справа№1.380.2019.003121
про передачу справи до іншого адміністративного суду
26 червня 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З. при розгляді адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправними та скасування постанов, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправними та скасування постанов, приписів.
Ухвалою суду від 24.06.2019 року роз'єднано позовні вимоги та виділено в самостійне провадження вимоги “визнати протиправною та скасувати постанову від 03.10.2018 №0006-вих-3473/103 про адміністративне правопорушення , винесену начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові Цабаком Володимиром Ярославовичем про притягнення ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.96 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн ” та “визнати протиправною та скасувати постанову від 13.03.2019 №0006-вих-916/22 про адміністративне правопорушення , винесену начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові Цабаком Володимиром Ярославовичем про притягнення ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.188-42 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн ”.
Згідно протоколу Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 року присвоєно номер судової справи 1.380.2019.003121.
Судом встановлено з матеріалів справи, що позивач просить суд скасувати постанови про адміністративні правопорушення, якими його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.96 та ч.1 ст.188-42 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Згідно з пунктом 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Справи із виключною підсудністю визначаються статтею 27 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини 3 якої підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим кодексом.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності встановлюються статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно частини 1 вказаної статті, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. ч. 6, 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п. п. 4 - 6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Таким чином, враховуючи, що адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправними та скасування постанов предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, дану справу необхідно передати на розгляд до суду, юрисдикція якого поширюється на Сихівський район, а саме - Сихівського районного суду м. Львова.
При цьому суд враховує, що розгляд цієї справи Львівським окружним адміністративним судом по суті, незалежно від змісту прийнятого рішення суду, призведе до порушення прав учасників справи, оскільки порушення правил предметної юрисдикції (підсудності) є безумовною підставою для скасування рішення суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 171, 248, 286, 294, 295, суд,-
постановив :
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправними та скасування постанов передати на розгляд Сихівському районному суду м. Львова.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Гулкевич І.З.