справа №813/5068/17
20 червня 2019 року
17 год. 11 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., позивача ОСОБА_1 , представниці відповідача Артимич Н.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ МВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-2, ГУПФУ у Львівській області), в якій просить суд:
визнати протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо невиготовлення для перерахунку пенсії уточненої довідки про розмір грошового забезпечення за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін в пенсійному забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, із зазначенням у довідці надбавки за специфічні умови проходження служби у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому відбулася фактична зміна даної надбавки після її введення на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, та ненаправлення до відповідача-2 нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії з 01.01.2016;
зобов'язати відповідача-1 виготовити та направити до ГУПФУ у Львівській області уточнену нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, із зазначенням у довідці надбавки за специфічні умови проходження служби у середніх розмірах фактичних виплат за посадою начальника сектору превенції патрульної поліції Бориславського відділення поліції Дрогобицького відділу поліції ГУ Національної поліції у Львівській області за 2016 рік, що виплачена за місяць, у якому відбулася фактична зміна даної надбавки після її введення на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;
зобов'язати відповідача-1 подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили, подати звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України;
зобов'язати відповідача-2 провести перерахунок його пенсії з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 (діючого з 01.01.2016), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов № 988 від 11.11.2015 та «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 № 268», з врахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби у середніх розмірах фактичних виплат за посадою начальника сектору превенції патрульної поліції Бориславського відділення поліції Дрогобицького відділу поліції ГУ Національної поліції у Львівській області за 2016 рік, включеної до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої відповідачем-1 з 01.01.2016 та провести виплату недоплаченої пенсії;
зобов'язати відповідача-2 подати протягом 30 днів з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України;
відповідно до п.1,2 ч. 1 ст. 371 КАС України звернути до негайного виконання рішення про стягнення усієї перерахованої з врахуванням надбавки за специфічні умови проходження служби невиплаченої суми боргу пенсії з 01.01.2016 до дня набрання постановою законної сили.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером МВС України з березня 2011 року та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, підготувало та надало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про перерахунок пенсії позивача, не включивши до такої надбавки за специфічні умови проходження служби, що, на думку позивача, порушило та звузило обсяг його прав і свобод, закріплених ст. 22 Конституції України.
Не погодившись із зазначеними у довідці показниками та вважаючи, що він має право на включення до довідки надбавок позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 02.01.2018 провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 30.01.2018 у задоволенні клопотання відповідача 2 про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
Ухвалою суду від 15.03.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а).
Ухвалою суду від 17.01.2019 поновлено провадження у цій справі.
Ухвалами суду від 12.02.2019 та від 04.04.2019 витребувано докази від відповідача 1.
Ухвалою суду від 07.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
18.06.2019 на електронну пошту суду за вх. № 1927ел надійшло клопотання позивача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/12704/18. Проте в судовому засіданні 20.06.2019 позивач клопотання відкликав.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю. Просив позов задовольнити.
Представниця відповідача 2 проти позову заперечила повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 1491 від 22.01.2018 (а.с.44-48). Просила у задоволенні позову відмовити.
Відповідач 1 в судове засідання явки уповноваженого представника не забезпечив, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Відзиву на позовну заяву не подав.
Суд не встановив підстав для відкладення розгляду справи відповідно до положень ст. 205 КАС України.
Суд заслухав вступне слово позивача та представниці відповідача 2, з'ясував фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини та з'ясував таке.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с. 13-зворот).
Позивачу призначено пенсію на підставі даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті №01 Бориславського МВ ГУМВС у Львівській області (а.с. 12).
30.04.2017 ГУ МВС України у Львівській області виготовлено довідку № 91-02027 (а.с. 13) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі норм, чинних на 01.01.2016 із зазначенням таких основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2950 грн., підвищений посадовий оклад 2950 грн., оклад за звання майор 2000 грн., стаж служби в поліції 30% - 1485 грн., премія 2,36% - 151,87 грн. Всього: 6586,87 грн.
07.08.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області з проханням підготувати нову довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2016 у зв'язку із введенням нової надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції із врахуванням середнього розміру надбавки за специфічні умови проходження служби за грудень 2016 року та з врахуванням середньої премії для поліцейських за грудень 2016 року та скерувати дану довідку в ГУ ПФУ у Львівській області.
Відповідач листом № С-221/3і/01-2017 від 11.08.2017 за повідомив ОСОБА_1 про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії оформлена правильно, відповідно до чинного законодавства.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо невиготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно з частинами 3-4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 (набрала чинності 02.12.2015) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункт 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Судом встановлено, що відповідачем виконано обов'язок щодо направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідки від 30.04.2017 № 91-02027 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Щодо врахування надбавок, суд зазначає, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема грошового атестату № 01 (а.с. 12) ОСОБА_1 під час проходження служби не отримував надбавки за специфічні умови проходження служби.
Також відповідно до листа Головного управління Національної поліції у Львівській області від 11.03.2019 №С-26/3і/04/17-2019 (а.с. 140), надбавка за специфічні умови проходження служби з січня 2016 року по грудень 2017 року поліцейським ГУ НП у Львівській області не нараховувалася і не виплачувалася.
Таким чином, з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд приходить до висновку, що надбавку за специфічні умови проходження служби правомірно не вказано відповідачем 2 у довідці про розмір грошового забезпечення від 30.04.2017 № 91-02027.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача 1 виготовити уточнену довідку, а відповідача 2 провести перерахунок пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006», то така є безпідставною, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 521 «Про визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України» Постанова № 947 втратила чинність 24.09.2016.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеному без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018 та відповідно до ч.3 ст.291 КАС України суд враховує вказані правові висновки Верховного Суду при ухваленні рішення у цій адміністративній справі.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що така поведінка ГУ МВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області та ГУ ПФ України у Львівській області відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тобто протиправна бездіяльність відповідача в даному випадку відсутня.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
З огляду на висновки суду про необґрунтованість позову, відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та звернення його до негайного виконання.
Судові витрати у вигляді судового збору, відповідно до статті 139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27.06.2019.
Суддя Качур Р.П.