Справа № 755/12537/18
"25" червня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Арапіної Н.Є.
з секретарями Юдицьким К.О., Рудь Н.В.
за участі
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
третьої особи ОСОБА_1 ,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_2 за участю третіх осіб ОСОБА_1 , Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового Фонду Дніпровського району м. Києва" про визнання права на реєстрацію місця проживання, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 за участю третіх осіб ОСОБА_1 , Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації. Свої вимоги мотивував тим, що з 01 жовтня 1987 року він перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , третьою особою по справі. З 2009 року разом з дружиною проживає в квартирі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 квартира не приватизована та була надана в користування покійному тестю позивача. 12 лютого 2003 року рішенням Дніпровського районного суду м. Києва, було задоволено позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: Дніпровська районна адміністрація м. Києва про визнання права на житлову площу. Відповідач не дає згоди на його реєстрацію у спірній квартирі. У зв'язку з чим позивач просить визнати за ним право на реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 13 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити у порядку строщеного позовного провадження.
06 грудня 2018 року протокольною ухвалою суду залучено Дніпровську районну в місті Києві державну адміністрацію до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
18 квітня 2019 року протокольною ухвалою суду залучено Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового Фонду Дніпровського району м. Києва" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
25 червня 2019 року розгляд справи закінчено ухваленням рішення по суті вимог.
Позивач у судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. Представництво інтересів здійснювала ОСОБА_1 .
Представник позивача підтримала позовні вимоги. Дала пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та заперечувала проти їх задоволення, оскільки вона, як ветеран праці та вдова ветерана військової служби Міністерства внутрішніх справ користується пільгами та субсидією по оплаті комунальних послуг, а реєстрація позивача у спірній квартирі порушить її майнові права.
Третя особа ОСОБА_1 підтримала заявлені позивачем позовні вимоги. Дала пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представники третіх осіб Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації та Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового Фонду Дніпровського району м. Києва" в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи. Причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Згыдно ордеру квартира АДРЕСА_2 , надана ОСОБА_5 на сім'ю з чотирьох осіб: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (а.с.13).
3 01 жовтня 1987 року позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , третьою особою по справі (а.с. 12).
Згідно довідки про зняття з реєстрації місця проживання від 06 грудня 2017 року, виданої Виконавчим комітетом Гребінківської міської ради Полтавської області, ОСОБА_3 22 червня 2017 року знятий з реєстрації за адресою: с. Корніївка, Гребінківський район, Полтавська область (а.с. 5).
12 лютого 2003 року рішенням Дніпровського районного суду м. Києва, було задоволено позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: Дніпровська районна адміністрація м. Києва про визнання права на житлову площу (а.с. 6-7).
21 березня 2011 року рішенням Дніпровського районного суду м. Києва відмовлено у задоволенні позовних вимог за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: Комунальне підприємство утриманню житлового господарства Дніпровського району м. Києва, Дніпровська районна у м. Києві державна адміністрація про зміну договору найму житлового приміщення (а.с. 8) .
Позивач просить визнати за ним право на реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
На підтвердження позовних вимог позивач надав суду довідку МСЕ № 0370711, що він є інвалідом 2 групи з 18 листопада 2011 року (а.с. 3), виписку з історії хвороби № 3831 Клінічної лікарні №15 про зазначення місце проживання позивача АДРЕСА_1 (а.с. 15-16), витяги з амбулаторної картки, щодо виклику або відвідування лікаря позивачем у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №1 Дніпровської району м. Києва (а.с. 4), акт Житлово-експлуатаційної дільниці № 412 від 18 липня 2017 року про проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації (а.с. 14).
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідач ОСОБА_2 скористалася своїм правом подачі відзиву до позову, відповідно до якого заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, оскільки вона, як ветеран праці та вдова ветерана військової служби Міністерства внутрішніх справ користується пільгами та субсидією по оплаті комунальних послуг, а реєстрація позивача у спірній квартирі порушить її майнові права.
Відповідач на підтвердження відзиву надала суду довідку Пенсійного відділу Фінансово-економічного управління Головного управління МВС України № 89/14790 від 24 січня 2003 року про наявність у відповідача права на 50 % знижку плати за користування житлом та комунальні послуги (а.с. 38).
Третя особа ОСОБА_1 не скористалася своїм право подачі письмових пояснень щодо позову.
Представники третіх осіб Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації та Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового Фонду Дніпровського району м. Києва" не скористалися своїм право подачі письмових пояснень щодо позову.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право.
Згідно зі ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до абзацу 6 ч.1 ст. 3 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, реєстрація - це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації. Тобто правовою підставою для перебування на реєстраційному обліку є проживання чи перебування в житлі за певною адресою.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України (ст. 10 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”).
Згідно п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 2 березня 2016 року для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); 4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах); проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби); 5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Згідно п. 1 Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 2 березня 2016 року цей Порядок визначає механізм, форми та строки передачі інформації про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування від виконавчих органів сільської, селищної або міської ради, їх посадових осіб, сільських голів (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування (далі - реєстрація) фізичних осіб на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради, до територіальних органів та підрозділів ДМС для внесення її до відомчої інформаційної системи ДМС Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно ч. 2 ст. 64 Житлового кодексу України до членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Згідно ч. 1 ст. 65 Житлового кодексу України наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей зазначеної згоди не потрібно.
Судом встановлено, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації, що визнається відповідачем.
14 грудня 2017 року постановою Дніпровського районного суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_3 до Дніпровської державної адміністрації Відділ з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб, третя особа: ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії, відмовлено (а.с. 9-11).
11 липня 2018 року рішенням Дніпровського районного суду м. Києва у задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , за частю третьої особи ОСОБА_1 про визнання права на проживання та користування квартирою відмовлено (а.с. 18-22).
Суд приходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_2 за участю третіх осіб ОСОБА_1 , Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового Фонду Дніпровського району м. Києва" про визнання права на реєстрацію місця проживання повністю.
Керуючись ст.ст. 16, 29 ЦК України, ст.ст. 64, 65 ЖК України, Законом України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, Законом України «Про адміністративні послуги», Правилами реєстрації місця проживання та Порядком передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 133, 141, 223, 229, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_2 за участю третіх осіб ОСОБА_1 , Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового Фонду Дніпровського району м. Києва" про визнання права на реєстрацію місця проживання відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 27 червня 2019 року.
Суддя Н.Є.Арапіна