Постанова від 25.06.2019 по справі 2040/7803/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2019 р.Справа № 2040/7803/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Кононенко З.О.,

Суддів: Калитки О. М. , Сіренко О.І. ,

за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 року, головуючий суддя І інстанції: Горшкова О.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 03.04.19 року по справі № 2040/7803/18 за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувсь до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі одноразово, починаючи з 1 січня 2016 року, на підставі довідки від 23 березня 2018 року №100/27914, виготовленої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, у розмірі 82% грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за таємність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 53%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 46%; премія 87,9% - у відповідності до Постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року, Закону України від 23.12.2015 №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18.11.2015 року №947 «Про внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268», з врахуванням Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на його думку, бездіяльність відповідача є безпідставною, протиправною та такою, що порушує його права, свободи та інтереси.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 82 % грошового забезпечення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 28.02.2005 року ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ України у відставку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2005 року.

Так, ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у розмірі 82% грошового забезпечення, що підтверджується висновком про призначення пенсії (а.с. 33), доказів на спростування чого відповідачем до суду не надано.

Згідно висновку про призначення пенсії ОСОБА_1 від 14.09.2005 року пенсія позивача складається з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 190,00 грн; оклад за звання - 130,00 грн.; за вислугу років (40%) - 128,00 грн.; надбавка (100%) - 448,00 грн.; за таємність (10%) - 19,00 грн.; за особливі умови служби (50 %) - 160,00 грн.; пенсійна надбавка (50%) - 828,00 грн.; за безперервну службу (90%) - 1712,93 грн.; премія (33%) - 1204,19 грн.

В подальшому, позивачу декілька раз перераховувалась пенсія.

Так, з урахуванням ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент проведення перерахунку) та Постанови Кабінету Міністрів від 13.02.2008 року N 45, Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2008 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ МВСУ в Харківській області та враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад -1410,00 грн.; оклад за звання - 130, 00 грн.; за вислугу років (40%) - 616, 00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 1078.00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами (10%) - 141.00 грн.; надбавка за ОРД (28%) - 394.80 грн.; премія (43%) - 1621.01грн. Всього 5390.81 грн.

Основний розмір пенсії складав 82% грошового забезпечення, що підтверджено відповідачем у відзиві на позов (а.с. 28).

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВСУ в Харківській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано довідку від 30.06.2012 року про те, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року (день, з якого розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою старший дізнавач Первомайського РВ УМВДУ в Харківській області, становить: посадовий оклад - 1407.00 грн.; оклад за звання - 130.00 грн.; за вислугу років 40% - 614.80 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 53% -1140.45 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 10% -140.70 грн.; надбавка за ОРД 46% - 647.22 грн.; премія 87.9 % -3586.47 грн. Всього 7666.64 грн.

Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2016 року. При цьому враховано розмір грошового забезпечення відповідно до довідки № 100/27914 від 23.03.2018 року: посадовий оклад - 3000.00 грн.; оклад за звання - 2200.00 грн.; за вислугу років 50% - 2600.00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами 10% - 300.00 грн.; премія 6,24% - 505.44грн. Всього 8605.44 грн. Основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення - 6023 грн. 81 коп.

Основний розмір пенсії позивача складав 70 % грошового забезпечення, як зазначив відповідач у відзиві на позов (а.с. 29).

19.06.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії у повному обсязі одноразово, починаючи з 1 січня 2016 року, на підставі довідки від 23 березня 2018 року №100/27914, виготовленої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, у розмірі 82% грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за таємність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 53%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 46%; премія 87,9% - у відповідності до Постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року, Закону України від 23.12.2015 №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18.11.2015 року №947 «Про внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268», з врахуванням Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року.

Листом від 18.07.2016 року № 3925/14-14 позивача повідомлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а додаткові види грошового забезпечення враховуються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся з позовною заявою до Харківського окружного адміністративного суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 82% на 70% грошового забезпечення, а тому, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, провести ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 82 % грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно до абзацу 2 п. 15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відповідності до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію».

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Отже, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

При цьому, слід звернути увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок та виплату пенсії, що й було здійснено, починаючи з 01.01.2018 року.

Щодо неврахування при перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань (50 %) та врахування розміру премії 6,24 % замість належного, на думку позивача, 87, 9 %, колегія суддів зазначає наступне.

29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, з матеріалів справи вбачається, що підготовлена Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та направлена до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача за посадою прирівняною до посади поліцейських для перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, не містить додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач.

Окрім того, слід зазначити, що позивач як в прохальній частині позовних вимог, так і в прохальній частині своєї заяви від 19.06.2018 року, з якою останній звертався до ГУ ПФУ в Харківській області, просить провести перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 року саме на підставі довідки № 100/27914 від 23.03.2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВСУ в Харківській області, враховуючи такі показники: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавка за вислугу років 50%; надбавка за таємність 10%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 53%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 46%; премія 87,9%.

Однак, вищезазначена довідка № 100/27914 від 23.03.2018 року (а.с. 24) містить інші показники, а саме: посадовий оклад - 3000 грн.; оклад за спеціальне звання - 2200 грн., надбавку за вислугу років (50%), надбавка за роботу з таємними документами (10%), премія - 6, 24%.

Позивачем не надано до суду інших довідок за № 100/27914 та датованих 23.03.2018 року, в яких були б зазначені бажані для позивача показники.

Водночас, складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області у довідці про його грошове забезпечення зазначено посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років (50 %), надбавка за роботу з таємними документами (10%) та премія (6, 24 %) (а.с. 38)

Колегія суддів зауважує, що у вказаній довідці відсутні такі показники, як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно - розшукову діяльність, які отримував раніше позивач.

Слід також зазначити, що визначення таких показників як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавка за оперативно - розшукову діяльність (46%), премія (87, 9 %) для перерахунку пенсії, про які вказував позивач, належить до компетенції Ліквідаційної комісії УМВС України у Харківської області, а відповідач здійснює перерахунок вже за наявними показниками у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що видається Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.

Отже, відповідач позбавлений можливості самостійно коригувати, зокрема, відсотковий розмір премій пенсіонера під час перерахунку пенсії, що, водночас, відноситься до компетенції Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області, до якої позивач не обмежений у праві звернутись з метою оскарження розміру премії та не врахування таких показників як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавка за оперативно - розшукову діяльність (46%).

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а від 12.03.2018 року (№ Пз/9901/1/1/18), яким відмовлено у задоволенні позову до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, зокрема, про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції, надбавка за стаж служби (40 %), надбавка за виконання особливо важливих завдань 95 %, премія (55 %).

У вказаному рішенні визначено, що якщо буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що у правовідносинах щодо не врахування відповідачем під час перерахунку пенсії позивачу у 2016 році таких складових грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно - розшукову діяльність та врахування премії у розмірі 6,24 %, відповідач діяв в межах законодавства, а заявлені вимоги в цій частині є необґрунтованими та безпідставними.

Згідно з частиною 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 (який набрав чинності 01.01.2016), ч.5 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Таким чином, частина 5 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015) викладена в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, згідно з пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Проте, у випадку позивача пенсію останньому було призначено з 2005 року.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 (який набрав чинності 01.01.2017), у ч.7 ст.43 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено "по 31 грудня 2017 року".

Крім того, рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме:

- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;

- першого речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України Про державну службу, Закону України Про прокуратуру, Закону України Про судоустрій і статус суддів, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;

Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 9 квітня 1992 року зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 9 квітня 1992 року зі змінами, щодо встановлення максимального розміру пенсії не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та щодо встановлення максимального розміру пенсії тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, не більше 10740 гривень, - втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016 р.

Колегія суддів зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 (який набрав чинності 01.01.2016), та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 (який набрав чинності 01.01.2017) не вносились зміни щодо встановлення періоду дії максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (це положення діє в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011), а тому положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 (який набрав чинності 01.01.2016), та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 (який набрав чинності 01.01.2017) не поширюються на позивача.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у правовідносинах щодо не врахування відповідачем під час перерахунку пенсії позивачу у 2016 році таких складових грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно - розшукову діяльність та врахування премії у розмірі 6,24 %, відповідач діяв в межах законодавства, а заявлені вимоги в цій частині є необґрунтованими та безпідставними.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 року по справі № 2040/7803/18 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 року по справі № 2040/7803/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко

Судді(підпис) (підпис) О.М. Калитка О.І. Сіренко

Повний текст постанови складено 01.07.2019 року