Постанова від 25.06.2019 по справі 520/2674/19

Головуючий І інстанції: Заічко О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2019 р. Справа № 520/2674/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Любчич Л.В.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019, головуючий суддя першої інстанції Заічко О.В., повний текст рішення складено 06.05.2019, майдан Свободи 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/2674/19

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі -відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив суд визнати противоправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невключенні в довідку від 23.03.2018 № ФХ 125027 відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській обл.) нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій ОСОБА_1 , з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-12, за формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 704 від 30.08.20017; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до ГУ ПФУ в Харківській обл. нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в яку, окрім раніше включених складових грошового забезпечення, таких як: оклад за посадою, оклад за військовим званням (майор), надбавка за вислугу років (50 %), включити наступні складові: надбавку за особливості проходження служби (50% від посадового окладу + окладу за військове звання + надбавка за вислугу років на підставі ст.5, п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704); надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 10% від посадового окладу (на підставі ст.6, п.6 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704); премію у розмірі 450% посадового окладу (на підставі ст.5, п.2 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 задоволено позовні вимоги частково.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до ГУ ПФУ в Харківській обл. нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в яку, окрім раніше включених складових грошового забезпечення, таких як: оклад за посадою, оклад за військовим званням (майор), надбавка за вислугу років (50 %), включити наступні складові: надбавку за особливості проходження служби (50% від посадового окладу + окладу за військове звання + надбавка за вислугу років на підставі ст.5, п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704); надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 10% від посадового окладу (на підставі ст.6, п.6 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704); премію у розмірі 450% посадового окладу (на підставі ст.5, п.2 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704).

У задоволенні решти позову - відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення від 23.03.2018 № ФХ 125027 видана у порядку, за формою, визначеною у додатку 2 постанови № 45, а також послався на практику Верховного Суду по даній категорії справ, викладену у справі № 240/6263/18.

Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 відкрито провадження по справі № 520/2674/19, закінчено підготовку справи до розгляду та призначено в порядку письмового провадження.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які відповідач посилається в апеляційній скарзі, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом були встановлені наступні обставини, які не оспорені сторонами.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській обл. як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія позивачу призначена у розмірі 65 % грошового утримання з наступними складовими: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років 40%; надбавка за таємність (за роботу в умовах режимних обмежень) 10%, надбавка за особливості проходження служби (за особливо важливі завдання) 50%, премія 450%.

Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, як підстави для перерахунку пенсії, відповідачем, за приписами вказаної постанови та з урахуванням постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 було направлено до ГУ ПФУ в Харківській обл. довідку про розмір грошового забезпечення від 23.03.2018 року № ФХ125027.

На підставі вказаної довідки позивачеві було вчинено перерахунок пенсії з 01.01.2018.

З приводу включення вказаних показників у довідку позивач звернувся до відповідача з заявою від 18.03.2019

Спірні правовідносини виникли внаслідок невключення відповідачем у довідку від 23.03.2018 № ФХ125027 всіх належних складових, а саме: надбавка за таємність (за роботу в умовах режимних обмежень) 10%, надбавка за особливості проходження служби (за особливо важливі завдання) 50%, премія 450%.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач у даних правовідносинах повинен керуватися виключно положеннями постанови КМУ № 704, Закону № 2262-ХІІ та Закону № 2011-ХІІ без обмежень, встановлених постановою КМУ № 103, зважаючи на те, що у судовому порядку скасовано відповідні норми постанови КМУ № 103 та Порядку № 45, які обмежували розрахунок пенсії позивача виключно такими складовими як оклад, оклад за спеціальним званням, набавка за вислугу років.

Суд апеляційної інстанції з даним висновком суду не погоджується, з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262).

Статтею 41 Закону № 2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами.

На момент прийняття даної постанови ст. 63 Закону № 2262-ХІІ діяла в новій редакції і відповідно для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення у відповідності до цієї постанови необхідно було відповідне рішення Кабінету Міністрів України щодо порядку, умов та розмірів перерахунку.

З урахуванням наведеного, законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

З письмових доказів у справі судом встановлено, що для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України № 2262 та постанови № 45, ХОВК складено довідку про грошове забезпечення та надіслано її до ГУ ПФУ у Харківській обл.

Колегія суддів зазначає, що вказана довідка була оформлена у відповідності до вимог Закону України № 2262, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та містить такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткову надбавку за вислугу років.

Оскільки чинним законодавством, на час складення довідки та перерахунку пенсії, не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, в тому числі тих, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, ХОВК правомірно та обґрунтовано не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.

Посилання суду першої інстанції у своїх висновках на скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 колегія суддів вважає такими, що не впливають на результат розгляду даної справи по суті, оскільки порядок дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка). Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Додатком 2 до Порядку № 45 було затверджено форму та зміст довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій передбачено зазначення лише таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавка за вислугу років. Зазначення інших видів грошового забезпечення вказана форма довідки не містить.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа “Серявін проти України”, § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).

Крім того, судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вище зазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на всі аргументи позивача, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

З огляду на вищезазначене та враховуючи положення ст. 317 КАС України, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог як такого, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року по справі № 520/2674/19 в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) станом на 01.03.2018 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в яку, окрім раніше включених складових грошового забезпечення, таких як: оклад за посадою, оклад за військовим званням (майор), надбавка за вислугу років (50 %), включити наступні складові: надбавку за особливості проходження служби (50% від посадового окладу + окладу за військове звання + надбавка за вислугу років на підставі ст.5, п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704); надбавку за роботу в умовах режимних обмежень 10% від посадового окладу (на підставі ст.6, п.6 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704); премію у розмірі 450% посадового окладу (на підставі ст.5, п.2 постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704).

Ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року по справі № 520/2674/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач (підпис)Л.В. Любчич

Судді(підпис) (підпис) О.А. Спаскін О.В. Присяжнюк

Повний текст постанови складено 25.06.2019