Справа № 426/3062/19
21 червня 2019 року , м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Половинка В.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Державної екологічної інспекції у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Куземівка Сватівського району Луганської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , голова Куземівської сільської ради, за ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
В провадженні судді Сватівського районного суду Луганської області Половинки В.О., надійшов адміністративний матеріал від Державної екологічної інспекції у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП.
Згідно постанови Сватівського районного суду Луганської області від 17 квітня 2019 р., зазначений адміністративний матеріал було повернуто до Державної екологічної інспекції у Луганській області для доопрацювання.
Адміністративний матеріал після доопрацювання відносно ОСОБА_2 за ст. 91 КУпАП знову надійшов до суду з листом в якому повідомлено суд, що до їх компетенції не належить збір характеризуючих даних відносно правопорушників..
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання справи без його участі.
Суддя, повторно перевіривши матеріал справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.
Виходячи зі змісту ст.ст.7,254,279 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених уст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення це документ, складений на відповідному бланку з неухильним дотриманням вимог щодо процедури та об'єму заповнення, який містить склад інкримінованого особі діяння (адміністративного правопорушення), та в межах якого судом розглядається справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно з приписами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Також, згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Але всупереч вимогам законодавства, дані про особу правопорушника, його характеристика, довідка про склад сім'ї, довідка про доходи, довідка про майновий стан тощо, в матеріалах справи відсутні.
Посилання особи, яка склала адміністративний матеріал на те що, до їх компетенції не належить збір характеризуючих даних відносно правопорушників, неможливо врахувати, оскільки обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а також при накладенні стягнення суд повинен враховувати характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, відомості про які також відсутні в матеріалах справи.
Слід також зазначити, що у своїх рішеннях, в тому числі і проти України, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної). Аналогічні за суттю порушення прав людини при розгляді адміністративних справ були встановлені зокрема у п.25 Рішення ЄСПЛ у справі «Гурепка проти України (N2)» (Заява N38789/04), Страсбург, 08 квітня 2010 року, п.п.60-63, 67 Рішення ЄСПЛ у справі «Лучанінова проти України» (Заява N 16347/02), Страсбург 09 червня 2011 року, та інших.
Згідно роз'яснень Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданих у Постанові від 17.10.2014 року № 11, строки, встановлені Цивільним процесуальним кодексом України(далі - ЦПК),Кримінальним процесуальним кодексом України(далі - КПК),Кодексом України про адміністративні правопорушення(далі - КУпАП), є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що матеріал справи про адміністративне правопорушення повторно підготовані неякісно, без дотримання вимог законодавства та його необхідно повторно повернути для дооформлення.
Керуючись ст.ст.251, 256, 268, 277,278,283,284 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП повернути на дооформлення до Державної екологічної інспекції у Луганській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Сватівського
районного суду В.О. Половинка