Єдиний унікальний номер 448/712/19
Провадження № 3/448/251/19
06.06.2019 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Військової частини НОМЕР_1 Галицько-Волинської радіотехнічної бригади Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця за контрактом на посаді дизеліста-електрика радіолокаційної станції військової частини НОМЕР_1 , солдата,
за ст.172-15 КУпАП,
Командиром військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_2 на адресу Мостиського районного суду Львівської області скеровано матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-15 КУпАП.
Із протоколу про вищевказане адміністративне правопорушення №1 від 20.05.2019 року відомо, що командиром військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого 10.04.2019р. та 11.04.2019р. солдат ОСОБА_1 не з'явився на службі у військову частину НОМЕР_1 село ОСОБА_3 з його пояснень через небажання продовжувати військову службу у Збройних Силах України, чим вчинив правопорушення передбачене ст.172-15 КУпАП.
Проаналізувавши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Так, статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчинення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється наявними у справі доказами.
Як установлюють приписи ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно п. 6 розділу ІІ Інструкції з оформлення протоколів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 18 липня 2017 року № 374, під час викладення обставин правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, щодо якої складається протокол, які норми законодавства порушено, та робиться посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за це правопорушення.
Згідно з ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України). Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст. 62 Конституції України).
Як вбачається із змісту складеного протоколу, такий оформлено за ст.172-15 КУпАП.
Разом з тим, диспозиція ст.172-15 КУпАП, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» від 16.03.2017 року, (набрав чинності 16.04.2017 року) містить дві частини.
Отже у протоколі про адміністративне правопорушення, в порушення вимог ст.256 КУпАП, не вказано частини статті 172-15 КУпАП, за якою ОСОБА_1 має нести відповідальність, оскільки дана стаття містить два склади адміністративних правопорушень, тобто встановлено адміністративну відповідальність за дії, передбачені двома частинами цієї статті. Тому, з урахуванням дати вчинення адміністративного правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення слід зазначити або частину чинної редакції статті або редакцію статті, що була чинною на момент вчинення адміністративного правопорушення.
Так, відповідальність за ч.1 ст.172-15 КУпАП передбачена за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, а за ч.2 такої - за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.
Диспозиція зазначеної норми статті є бланкетною і встановлення ознак вказаного адміністративного правопорушення потребує звернення до інших нормативно-правових актів, які врегульовують проходження військової служби, та які були порушені військовою службовою особою.
Окрім того, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.172-15 КУпАП полягає у суспільно небезпечній бездіяльності у вигляді недбалого ставлення до служби із суспільно небезпечними наслідками у вигляді істотної шкоди і причинним зв'язком між вказаними бездіяльністю і її наслідками.
Недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Об'єктивна сторона ч.2 ст.172-15 КУпАП виражається у вчиненні таких дій, як недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 20.05.2019року №1, - 10.04.2019р. та 11.04.2019р. солдат ОСОБА_1 не з'явився на службі у військову частину НОМЕР_1 село Малнів. З його пояснень через небажання продовжувати військову службу у Збройних Силах України.
Дії ж ОСОБА_1 , згідно з протоколом від 20.05.2019 року кваліфіковані за ст. 172-15 КУпАП. При цьому, всупереч вищенаведеному, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суть правопорушення, згідно із ст. 172-15 КУпАП, яка носить бланкетний характер, а саме не зазначена об'єктивна сторона даного правопорушення, не вказано, які конкретні вимоги закону чи підзаконних нормативно-правових актів були порушені ОСОБА_1 , з вказівкою на їх положення (пункти).
Крім того в матеріалах справи відсутні відомості, які характеризують особу правопорушника, його майновий стан, обставини що обтяжують і пом'якшують відповідальність, відповідно до ст. 33 ч.2 КУпАП, без яких суд не може вирішити справу по суті, відповідно до норм КУпАП.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст.245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, приходжу до висновку, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-15 КУпАП необхідно повернути до Військової частини НОМЕР_1 Галицько-Волинської радіотехнічної бригади Міністерства оборони України для належного оформлення.
При цьому, слід врахувати, що вимоги п. 4 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 18 липня 2017 за № 374, не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений, та свідками (у разі їх наявності).
Керуючись ст.19, 58 Конституції України, ст.ст.8, 9, 245, 256, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-15 КУпАП, повернути до Військової частини НОМЕР_1 Галицько-Волинської радіотехнічної бригади Міністерства оборони України для належного оформлення.
Постанова є остаточною та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Ю.В. Кічак