Справа № 354/354/19
Провадження № 3/354/379/19
27 червня 2019 року м.Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Польська М.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника ТзОВ ''Канефора'', жителя АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
07.05.2019 р. з Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Державної фіскальної служби України до суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст.165-2Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №405 від 03.05.2019 р., ОСОБА_3 несвоєчасно подав платіжне доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів)- орендній платі з юридичних осіб за лютий 2019 року (термін сплати 30.03.2019 року), чим порушено п.287.3 ст.287 ПК України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-2 КУпАП.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений відповідно до вимог закону, від нього не надійшло клопотання про перенесення слухання справи, а тому вважаю за можливе розглянути справу у його відсутності на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про те, що провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_4 несвоєчасно подав платіжне доручення на перерахування належних до сплати податків та зборів
(обов'язкових платежів)- орендній платі з юридичних осіб за лютий 2019 року, час для вчинення дії -передачі доручення 30.03.2019 року несвоєчасна сплата орендної плати з юридичних осіб за лютий 2019 року, сплачено ОСОБА_5 01.04.2019 року.
В той же час, ОСОБА_6 сплачено орендну плату з юридичних осіб за лютий 2019 року в перший робочий день квітня - 01.04.2019 року, оскільки 30.03.2019 року був вихідний день. А отже, ОСОБА_6 вчасно сплачено орендну плату в перший робочий день квітня місяця.
Згідно зі ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність
Згідно п.287.3. ст.387.3 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно п.287.4. ст.387.3 Податкового кодексу України Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно ч.5 ст.254 ЦК України якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
А тому, з врахуванням вищевказаного, строк сплати орендної плати ОСОБА_6 не пропущено.
За таких обставин, в ході судового розгляду не здобуто належних доказів вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП, і як наслідок в його діях відсутній склад даного адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.1, 9, 221, 245-247, 266, 268, 283-285, 294 КУпАП, суд, -
постановив :
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд.
Суддя: М. В. Польська