Провадження № 3/679/388/2019
Справа № 679/829/19
25 червня 2019 року м. Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Гавриленко О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Нетішинського ВП Славутсткого ВП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого на АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №027672 від 16 травня 2019 року, ОСОБА_1 16 травня 2019 року о 19 годині 51 хвилин на вул. Незалежності в м. Нетішин керував транспортним засобом марки «Renault», н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння: почервоніння обличчя, різкий запах алкоголю з порожнини рота, від проходження на стан сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі відмовився в присутності двох свідків.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 подав клопотання про повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, складених щодо нього для належного оформлення до Нетішинського ВП Славутсткого ВП ГУНП в Хмельницькій області.
В обґрунтування клопотання вказав, що зазначений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та п.п. 7, 9, 12, 15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06 листопада 2015 року. Зокрема у ньому, в супереч зазначеним вимогам нормативних актів, в графі протоколу «До протоколу додаються» вказані пояснення свідків, однак пояснення ОСОБА_2 в матеріалах справи відсутні; в графі протоколу «Свідки та потерпілі» відсутній підпис іншого свідка ОСОБА_3 ; в графі протоколу «Назва документа, серія, №, ким і коли виданий» відсутня інформація про дату видачі і назва органу, що його видав; протокол складений 16 травня 2019 року о 20 год. 40 хв., однак з доданих матеріалів вбачається, що протокол складений о 19 год. 40 хв.; протокол містить виправлення.
Крім того, ОСОБА_1 звертає увагу на те, що при складенні матеріалів про адміністративне правопорушення наявні порушення п.п. 8, 10, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, зокрема у матеріалах справи відсутній акт огляду на стан алкогольного сп'яніння та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння.
ОСОБА_1 , вказуючи на вищезазначені недоліки у протоколі та в матеріалах справи, посилаючись на вимоги ст. 278 КУпАП вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, складені щодо нього підлягають поверненню для належного оформлення до Нетішинського ВП Славутсткого ВП ГУНП в Хмельницькій області.
Заслухавши клопотання ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу висновку, що в клопотанні останнього слід відмовити, з огляду на таке.
Статтею 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Приписами п. 2 ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06 листопада 2015 року (далі Інструкція), не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка;
у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень);
у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень);
у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності);
у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол);
у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення). (п.п. 7, 9, 12, 15 Інструкції).
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, а саме в розділі 2 в п. п. 8, 10, 12 вказано, що форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно розділу 1 п. 7 вказаної Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З аналізу зазначених норм убачається, що лише у випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Що стосується відсутності направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння, то подане ОСОБА_1 клопотання не містить зазначення способу усунення такого недоліку.
При відмові у задоволенні клопотання про направлення матеріалів справи для належного оформлення з тієї причини, що протокол складений 16 травня 2019 року о 20 год. 40 хв., а з доданих матеріалів вбачається, що протокол складений о 19 год. 40 хв., суддя вважає, що належне оформленні в цій частині протоколу є неможливим і оцінка такому буде надана при вирішенні справи по суті.
Суддя відхиляє також твердження ОСОБА_1 про наявність у протоколі виправлень, оскільки які саме виправлення є у протоколі останнім у клопотанні не зазначені.
Що стосується такої підстави для повернення матеріалів для належного оформлення, як відсутність в графі протоколу «Свідки та потерпілі» підпису іншого свідка ОСОБА_3 , то такий наявний у письмових поясненнях наданих останнім, які долучені до протоколу.
Отже, відмовляючи у клопотанні ОСОБА_1 про направлення матеріалів адміністративної справи для належного оформлення з підстав зазначених у ньому, виходжу з того, що зазначені недоліки в протоколі не перешкоджають розгляду справи, а тому, на переконання судді, підстави для повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, складених щодо ОСОБА_1 для належного оформлення до Нетішинського ВП Славутсткого ВП ГУНП в Хмельницькій області відсутні.
Керуючись ст.ст. 268, 278, 279 КУпАП, суддя
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про направлення матеріалів адміністративної справи про адміністративне правопорушення, передбачене передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, складених щодо нього для належного оформлення до Нетішинського ВП Славутсткого ВП ГУНП в Хмельницькій області відмовити.
Суддя О.М.Гавриленко