Постанова від 20.06.2019 по справі 160/7612/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року м. Дніпросправа № 160/7612/18

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,

за участю секретаря судового засідання Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2018 року, суддя першої інстанції Віхрова В. С., по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради, в якому просила:

визнати протиправними дії відповідача щодо зняття субсидії, призначеної позивачу за адресою проживання АДРЕСА_1 , для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2015 року по 30.04.2017 року;

зобов'язати відповідача повернути зняті суми з особових рахунків отримувача субсидії ОСОБА_1 на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг за 01.10.2015 року по 30.04.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу не було відомо про факт реєстрації за її адресою померлого у ІНФОРМАЦІЯ_1 році ОСОБА_2 , вона зверталась до відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради з питань отримання довідки про склад сім'ї, отримувала довідку, в якій була відсутня інформація про зареєстрованого ОСОБА_2 ,, на підставі якої було призначено субсидію.

Позивач не подавала документів із недостовірною інформацією, неправильними відомостями про доходи та майновий стан проживаючих у житловому приміщенні (будинку) осіб, не приховувала заробітку, іншого доходу чи фальшивих документів, тому підстав для застосування до позивача відповідальності та повернення надміру виплаченої субсидії, не було.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що матеріали справи свідчать про подання позивачем недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку, де вона проживала (проживає), що має наслідком припинення дії наданої їй субсидії та стягнення надміру перерахованої суми субсидії за період з дати її призначення до дати виявлення підстав припинення.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції

норм матеріального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про призначення субсидії та декларацію про доходи і витрати надав достовірні відомості про особу, про свої доходи та майновий стан, при цьому контроль за належністю документів про призначення субсидії покладено на відповідача.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неприбуття суду не повідомлені.

Відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 було призначено субсидію з оплати житлово-комунальних послуг в період з 01.10.2015 по 30.04.2017 .

20.07.2017 року позивачу було скасовано (знято) оформлену нею субсидію шляхом зняття з особових рахунків суми надміру перерахованої субсидії у розмірі 24 985,01 грн. (за період з жовтня 2015 року по квітень 2017 року) з підстав подання недостовірних даних (повідомлення №009633 від 20.07.2017 року) щодо зареєстрованої особи за адресою оформлення субсидії.

06.03.2018 року позивач звернулась до начальника УПНЗ Виконкому Інгулецької районної у місті ради із заявою про поновлення дії субсидії та скасування знятих з особових рахунків сум переплат на підставі Рішення Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.12.2017 р. у справі №213/2834/17 (провадження №2/213/1290/17), яким ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 знято з реєстраційного обліку.

Листом №1077 від 13.03.2018 року позивача повідомлено про відсутність законних підстав для скасування заборгованості, яка виникла внаслідок зняття з особових рахунків суми надміру перерахованої субсидії, оскільки рішення суду від 20.12.2017 року передбачає зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не був знятий з реєстрації місця проживання.

Правомірність дій відповідача щодо зняття субсидії, призначеної позивачу, передано на розгляд суду.

Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.

Соціальні норми і нормативи - показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами. (частина 1 статті 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»)

На основі соціальних стандартів визначаються розміри основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком, інших видів соціальних виплат і допомоги. (частина 2 статті 2 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»)

Державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.( частина 1 статті 3 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»)

Формування державних соціальних стандартів і нормативів здійснюється за принципом забезпечення визначених Конституцією України соціальних прав та державних соціальних гарантій достатнього життєвого рівня для кожного (частина 1 статті 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»)

Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (визначає умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій. (Положення № 848)

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. (пункт 1 Положення № 848)

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів. (пункт 5 Положення № 848)

За приписами пункту 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.

На підставі рішення комісії управителі, об'єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 05.10.2015 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення житлової субсидії, декларацією про доходи і витрати, в якій вказала зареєстрованою 1 особу - ОСОБА_1 .

До заяви було надано довідку про склад сім'ї, виданої головою вуличного комітету №3, відповідно до якої за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_1 (а. с. 18)

Субсидія була призначена з розрахунку на 1 особу.

У зв'язку із зміною в складі сім'ї, 29.03.2016 року позивач звернулася до управління праці та соціального захисту населення з аналогічним пакетом документів (заява, декларація, довідка про склад сім'ї), в яких, окрім неї, була зазначена її донька. (а. с. 19)

З урахуванням поданих документів, субсидія позивачу була призначена з розрахунком на 2 особи.

20.07.2017 року при здійснені розрахунку субсидії на наступний період на виконання п. 14 Положення, у відповідь на запит відповідачем була отримана довідка відділу реєстрації місця проживання громадян Виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про склад зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, в якій зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 , окрім позивача та її доньки, з 17.08.1995 року по теперішній час зареєстрований гр. ОСОБА_2 .

Листом № 3532 від 05.09.2017 року позивача повідомлено про скасування наданої їй субсидії з листопада 2015 року по квітень 2017 року.

Рішенням Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.12.2017 р. у справі №213/2834/17 (провадження №2/213/1290/17) вирішено усунути ОСОБА_1 перешкоди в користуванні власністю, а саме 1/2 часткою житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 , шляхом зняття з реєстраційного обліку за даною адресою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть №355 від 17.11.1998 р.

Рішення набрало законної сили 23.01.2018.

06.03.2018 року ОСОБА_1 подала до відповідача заяву про поновлення дії субсидії та скасування знятих з особових рахунків сум. (а. с. 21)

Листом № 1077 від 13.03.2018 року УПСЗН повідомило позивача про необхідність звернення з рішенням суду до відділу реєстрації місця проживання громадян та зняти з реєстрації ОСОБА_2 , в наступному місяці після чого, позивач може звернутись до УПСЗН із повторною заявою про призначення субсидії. При цьому, у листі зазначено про відсутність законних підстав для скасування заборгованості, яка виникла внаслідок зняття з особових рахунків суми надмірно перерахованої субсидії.(а. с. 22)

Згідно з пунктом 13 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

За приписами абзацу 3 пункту 20 Положення № 848 надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

З огляду на викладене, колегія суддів встановила, що підставою для припинення раніше наданої субсидії є приховання або свідоме подання недостовірних даних громадянином, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач подавала до УПСЗН для призначення субсидії довідки про склад сім'ї, які отримала від голови вуличного комітету Адаменко А. В., завірені головними спеціалістами організаційного відділу виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради та печаткою виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради.

За викладених обставин, наявність вини позивача за недостовірне подання нею даних про склад сім'ї, не знайшло свого підтвердження та спростовується наявними у справі доказами.

Крім того, колегія суддів зазначає, що реєстрація особи, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не впливає на розмір доходів та майновий стан позивача, з урахуванням якого було встановлено право ОСОБА_1 на субсидію.

Таким чином, відповідач, скасувавши оформлену позивачем субсидію з підстав подання недостовірних даних, діяв з порушенням вимог Порядку № 848, який визначає порядок дій відповідача щодо призначення житлових субсидій.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладені обставини, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо зняття субсидії, призначеної позивачу за адресою проживання АДРЕСА_1 , для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2015 року по 30.04.2017 року.

З метою захисту порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, задоволенню підлягає й вимога про зобов'язання відповідача повернути зняті суми з особових рахунків отримувача субсидії ОСОБА_1 на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг за 01.10.2015 року по 30.04.2017 року.

Відповідно до частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції неповно встановлено обставини, що є підставою для скасування рішення суду з прийняттям нового судового рішення про задоволення позову.

Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, загальний розмір документально підтверджених витрат заявника апеляційної скарги - судового збору, що належить до відшкодування, становить 1762грн. (704,80+1057,20).

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2018 року - скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради щодо зняття субсидії, призначеної ОСОБА_1 , для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2015 року до 30.04.2017 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради повернути зняті з особових рахунків отримувача субсидії ОСОБА_1 на підприємствах-виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2015 року до 30.04.2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління праці та соціального захисту населення Інгулецької районної у місті ради на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 1762грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні)

Постанова набирає законної сили з 20.06.2019 року та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий - суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров

суддя О.В. Головко