Постанова від 26.06.2019 по справі 360/889/19

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2019 року справа №360/889/19

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Міронової Г.М., Сіваченка І.В.,

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі № 360/889/19 (головуючий І інстанції Тихонов І.В., повний текст складений 18 квітня 2019 року у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - ГУНП у Луганській області, відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку з встановленням 1 групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції у відповідності до вимог пункту 4 частини 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію»;

- зобов'язати відповідача призначити і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням померлому чоловіку ОСОБА_2 , 1972 року народження, 1 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, згідно пункту 4 частини 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» та розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 року № 4 (а.с. 5-10).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року зазначений позов задоволений частково:

- визнано протиправним та скасовано Висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , затверджений заступником начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області 20 грудня 2017 року, щодо відмови в призначенні одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням І групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, у відповідності до вимог статті 97 Закону України «Про Національну поліцію»;

- визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27 грудня 2017 року № 5017 «Про скасування наказів ГУНП» в частині скасування висновку про призначення грошової допомоги ОСОБА_2 від 13.09.2017 року та скасування наказу ГУНП в Луганській області від 22.09.2017 року № 3490;

- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с. 96-101).

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування доводів посилався на те, що суд безпідставно вийшов за межі позовних вимог (а.с. 106-112)

Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність (а.с. 126).

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги разом з відзивом на неї, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі обставини справи.

ОСОБА_2 був учасником бойових дій, з 19.03.1993 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах МВС України, з 07.11.2015 року по 31.08.2017 року -у Національній поліції, що підтверджується трудовою книжкою (а.с. 15-17, 19).

Наказом ГУНП в Луганській області від 29.08.2017 року № 607 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції майора поліції Мосяжа ОСОБА_3 , заступника начальника сектору превенції Новоайдарського відділу поліції ГУНП в Луганській області за ст. 77 ч. 1 п. 2 (через хворобу) з 31.08.2017 року (а.с.24).

Згідно свідоцтва про хворобу № 191, виданого 31.07.2017 року Військово-лікарською комісією Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , майор поліції отримав захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції. Був визнаний непридатним до служби в поліції (а.с. 20-21).

Згідно довідки до акта огляду Медико-соціальної експертної комісії від 08.08.2017 року серії 12 ААА № 509487 ОСОБА_2 з 08.08.2017 року встановлено І групу інвалідності, за захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції; висновок про умови та характер праці: життєдіяльність значно обмежена, потребує постійного уходу (а.с. 22).

ОСОБА_2 звернувся до ГУНП в Луганській області з заявою про призначення і виплату йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з тим, що він отримав І групу інвалідності від хвороби, пов'язаної з виконанням службових обов'язків (а.с. 68).

13.09.2017 року засіданням комісії по встановленню правильності визначення умов для призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) інвалідності чи часткової втрати працездатності поліцейського ГУНП в Луганській області призначено виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_2

13.09.2017 року головним спеціалістом УФЗБО ГУНП в Луганській області складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» на підставі матеріалів поліцейського ОСОБА_2 у зв'язку з інвалідністю, на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію». Одноразову допомогу призначено в розмірі 192000,00 грн. Вказаний висновок підписано Т ОСОБА_4 в.о. начальника Новоайдарського ВП ГУНП в Луганській області та начальником УФЗБО ГУНП в Луганській області, затверджено 17.10.2017 року заступником начальника ГУНП в Луганській області (а.с. 69).

Листом від 27.09.2017 року № 5648/111/22/05-2017 відповідач повідомив ОСОБА_2 , що пакет документів розглянуто та позивачу було призначено та нараховано одноразову грошову допомогу в розмірі 192000,00 грн. та до ДФЗБО НПУ надано потребу в коштах для розрахунку. При надходженні коштів на рахунок ГУНП в Луганській області зазначена сума буде терміново перерахована (а.с. 25).

22.09.2017 року відповідачем видано наказ № 3490, яким УФЗБО ГУНП в Луганській області наказано провести виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 192000 грн Мосяжу ОСОБА_3 , колишньому заступнику начальника сектору превенції Новоайдарського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області. Контроль за виконанням цього наказу покладено на заступника начальника ГУНП в Луганській області полковника поліції ОСОБА_5 (а.с. 70).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 від 20.10.2017 року (а.с. 26).

З ОСОБА_2 позивач перебувала у шлюбі з 12.09.1992 року, свідоцтво про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 від 12.09.1992 (а.с. 27).

Листом від 23.07.2018 року № 5464/111/22/05-2018 ГУНП в Луганській області повідомило ОСОБА_1 , що 20.12.2017 року засіданням комісії по встановленню правильності визначення умов для призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) інвалідності чи часткової втрати працездатності поліцейського ГУНП в Луганській області скасовано протокол про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , у зв'язку з тим, що статтею 97 Закону України «Про Національну поліцію» не встановлено випадків призначення одноразової грошової допомоги поліцейському, який отримав інвалідність до звільнення з поліції (а.с. 29, 30).

27.12.2017 року ГУНП в Луганській області винесено наказ № 5017, яким скасовано висновок про призначення грошової допомоги, зокрема, ОСОБА_2 (а.с. 65).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи.

Спірним у справі є протиправність Висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , затвердженого заступником начальника ГУНП в Луганській області 20 грудня 2017 року, щодо відмови в призначенні одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням І групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, у відповідності до вимог статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та наказу відповідача від 27 грудня 2017 року № 5017 «Про скасування наказів ГУНП» в частині скасування висновку про призначення грошової допомоги ОСОБА_2 від 13.09.2017 року та скасування наказу ГУНП в Луганській області від 22.09.2017 року № 3490.

В частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку з встановленням 1 групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції у відповідності до вимог пункту 4 частини 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» та зобов'язання відповідача призначити і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням померлому чоловіку ОСОБА_2 , 1972 року народження, 1 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, згідно пункту 4 частини 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» та розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 року № 4 - рішення суду не оскаржено.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Статтею 23 Закону України «Про міліцію» (чинною до 07.11.2015 року) визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога.

На виконання зазначеної статті постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850), згідно п. 2 якого днем виникнення права на отримання грошової допомоги, є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктами 7 - 9 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

З 07.11.2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» у п. 15 «Прикінцевих та перехідних положень» якого визначено, що працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, визначено статтями 97-101 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно із частиною другою статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

У відповідності до статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4), згідно з пунктом 1 розділу ІІ якого днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку № 4, в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема, про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Пунктом 1 Розділу IV Порядку № 4 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 2 Розділу IV Порядку № 4).

Положеннями Порядку № 850 та Порядку № 4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.

ОСОБА_2 був звільнений з органів внутрішніх справ 06.11.2015 року, та 07.11.2015 прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції в Луганській області, звідки звільнений наказом від 29.08.2017 року № 607 о/с.

Суд зазначає, що на ОСОБА_2 , як на поліцейського, поширюються норми Закону України «Про Національну поліцію».

Отже, ОСОБА_2 мав за життя право на отримання одноразової грошової допомоги згідно із пунктом 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4.

Оскільки право ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги підтверджено наявними у нього та поданими відповідачу разом з відповідною заявою доказами, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про протиправність висновку від 20.12.2017 року, затвердженого заступником начальника ГУНП в Луганській області та наказу ГУНП в Луганській області від 27.12.2017 року № 5017 в частині відміни висновку про призначення грошової допомоги ОСОБА_2 від 13.09.2017 року та в частині скасування наказу ГУНП в Луганській області від 22.09.2017 року № 3490.

Щодо посилання відповідача на ту обставину, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі встановлення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції через причини, зазначені в цьому пункті, суд зазначає таке.

Підпунктом 4 пункту 4 Порядку № 4 визначено, що випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.

Одноразова грошова допомога не призначається і не виплачується за наявності підстав, визначених статтею 101 Закону (пункт 5 Порядку № 4).

Відповідно до статті 101 Закону України «Про Національну поліцію» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:

а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);

г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Суд зазначає, що стаття 101 Закону України «Про Національну поліцію» має вичерпний перелік підстав, коли призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, тому посилання відповідача на ту обставину, що інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, повинна була визначена позивачу протягом шести місяців лише після звільнення позивача з поліції, є хибним трактування пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Наказом МВС України від 12.09.2016 № 916 «Про внесення змін до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» внесені зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 29.01.2016 року № 163/28293, а саме, пункту 5 розділу 1.

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4 дано значення терміну «пов'язаного з проходженням служби в поліції», що визначає випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського. Так, пов'язаних з проходженням служби в поліції (пункти 4, 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок отриманого захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

З урахуванням викладеного, суд вважає неприйнятними доводи відзиву відповідача, що ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» не передбачено виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги.

При розгляді справи «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення).

Посилання відповідача на лист Національної поліції України від 03.03.2018 року №2628/09/30-2018 «Про особливості виплати одноразової грошової допомоги за п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», суд вважає неприйнятними, оскільки вказаний лист має лише інформативний характер і не відноситься до видів нормативно-правових актів, якими перш за все повинен керуватись відповідач в своїй діяльності та при призначенні й виплаті одноразової грошової допомоги колишнім працівникам поліції.

Також, як визначено пунктом 1 розділу 4 Порядку №4 висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє, зокрема, у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймається керівником органу поліції (…), в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Враховуючи відсутність визначених законодавством правових підстав для складання висновку від 20.12.2017 року, а також те, що такий висновок носить обов'язковий характер для керівника, тобто безпосередньо має правові наслідки у формі рішення про відмову в призначенні та виплати допомоги, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про необхідність застосування ч. 2 ст. 9 КАС України та виходу за межі позовних вимоги шляхом визнання протиправним та скасування такого висновку.

Крім того, суд зауважує, що позивачем не було оскаржено наказ ГУНП в Луганській області від 20.12.2017 № 5017 "Про скасування наказів ГУНП" в частині, що стосується прав та інтересів позивача, і яким скасовано попередній висновок про призначення грошової допомоги ОСОБА_2 від 13.09.2017 та наказ від 22.09.2017 № 3490 "Про виплату одноразової грошової допомоги".

Підстава неоскарження вищезазначених актів стала смерть ОСОБА_2 19.10.2017, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 від 20.10.2017 року.

Відповідно до положень частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Крім того, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про необхідність виходу за межі позовних вимог шляхом визнання протиправними та скасування Висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , затверджений заступником начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області 20 грудня 2017 року та наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27 грудня 2017 року № 5017 «Про скасування наказів ГУНП» в частині відміни висновку про призначення грошової допомоги ОСОБА_2 від 13.09.2017 року та скасування наказу ГУНП в Луганській області від 22.09.2017 року № 3490, оскільки, саме внаслідок видання цих актів порушено право ОСОБА_2 на отримання призначеної наказом від 22.09.2017 року № 3490 одноразової грошової допомоги.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій ГУНП в Луганській області щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку із встановленням І групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції у відповідності до вимог п. 4 с. 1 ст. 97 Закону України «Про національну поліцію», суд зазначає таке.

Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дій являє собою процес реалізації покладених на суб'єкта владних повноважень функцій. Самі по собі дії не тягнуть будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача у даному випадку тягнуть акти індивідуальної дії - висновок від 20.12.2017 та наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27 грудня 2017 року № 5017 «Про скасування наказів ГУНП» в частині відміни висновку про призначення грошової допомоги ОСОБА_2 від 17.10.2017 року та скасування наказу ГУНП в Луганській області від 22.09.2017 року № 3490, тому у даному випадку належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними та скасування висновку та наказу, а у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій ГУНП в Луганській області слід відмовити, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права.

Оскільки на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 22 вересня 2017 року № 3490 «Про виплату одноразової грошової допомоги» ОСОБА_2 вже призначена грошова допомога у розмірі 192000,00грн, тому позовна вимога про зобов'язання ГУНП в Луганській області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу не підлягає задоволенню.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Луганській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року у справі № 360/889/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 26 червня 2019 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: Г.М. Міронова

І.В. Сіваченко