Справа № 761/14045/19
Провадження № 3/761/3386/2019
20 червня 2019 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Мальцев Дмитро Олександрович, розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції в м.Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, серія БД № 162608, 25.03.2019 о 23 год. 45 хв. в м. Києві, по вул. Хрещатик, 22, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 21063», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Зі Згоди водія у встановленому законом порядку огляд на стан сп'яніння проводився із застосуванням приладу «Драгер» в присутності двох свідків. Результат огляду - 0, 57 ‰.
Вказаними діями водій порушив п. 2.9.а ПДР України, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП України.
В судовому засіданні водій ОСОБА_1 , його захисник - адвокат Павлюк М.В. заперечували проти викладеного в протоколі про адміністративне правопорушення. Зокрема, водій ОСОБА_1 зазначив, що не погодився з результатом огляду, проведеному за допомогою приладу «Драгер», зазначив, що не перебував в стані алкогольного сп'яніння. При цьому, повідомив, що запропонував інспектору патрульної поліції відвезти його на огляд на стан сп'яніння до лікарні, разом з тим останнім цього зроблено не було та було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Захисник - адвокат Павлюк М.В. в судовому засіданні пояснив, що інспектором патрульної поліції, всупереч вимогам Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 (далі по тексту - Порядок), зокрема, не вказано в протоколі про наявність ознак сп'яніння, які було встановлено інспектором та які послугували для проведення огляду на стан сп'яніння. Крім того, інспектором також порушено Порядок і в тій частині, що останній не направив водія ОСОБА_1 на огляд на стан сп'яніння до спеціального медичного закладу, хоча останній був згодний, при цьому не погодився з результатами огляду, що проводився за допомогою приладу «Драгер». Просив провадження закрити по справі про адміністративне правопорушення за відсутністю в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши відеозапис з нагрудної камери інспектора патрульної поліції, вважаю, що справа підлягає направленню до Управління патрульної поліції в м.Києві для дооформлення, з наступних підстав.
Так, згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Відповідно до п. 2.9а ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду визначено Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008.
Зокрема, згідно п. 2 Порядку, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 3 Порядку).
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння (п. 5 Порядку).
Положення п. 5 Порядку також визначено, що підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, утворює склад правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Разом з тим, положеннями до п. 6, 7 Порядку визначено, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
При цьому, поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
З врахуванням наведеного, протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням зазначених вимог, а саме як вбачається з матеріалів справи, в протоколі про адміністративне правопорушення водій вказав, що не погодився з результатами огляду за допомогою приладу «Драгер».
При цьому, як пояснив в судовому засіданні водій ОСОБА_1 , останній також вказав, що згоден пройти огляд у відповідному закладі охорони здоров'я. Проте інспектором не було забезпечено проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я, натомість останній склав відносно нього протокол.
Крім того, допитаний в судовому засіданні свідок, ОСОБА_2 , який був присутній під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, підтвердив ту обставину, що водій не погодився з результатами огляду за допомогою приладу «Драгер» та просив провести огляд на стан сп'яніння у лікаря-нарколога. Однак поліцейський замість цього, склав на водія ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення.
Також, з метою фіксації адміністративного правопорушення, вчиненого водієм ОСОБА_1 , до матеріалів справи інспектором надано відеозапис з нагрудної камери.
При цьому, повністю відтворити вказаний відеозапис, який би підтвердив чи спростував викладене в протоколі чи пояснення особи, що притягається до адміністративного правопорушення, виявилось неможливим.
За таких обставин, враховуючи відсутність достатніх доказів про вчинення водієм ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, суд позбавлений можливості повно й об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно останнього та прийняти законне й обґрунтоване рішення, тому справа підлягає поверненню для належного оформлення, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки.
На підставі викладеного, керуючись ст. 130, 253, 256, 278, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути Управлінню патрульної поліції в м.Києві - для належного оформлення і доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: