Постанова від 25.06.2019 по справі 607/11524/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2019 Справа №607/11524/19

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунцьо С.В., за участю захисника Семененко С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, жителя АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Управлінням патрульної поліції в Тернопільській області направлено в Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №431360 від 06 травня 2019 року, громадянин ОСОБА_1 06 травня 2019 року о 17.33 год. керував автомобілем «Renault Trafic» державний номерний знак НОМЕР_1 по вул. 15 квітня, в м. Тернополі, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки автомобіля із застосуванням технічного приладу газоаналізатора «Драгер Алкотест 6810» та проїхати в медичний заклад в КУТОР ТОНД відмовився в присутності двох свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.

Порядок провадження у справах про адміністративні порушення визначається законодавством України про адміністративні правопорушення, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженою наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року та Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затвердженою наказом МВС України № від 1395 від 07.11.2015 року.

Особа яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав, та суду пояснив, що не знаходився за кермом автомобіля «Renault Trafic» державний номерний знак НОМЕР_1 , у зв'язку із чим відмовився від проходження відповідного огляду.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з наступних міркувань.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Крім цього, ст. 280 КУпАП передбачає обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, а саме орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються, особою яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення, зокрема адміністративного законодавства.

Оглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у ній докази вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , судом з'ясовано, що обставини викладені у протоколі серії БД №433260 від 06.05.2019 року, ніяким чином не підтверджуються зібраною сукупністю доказів, зокрема.

В судовому засіданні оглянуто аудіовізуальний диск з нагрудних відеокамер поліцейських, на якому містяться події, які мали місце 06 травня 2019 року. Оглянувши аудіовізуальний диск встановлено, що на ньому зафіксовано лише спілкування поліцейських із громадянином ОСОБА_1 , який перебував на передньому сидінні пасажира у автомобілі «Renault Trafic», при цьому транспортний засіб був припаркований у відведеному місці, а двигун автомобіля не працював. ОСОБА_1 на місці роз'яснював поліцейському, що не керував зазначеним автомобілем, однак останній не зважаючи на його твердження запросив свідків, яких фактично переконав надати письмові пояснення про відмову ОСОБА_1 пройти огляд на визначення стану сп'яніння. При цьому із вказаного відео не можливо з'ясувати хто саме перебував за кермом автомобіля «Renault Trafic» вказаного у протоколі, перед його зупинкою, а відтак факт керування ОСОБА_1 зазначеним транспортним засобом не підтверджується.

Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з визначенням термінів, наведеному у п. 1.10 Правил дорожнього руху, водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Проаналізувавши вищевказані норми КУпАП вбачається, що обов'язковою ознакою правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є саме факт керування транспортним засобом водієм, а відповідно до Постанови Пленуму ВСУ N 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення особи до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись. Доказами, які долучені до матеріалів справи - не доведено факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, що потягло в подальшому відмову від проходження огляду та відповідно із наданих доказів не можливо встановити чи рухався автомобіль, тобто обставини які викладені у протоколі, а саме «громадянин ОСОБА_1 06 травня 2019 року о 17.33 год. керував автомобілем «Renault Trafic» державний номерний знак НОМЕР_1 по вул. 15 квітня, в м. Тернополі».

Об'єктивна сторона правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП, полягає в тому числі, у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Суб'єктом зазначеного правопорушення може бути лише водій транспортного засобу.

Суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.

В протоколі про адміністративне правопорушення серія БД №431360 від 06.05.2019 року зазначено, що водій ОСОБА_1 керував автомобілем Renault Trafic» державний номерний знак НОМЕР_1 по вул. 15 квітня, в м. Тернополі, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки автомобіля із застосуванням технічного приладу газоаналізатора «Драгер Алкотест 6810» та проїхати в медичний заклад в КУТОР ТОНД відмовився в присутності двох свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як вбачалося із відео були надані ними на переконання інспектора, який нав'язував їм думку, що ОСОБА_1 здійснював керування транспортним засобом, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, у зв'язку із чим йому пропонується пройти огляд на визначення стану сп'яніння від чого такий відмовляється. На цьому ж відео зафіксовано, що свідки вказують на те, що не бачили, що саме вказаний громадянин керував автомобілем, відповідно такі свідчення вони виклали у своїх письмових пояснення де вказали, що були очевидцями факту відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, який зі слів працівника поліції керував автомобілем Renault Trafic» державний номерний знак НОМЕР_1 по вул. 15 квітня, в м. Тернополі, з явними ознаками алкогольного сп'яніння.

Тобто такі пояснення свідків жодним чином не підтверджують факт керування транспортним засобом ОСОБА_1 Оглянута в судовому засіданні відеофіксація, що здійснювалась працівниками поліції, також не підтвердила факт керування транспортним засобом, особою стосовно якої оформлено протокол про адміністративне правопорушення.

Таким чином, з наведених підстав вказаний протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та додані до нього матеріали не є належними та допустимими доказами, тому суд не може погодитися з висновками інспектора про наявність в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та як наслідок і відмови останнього від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки факт керування останнього не підтверджений жодним наявним в матеріалах справи доказом.

Статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не доведено згідно з законом. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, враховуючи, що адміністративна відповідальність за порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху України за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає лише вразі доведення вини особи-водія в керуванні транспортним засобом, суд приходить до висновку в необхідності закриття даної адміністративної справи на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 130, 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, 251, 252, 266, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Головуючий суддяС. В. Кунцьо