Справа № 500/1055/19
20 червня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі, позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у місті Тернополі Тернопільської області, в якому просив зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 6120,21 грн. сплаченого ним збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що позивач вперше придбав житло - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . При укладенні даного договору позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу даного нерухомого майна в розмірі 6120,21 грн. Оскільки позивач придбав житло вперше, тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно. Однак, на заяву позивача про повернення безпідставно сплаченого збору відповідачем Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області, йому було відмовлено у поверненні зазначених коштів. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 05.06.2019 року о 09:45 год.
У строк, встановлений судом, представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначив, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, та позбавлений можливості встановити факти придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивач добровільно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 6120,21 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 року розгляд справи відкладено до 20.06.2019 року о 12:00 год.
Позивач та представник позивача у судове засідання не прибули, представник позивача подав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглядати в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, у задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі, з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Представник Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області у судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника, при вирішенні даної справи покладається на рішення суду. Долучив також до матеріалів справи довідку на підтвердження зарахування коштів до державного бюджету №107 від 15.05.2019 року "Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна в сумі 6120,21 грн.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що між позивачем та Приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" 26.09.2017 року укладений договір купівлі - продажу нерухомого майна, у відповідності до якого позивач придбав квартиру АДРЕСА_2 .
При укладенні даного договору позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із операції купівлі-продажу в розмірі 6120,21 грн.
Згідно довідки управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області № 107 від 15.05.2019 року підтверджено зарахування до Державного бюджету 26.09.2017 року "Збору з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 6120,21 грн.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 26.04.2019 року №6785/07 позивача повідомлено, про відсутність підстав для повернення вказаного збору, а також роз'яснено про право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів суд приходить до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання позивачем нерухомого майна вперше підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, сформованої 02.05.2019 року. Згідно вказаної довідки позивач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідності до довідки ТВБВ №10019/013 філії Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк" №46 від 01.04.2019 року, в списках на приватизацію житла за адресою АДРЕСА_3 включений ОСОБА_1
Згідно довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" №899/07-2 від 13.06.2019 року, станом на 29.12.2012 року згідно обліку технічної інвентаризації Медвідь ОСОБА_2 , 28.04.1984 року не має зареєстрованого майна в м.Тернополі.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували факт придбання позивачем житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Відмова УПФУ в частині повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 6120,21 грн., є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
При цьому, суд не бере до уваги твердження представника Тернопільського ОУПФУ, що відповідач не володіє інформацією та не може встановити придбання житла конкретною особою вперше. Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позивач вперше придбав житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна в розмірі 6120,21 грн. А відтак, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у місті Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 3, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ід.№ НОМЕР_1 ) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 6120 (шість тисяч сто двадцять) грн. 21 коп., сплаченого згідно квитанції №0.0.858275408.1 від 26.09.2017 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_3 , ід.№ НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений згідно квитанції №0.0.1343266779.1 від 03.05.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20 червня 2019 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.