Рішення від 24.06.2019 по справі 1.380.2019.002052

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.002052

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Кулик С.В.,

представника позивача Підгайного О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівавтокомплектація» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, -

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДФС у Львівській області (надалі - ГУ ДФС у Львівській області, Позивач) з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівавтокомплектація» (надалі - ТОВ «Львівавтокомплектація», Відповідач), в якій просило стягнути до бюджету кошти ТОВ «Львівавтокомплектація» з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів у розмірі 101243,53 грн.

Ухвалою судді від 25.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, Відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву. Надіслана на адресу ТОВ «Львівавтокомплектація», зазначеною у позовній заяві, яка співпадає з адресою, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом № 7901825402147 копія вказаної ухвали була повернута на адресу суду з відміткою органу поштового зв'язку «за закінченням встановленого строку зберігання». Відповідно до приписів статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) ухвала суду від 25.04.2019 вважається врученою Відповідачу належним чином, оскільки скеровувалася на адресу зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що згідно з даними податкового обліку у Відповідача наявна заборгованість перед бюджетом, що складає 123937,56 грн. Разом з тим, сума боргу, яка підлягає стягненню становить 101243,53 грн. Вказує, що заборгованість ТОВ «Львівавтокомплектація» виникла із сум податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, яка складається із пені, та з податку на додану вартість, що складається із основного платежу, штрафної санкції та пені. Зазначає, що сума податків є узгодженою та не сплаченою до бюджету Відповідачем у встановлений законодавством строк. У зв'язку з цим просить стягнути з рахунків Відповідача у банках, що його обслуговують, податковий борг в сумі 101243,53 грн.

У судовому засіданні, що відбулось 24.06.2019, представник Позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (судової повістки) № 7901825504764, в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву та жодні додаткові документи до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

ТОВ «Львівавтокомплектація» зареєстроване як юридична особа 10.01.2006, що підтверджується копією з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ: 33982081, місцезнаходження: 79026, Львівська обл., м. Львів, Сихівський р-н, вул. Стрийська, буд. 45), та перебуває на обліку в органах доходів і зборів (арк. справи 10-11).

Згідно з ідентифікаційних даних ТОВ «Львівавтокомплектація» має відкриті рахунки в банківських установах (арк. справи 12).

Як видно з довідки про податкову заборгованість ТОВ «Львівавтокомплектація» станом на 04.04.2019 має податковий борг по платежах до бюджету на загальну суму 123937,56 грн., з них основний платіж - 106537,02 грн., штрафні санкції - 1803,69 грн., пеня - 15596,85 грн. (арк. справи 13).

Податкова заборгованість на суму 87289,97 грн. виникла у зв'язку із несплатою Відповідачем у встановлений законом строк узгоджених грошових зобов'язань по податку на додану вартість, а саме:

- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.04.2016 на суму 5 785,00 грн. (арк. справи 14);

- податкової декларації з податку на додану вартість від 17.06.2016 на суму 1 760,00 грн. (арк. справи 15);

- податкова декларація з податку на додану вартість від 19.07.2016 на суму 332,00 грн. (арк. справи 16);

- податкової декларації з податку на додану вартість від 12.08.2016 на суму 14,00 грн. (арк. справи 17);

- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.0492016 на суму 194,00 грн. (арк. справи 18);

- податкової декларації з податку на додану вартість від 18.10.2016 на суму 191,00 грн. (арк. справи 19);

- податкової декларації з податку на додану вартість від 20.12.2017 на суму 61 411,00 грн. (арк. справи 20);

- податкової декларації з податку на додану вартість від 19.04.2017 на суму 15 640,00 грн. (арк. справи 21);

- податкового повідомлення-рішення від 10.11.2016 № 0012941200 на суму 936,26 грн., винесене на підставі акта про результати перевірки № 182/12- 01/33982081 від 03.11.2016 (арк. справи 22);

- податкового повідомлення-рішення від 10.11.2016 №0012951200 на суму 568,01 грн., винесене на підставі акта про результати перевірки № 182/12-01/33982081 від 03.11.2016 (арк. справи 23);

- згідно із зворотного боку облікової картки платника пеня на суму 458,70 грн. (арк. справи 25).

Податкова заборгованість на суму 13953,56 грн. виникла у зв'язку із несплатою Відповідачем у встановлений законом строк узгоджених грошових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, а саме:

- пеня на податковий розрахунок земельного податку № 9008554026 від 20.02.2013 на суму 9 964,30 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 00105511520 від 05.12.2013 на суму 886,72 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0014081502 від 19.11.2014 на суму 154,83 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0014071205 від 19.11.2014 на суму 752,37 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0002121504 від 27.02.2015 на суму 114,81 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0005551504 від 10.06.2015 на суму 848,67 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0005561504 від 10.06.2015 на суму 227,57 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0006931504 від 01.09.2016 на суму 360,84 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0003341202 від 17.05.2016 на суму 608,46 грн.;

- пеня на податкове повідомлення-рішення № 0011761200 від 12.10.2016 на суму 34,99 грн.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог, виходить з того, відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених вказаним Кодексом та законами з питань митної справи і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України «грошове зобов'язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України ).

У силу положень пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Відповідно до підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності

Згідно зі статтею126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Нарахування пені у відповідності до пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання протягом установленого строку.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.

У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган, у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що «податкова вимога» - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Таким чином, надіслана платнику податків податкова вимога на податковий борг, що не погашений, не втрачає своєї правової дії.

При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.

В такому випадку право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня скерування на адресу платника податків податкової вимоги, надісланої на раніше існуючий податковий борг, і реалізація такого права у часі не обмежена, а право на стягнення новоствореного податкового боргу виникає на наступний день, що настає за днем граничного строку сплати узгодженого грошового зобов'язання.

Як видно з матеріалів справи, з метою погашення податкового боргу відповідно до статті 59 Податкового кодексу України, контролюючим органом складено та надіслано Відповідачу податкову вимогу форми «Ю1» від 12.05.2010 № 1/446 на загальну суму 31278,06 грн. та податкову вимогу форми «Ю2» від 08.07.2010 № 2/632 на загальну суму 39084,06 грн. Вказані податкові вимоги вручено уповноваженому представникові Відповідача 22.06.2016 та 30.07.2010, що підтверджується корінцем податкової вимоги форми «Ю1» від 12.05.2010 № 1/446 та корінцем податкової вимоги форми «Ю2» від 08.07.2010 № 2/632 (арк. справи 26).

У матеріалах справи відсутні відомості, що податковий борг до моменту розгляду справи переривався, або є погашеним Відповідачем у справі.

Податковий борг Відповідача підтверджується довідкою ГУ ДФС у Львівській області про суму заборгованості станом на 04.04.2019, обліковою карткою платника податків, податковими повідомленнями-рішеннями, корінцем податкової вимоги форми «Ю1» від 12.05.2010 № 1/446 та корінцем податкової вимоги форми «Ю2» від 08.07.2010 № 2/632.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно пункту 95.3 статті 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків (пункт 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги Позивача є обґрунтованими, заявлена до стягнення сума є узгодженою та станом на дату вирішення справи набула статусу податкового боргу. Враховуючи те, що податковий борг Відповідачем не сплачено, відтак такий підлягає стягненню з розрахункових рахунків у банках, що обслуговують ТОВ «Львівавтокомплектація» та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5-11, 12, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути в дохід державного бюджету кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівавтокомплектація» (код ЄДРПОУ: 33982081, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 45), які знаходяться на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у розмірі 101243,53 (сто одна тисяча двісті сорок три) грн. 53 коп.

Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 27.06.2019.

Суддя Мричко Н.І.