ЄУН 229/3266/19
Провадження № 2/229/773/2019
17 червня 2019 року м. Дружківка
Суддя Дружківського міського суду Грубник О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Дружківського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання незаконними дії управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо відмови у виплаті недоотриманих страхових виплат та стягнення щомісячних страхових виплат,
11 червня 2019 року позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду із позовною заявою до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Дружківського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі- Управління) про визнання неправомірними дії посадових осіб управління щодо відмови у виплаті недоотриманих страхових виплат ОСОБА_1 у сумі 6064,47 грн., та ОСОБА_2 у розмірі 6064 грн. 47 коп.; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 за період з травня 2014 року по 29 вересня 2014 року у сумі 6064,47 грн.; стягнути з Управління на користь ОСОБА_3 щомісячні страхові виплати в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 за період з травня 2014 року по 29 вересня 2014 року у сумі 6064,47 грн. та стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768,40 грн.
Частинами 1,2 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:
1) наказного провадження;
2) позовного провадження (загального або спрощеного);
3) окремого провадження.
Тому вищевказаний спір повинен бути вирішено у порядку адміністративного судочинства.
Статтею 19 КАС України передбачено справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Частиною 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень";
13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Частинами 1,2. ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Суддя вважає, що оскільки спір виник між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (фізичні особи) та управлінням виконавчої дирекції фонду соціального старування України в Донецькій області в особі Дружківського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області (суб'єктом владних повноважень) з приводу оскарження рішень та дій, тому відповідно до ст.ст. 19,20 КАС України позивачам необхідно звернутися з відповідною позовною заявою до Донецького окружного адміністративного суду, тобто у порядку адміністративного судочинства, а не цивільного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Частиною 5 ст. 186 ЦПК України передбачено, що відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Керуючись ст. 186, ст.259, ст.260, ст. 261, 353 ЦПК України, суддя,
відмовити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у відкритті провадження у справі за їх позовом до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Дружківського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання незаконними дії управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо відмови у виплаті недоотриманих страхових виплат та стягнення щомісячних страхових виплат.
Рекомендувати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернутися з відповідним позовом до Донецького окружного адміністративного суду (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського,1).
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Донецького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її оголошення, а в разі оголошення лише вступної та резолютивної частини ухвали або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складений 17 червня 2019 року.
Суддя: О. М. Грубник