Рішення від 26.06.2019 по справі 414/1277/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2019 року м. Кремінна

Справа № 414/1277/19

Провадження № 2/414/348/2019

Кремінський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Безкровного І.Г.,

за участю секретаря с/з Нагорянської О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,

ВСТАНОВИВ:

УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області звернулося до Кремінського районного суду Луганської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посилаючись в обґрунтування позову на наступні обставини.

20.11.2014 відповідач ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області із заявою про призначення йому щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У поданій заяві відповідач зазначив, що у володінні всіх членів його сім'ї є один транспортний засіб (механізм), що підлягає державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції.

Рішенням УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області від 29.11.2014 відповідачу було призначено грошову допомогу у період з 20.11.2014 по 19.05.2015 у розмірі 1768,00 грн.

Під час проведення в УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області Державною фінансовою інспекцією в Луганській області ревізії використання коштів, виділених з Державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, було з'ясовано, що відповідач під час подання ним заяви для призначення грошової допомоги надав недостовірну інформацію, яка вплинула на встановлення права на отримання грошової допомоги.

Так, за інформацією ДФІ в Луганській області, у володінні відповідача є чотири транспортних засоби, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції: 1) «Chery Tiggo» 2014 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 ; 2) «Daewoo Т13110» 2005 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_2 ; 3) «ЗАЗ АF6854» 2011 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 ; 4) «ЗАЗ Forza» 2011 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 .

28.09.2016 та 06.03.2019 УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області з метою врегулювання питання щодо повернення суми надміру виплаченої грошової допомоги відповідачу направлялися відповідні повідомлення, однак до теперішнього часу ці грошові кошти відповідачем не повернуті.

За таких обставин, позивач просив стягнути з відповідача на користь держави в особі УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 9488,27 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, головний спеціаліст-юрист відділу організаційно-кадрової та правової роботи УПСЗН Рубіжанської міської ради луганської області Кравченко Л.О. надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій також вказала, що позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомив, відзив на позов на подав, будь-яких заяв чи клопотань від нього не надійшло.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв'язку із неявкою в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позову не подав, а також відсутністю заперечень з боку представника позивача проти вирішення справи у заочному порядку, розгляд справи здійснювався за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, про що судом була постановлена відповідна ухвала.

Також, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 20 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області із заявою про взяття його на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с. 12-13).

Цього ж дня ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області із заявою № 494 про призначення йому грошової допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому у заяві ОСОБА_1 вказав, що у володінні всіх членів його сім'ї є один транспортний засіб (механізм), що підлягає державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (а.с. 14). Відповідач та член його сім'ї ОСОБА_2 під особисті підписи зобов'язалися повідомити про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги протягом трьох днів з дня настання таких обставин (а.с. 15).

Відповідно до рішення УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області від 29.11.2014 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 була призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у період з 20.11.2014 по 19.05.2015 у розмірі 1768 грн щомісячно (а.с. 16).

Під час проведення в УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області Державною фінансовою інспекцією в Луганській області ревізії використання коштів, виділених з Державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було встановлено, що відповідач під час подання заяви для призначення грошової допомоги надав недостовірну інформацію, яка вплинула на встановлення права на отримання грошової допомоги, що було відображено у акті ДФІ в Луганській області № 04-21/002 від 18.10.2016. Так, відповідно до інформації ДФІ в Луганській області у володінні відповідача є чотири транспортних засоби, що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції, а саме: 1) «Chery Tiggo» 2014 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 ; 2) «Daewoo Т13110» 2005 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_2 ; 3) «ЗАЗ АF6854» 2011 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 ; 4) «ЗАЗ Forza» 2011 року випуску з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 (21-25).

Згідно з довідкою УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області № 523 від 26.04.2019 ОСОБА_1 була отримана допомога переміщеним особам на проживання у загальному розмірі 9488,27 грн (а.с. 20).

28.09.2016 позивачем було направлено повідомлення ОСОБА_1 , в якому останньому було роз'яснено, що ним була подана недостовірна інформація, яка вплинула на встановлення права на призначення адресної допомоги, а саме у володінні його сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції, внаслідок чого останньому були надмірно виплачені кошти у сумі 9488,27 грн, які відповідачу було запропоновано повернути у добровільному порядку (а.с. 17, 18, 19).

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин)визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше, ніж шість місяців.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.

Відповідно до абз. 3 п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.

Відповідно до п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, судом було встановлено, що під час проведення в УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області Державною фінансовою інспекцією в Луганській області ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 отримував грошову допомогу, вказавши недостовірні відомості у своїй заяві про призначення такої грошової допомоги в частині відсутності у нього або у членів його сім'ї двох або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних або легкових автомобілів).

В той же час, надмірно виплачену йому суму грошової допомоги відповідач добровільно не повертає, а отже суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення цих коштів з відповідача на користь держави в особі УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач заперечень проти позовних вимог та доказів на їх підтвердження суду не надав, суд вважає за необхідне задовольнити позов повністю та стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 9488,27 грн на користь УПСЗН Рубіжанської міської ради Луганської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Понесення позивачем судових витрат у вигляді судового збору в розмірі 1921 грн підтверджується платіжним дорученням № 390 від 15.04.2019, а також випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с. 2, 3). Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, суд вважає за необхідне також стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати у вигляді сплаченої при зверненні з позовом до суду суми судового збору у розмірі 1921 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10-13, 76-81, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце перебування: АДРЕСА_2 ) на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області (ідентифікаційний код 03196860; місцезнаходження: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Руденко, 7) надміру виплачену адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 9488,27 грн (дев'яти тисяч чотирьохсот вісімдесяти восьми гривень двадцяти семи копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце перебування: АДРЕСА_2 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області (ідентифікаційний код 03196860; місцезнаходження: Луганська область, м. Рубіжне, вул. Руденко, 7) судовий збір у розмірі 1921 (однієї тисячі дев'ятисот двадцяти однієї) гривні.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його складення позивач не подав апеляційної скарги, а відповідач не подав письмової заяви про перегляд заочного рішення. У випадку подання позивачем апеляційної скарги, заочне рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У випадку подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення, якщо його не скасовано, воно набирає законної сили у випадку подання відповідачем апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня складення заочного рішення. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана до Кремінського районного суду Луганської області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя І.Г. Безкровний