Ухвала від 27.06.2019 по справі 580/1719/19

УХВАЛА

про зупинення провадження в адміністративній справі

27 червня 2019 року Справа № 580/1719/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

29.05.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого він став особою з інвалідністю, згідно з ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого став особою з інвалідністю, з 22.05.2019 згідно з ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою суду від 30.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Вирішуючи питання можливості розгляду справи, суд дійшов висновку зупинити провадження з огляду на таке.

Для вирішення спору необхідно надати оцінку діям відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії на підставі ч.3 ст.59 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон №796-ХІІ) з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року у справі №3-14/2019 (402/19,1737/19), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч.3 ст.59 Закону №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Суд з'ясував, що ухвалою від 30.05.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №826/14077/18 (провадження №К/9901/14738/19) відкрив провадження у справі про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії та зобов'язати останнього провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату позивачу пенсії, відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ.

У вказаній ухвалі Верховний Суд вказав, що оскільки спір у справі стосується перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ, у контексті Рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року вказана справа має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики. Тому колегія суддів дійшла висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд згідно з ч.5 ст.242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, до часу ухвалення єдиної правової позиції у судовій практиці Верховного Суду у вказаних правовідносинах цей спір вирішити з дотриманням принципу верховенства права неможливо.

Так, ч.1 ст.236 КАС України визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких суд зобов'язаний зупинити провадження у адміністративній справі. Зокрема, п.3 ч.1 ст.236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Тому суд дійшов висновку зупинити провадження у цій справі.

Керуючись ст.ст. 236, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Зупинити провадження у справі №580/1719/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії до часу набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №826/14077/18 (провадження №К/9901/14738/19).

2. Копію ухвали направити учасникам справи.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст ухвали складений і підписаний 27.06.2019.