27 червня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1831/19
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Тихоненко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Коропської селищної об'єднаної територіальної громади Коропського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Коропська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Коропської селищної об'єднаної територіальної громади Коропського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Коропська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області по не узгодженню з орендарем земельної ділянки питання зміни власника земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 та по не доведенню своєчасно і по суті прийнятого владного рішення про зміну власника землі та зміну форми власності земельної ділянки, в тому числі зі складовими площею 26.09 га кадастровий номер НОМЕР_1 за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з державної форми власності у комунальну власність Корейської селищної об'єднаної територіальної громади Коропського району Чернігівської області, на підставі та за змістом Наказу Гу Держгеокадастру у Чернігівській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну» № НОМЕР_2 Д4-18-сг від 21.12.2018, яка за кадастровим номером 7422283000:02:000:0048 на підставі та умовах договору оренди земельної ділянки від 02.06.2006, зареєстрованого у Корейському відділі Чернігівської РФ ЦДЗК 15.11.2006, зі здійсненням запису у Державному реєстрі земель за №180684300002, знаходиться у землекористуванні орендаря ОСОБА_1 на підставі та умовах зазначеного договору оренди даної земельної ділянки; визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області по не внесенню відповідних змін до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших необхідних та похідних реєстрів та відомостей про заміну орендодавця земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 з Коропської районної державної адміністрації Чернігівської області на Коропську селищну об'єднану територіальну громаду Коропського району Чернігівської області; визнання протиправною бездіяльності Коропської селищної об'єднаної
територіальної громади Коропського району Чернігівської області щодо не повідомлення і не доведення до орендаря земельної ділянки площею 26.09 га за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі та умовах договору оренди земельної ділянки від 02.06.2006, зареєстрованого у Коропському відділі Чернігівської РФ ЦДЗК 15.11.2006, зі здійсненням запису у Державному реєстрі земель за №180684300002, ОСОБА_1 про зміну власника орендованої земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 після здійснення державної реєстрації нового власника земельної ділянки як ділянки комунальної форми власності - Коропської селищної ради Чернігівської області (Коропської селищної об'єднаної територіальної громади Коропського району Чернігівської області).
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи суд прийшов до наступного висновку.
Згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Як встановлено судом, між позивачем, як орендарем та Коропською районною державною адміністрацією Чернігівської області, як орендодавцем, укладено договір оренди земельної ділянки від 02.06.2006, терміном на 49 років.
Виникнення спірних правовідносин обумовлено тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну» змінився власник земельної ділянки зі зміною форми власності з державної на комунальну.
Необхідно зазначити, що з моменту укладення договору оренди землі між землекористувачем та органом місцевого самоврядування виникають договірні відносини, основні та похідні вимоги з яких розглядаються у приватно-правовому спорі судами цивільної та господарської юрисдикції.
З моменту укладання між землекористувачем та органом місцевого самоврядування договору оренди землі припиняються адміністративні відносини між цими суб'єктами та в подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору. Такі ознаки не притаманні адміністративним правовідносинам, натомість притаманні цивільним правовідносинам, які з урахуванням суб'єктного складу можуть бути предметом судового розгляду у відповідному суді загальної юрисдикції або господарському суді.
Отже, у цій справі існує невирішений спір про право на земельну ділянку, що виключає можливість його розгляду за правилами адміністративного судочинства, адже адміністративний суд позбавлений правових (законодавчих) можливостей установлювати (визнавати) належність права власності (постійного користування) на земельну ділянку.
Приписами частини першої статті 20 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї) (стаття 2 Земельного кодексу України).
Враховуючи наведене суд зазначає, що даний спір, має не публічний, а приватно - правовий характер (оскільки виникає спір про цивільне право), а відтак має вирішуватись, враховуючи склад учасників у даній справі, за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії» висловлено думку, що термін «судом, встановленим законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів».
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 461/1463/13-а (2а/461/189/13) та Великої Палати Верховного Суду від 13.06.2018 у справі № 554/4857/16-а, від 03.07.2018 у справі № 753/15528/16 та від 23.01.2019 у справі № 560/1218/15-а.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що він має право звернутися до суду у порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 2, 19, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Коропської селищної об'єднаної територіальної громади Коропського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Коропська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами надіслати позивачу.
Попередити позивача, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Тихоненко