - співвласника приміщення квартири (кафе-бар) № 1 на АДРЕСА_3 , за власні кошти демонтувати витяжну вентиляцію, влаштовану по дворовому фасаді в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 .

Підставою позову зазначено те, що відповідачем самостійно встановлено витяжну вентиляцію в буд. АДРЕСА_3 . У зв'язку з цим на ОСОБА_1 накладено штраф, який ним оплачено та відповідно визнано свою вину.

Разом з тим, попередження про добровільний демонтаж відповідної вентиляції ОСОБА_1 проігноровано, як і не виконано розпорядження Галицької РА Львівської МР № 230 від 06.08.2018 про зобов'язання демонтувати вентиляцію. Беручи до уваги усі зазначені факти невиконання та недотримання ОСОБА_1 вимог чинного законодавства, позивач, на виконання своїх повноважень, був змушеним звернутись до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 14.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін. Залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівське комунальне підприємство «Старий Львів» (далі - ЛКП «Старий Львів»).

В судовому засіданні 09.04.2019 в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено ОСОБА_2 .

В судовому засіданні 30.05.2019 задоволено клопотання представника ЛКП «Старий Львів» та виключено таке з числа третіх осіб.

В судовому засіданні 13.06.2019 в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_3 .

Представник позовні вимоги підтримав повністю. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 1467 від 15.01.2019 (а.с.33-37). Просив у задоволенні позову відмовити.

Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні наголосила на тому, що надмірний шум, який створює самостійно встановлена вентиляційна система, негативно впливає на умови проживання її та інших мешканців, а також про поступове руйнування стін будинку. Відтак позов підтримала та просила задовольнити такий.

Суд заслухав вступне слово позивача та представниці відповідача 2, пояснення третьої особи, з'ясував фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини та з'ясував таке.

Будинок номер 16 по вулиці Вірменській у Львові перебуває у віданні Львівської міської ради та на обслуговуванні ЛКП «Старий Львів».

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 438614146101, номер запису про право власності - 16258320, ОСОБА_1 є співвласником квартири № АДРЕСА_3 , загальною площею 128,7 мІ на підставі договору купівлі-продажу від 04.10.2014 (а.с. 9-10).

24.05.2018 посадовою особою ЛКП «Старий Львів» щодо ОСОБА_1 складено протокол № 53 про адміністративне правопорушення за ст. 150 КУпАП за самовільне влаштування витяжної вентиляції по внутрішньому фасаду будинку № АДРЕСА_3 (а.с. 15).

19.06.2018 адміністративною комісією при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради розглянуто вказаний протокол та прийнято постанову № 221 (а.с. 16). У вказаній постанові зазначено, що ОСОБА_1 самочинно встановив витяжну вентиляцію в будинку № АДРЕСА_3 та накладено на нього штраф у розмірі 51 грн. Відповідачем штраф сплачено в повному обсязі.

23.06.2018 посадовими ЛКП «Старий Львів» складено акт обстеження технічного стану нежитлового приміщення (квартири№1) у будинку за адресою АДРЕСА_3 (а.с. 17). Вказаним актом зафіксовано самовільне влаштування витяжної вентиляції у подвір'ї будинку без дозвільних документів.

25.07.2018 ЛКП «Старий Львів» ОСОБА_1 винесено попередження (а.с. 18), яким зобов'язано добровільно демонтувати витяжну вентиляцію в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 .

31.07.2018 згідно з витягу із протоколу №29 засідання міжвідомчої комісії Галицького району (а.с. 19) вирішено зобов'язати ОСОБА_1 - співвласника приміщення квартири (кафе-бар) №1 на АДРЕСА_3 , за власні кошти демонтувати витяжну вентиляцію, влаштовану по дворовому фасаді в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 .

Розпорядженням голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 06.08.2018 №230 «Про демонтаж витяжної вентиляції, влаштованої по дворовому фасаді будинку в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 (а.с. 20) зобов'язано ОСОБА_1 - співвласника приміщення квартири (кафе-бар) №1 на вул . АДРЕСА_3 , за власні кошти демонтувати витяжну вентиляцію, влаштовану по дворовому фасаді в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 до 25.08.2018р.

07.09.2018 ЛКП «Старий Львів» скеровано ОСОБА_1 чергове попередження добровільно демонтувати витяжну вентиляцію влаштовану по. дворовому фасаді в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 (а.с. 21).

Актом від 26.09.2018 (а.с. 22), складеним посадовими особами ЛКП «Старий Львів» зафіксовано, що ОСОБА_1 - співвласник кафе-бару на АДРЕСА_3 не виконав розпорядження Галицької районної адміністрації №230 від 06.08.2018року «Про демонтаж витяжної вентиляції, влаштованої по дворовому фасаді будинку в подвір'ї будинку АДРЕСА_3» .

У зв'язку із невиконанням відповідачем зазначених розпорядження та попереджень, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

В силу ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно з п. 1.4.1. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №927/11207 (далі - Правила), переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 1.4.2. Правил переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

В силу ч.2 п.1.4.4. вказаних Правил перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.

За приписом п. 1.4.6. Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Згідно з п.4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ від 08.10.1992 року №572, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків і гуртожитків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, з дозволу власника будинку (квартири), власника гуртожитку (житлового приміщення у гуртожитку) та органу місцевого самоврядування, що видається в установленому порядку.

Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 р. №28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» та рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради, забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв) з ушкодженням зовнішніх будівельних конструкцій і споруд, а також їх встановлення без відповідного дозволу.

Відповідно до вищевказаного Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є: пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту; пристрої нічного оформлення та освітлення фасадів будинків; великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення; пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.

Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 у справі № 813/1351/18 застосовано до закладу ресторанного господарства «Брудершафт» ПП «Євроенерго» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зупинити повністю виробництво (виготовлення) та реалізацію продукції, надання послуг у закладі ресторанного господарства «Брудершафт» ПП «Євроенерго» у м. Львові, - до усунення порушень законодавства, зазначених у приписі Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області № 7-1-13/8049 від 08.12.2017 року в повному обсязі.

Вказаним рішенням встановлено відсутність паспортизації систем припливно-витяжної вентиляції закладу громадського харчування. В силу ст. 78 КАС України зазначена обставина відповідачем не спростовується та доказуванню не підлягає.

Згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 року №1311 «Про затвердження меж Історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Вірменська знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.

Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб з вказанням місця розміщення елементу (пристрою).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач до районної адміністрації за наданням відповідного дозволу на встановлення витяжної вентиляції не звертався і такого, відповідно, надано не було.

Окрім того, на самовільність встановлення витяжної системи вказує і Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради у своєму листі (а.с. 225).

Окрім того управління зазначає про наявність скарг мешканців будинку № АДРЕСА_3 руйнування стін у зв'язку встановленням витяжної вентиляції. Наведене в судовому засіданні підтвердила ОСОБА_2 .

Відповідно до п. 5.33 Державних будівельних норм України, затверджених Наказом Держбуду України 18.05.2005 № 80 вентиляція вбудованих нежитлових приміщень повинна бути автономною. Витяжну вентиляцію приміщень, що розташовуються у габаритах однієї квартири, в яких відсутні пожежонебезпечні речовини і токсичні виділення, допускається приєднувати до загальної витяжної системи житлового будинку. Не допускається розташовувати витяжні шахти для викиду повітря із вбудованих приміщень перед вікнами квартир, а також прокладати повітроводи витяжної вентиляції вбудованих приміщень по фасадах житлового будинку.

Таким чином, встановивши витяжну вентиляцію по дворовому фасаді в подвір'ї будинку АДРЕСА_3 , відповідач діяв з порушенням зазначених норм ДБН.

Щодо покликання відповідача на те, що норми Положення рішення виконавчого комітету № 833 в редакції від 09.09.2011 не можуть бути застосовані, оскільки спірна витяжна вентиляція була уже влаштована попереднім власником станом на 29.09.2010, відтак, застосовувати слід Положення в редакції до 09.09.2011, то суд такі відхиляє, оскільки Положення в такій редакції також містило норму про обов'язковість отримання дозволу на розміщення технічних елементів на фасадах будинків.

Також судом встановлено, що відповідачем розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 230 від 06.08.2018 не оскаржено.

Отже, відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не виконав попередження та розпорядження, винесені позивачем та не провів демонтаж витяжної вентиляції, встановлену на фасаді в подвір'ї в будинку № АДРЕСА_3 в добровільному порядку, зібраними і дослідженими матеріалами цієї справи підтверджено факт вчинення відповідачем зазначеного правопорушення, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат позивачем не представлено, судові витрати з відповідача стягувати не слід.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за власні кошти демонтувати витяжну вентиляцію, влаштовану по дворовому фасаді в подвір'ї будинку № АДРЕСА_3 .

3. Судові витрати розподілу не підлягають.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 27.06.2019

Суддя Качур Р.П.