Справа № 191/2336/19
Провадження № 3/191/703/19
21 червня 2019 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Бондаренко Г.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Синельниківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення №123 від 04.06.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 , не сплачує аліменти на утримання дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно розрахунку заборгованості від 03.04.2019 року, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 11894, 19 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а саме, не сплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу до виконання.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Частиною 1-3ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1статті 256 КУпАП, передбачає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Частина 1статті 256 КУпАП, передбачає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст.183-1КУпАП наступає за несплату аліментів, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З наданих суду матеріалів вбачається, що виконавче провадження №58769303 щодо боржника ОСОБА_1 відкрито 03.04.2019 року, а 04.06.2019 року - через два місяці відносно боржника складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Згідно розрахунок заборгованості від 03.04.2019 року за аліментними зобов'язаннями ОСОБА_1 , сформований Синельниківським міськрайонним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області загальний розмір заборгованості за весь період перебування виконавчого документа на виконанні становить 11894, 19 грн., що не відповідає дійсності, оскільки примусове виконання розпочато 03.04.2019 року, а заборгованість розрахована з жовтня 2018 року.
Отже, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.183-1КУпАП у зв'язку з тим, що державним виконавцем врахована заборгованість з моменту звернення до суду з позовом про стягнення аліментів, з жовтня 2018 року, а не з моменту звернення виконавчого листа до виконання. Суд вважає, що станом на 03.04.2019 року у боржника відсутня заборгованість за виконавчим документом , сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання . Отже, станом на момент складення протоколу про адміністративне правопорушення 04 червня 2019 року в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, оскільки виконавчий документ знаходився на примусовому виконанні лише два місяці.
Крім того, суд звертає увагу на наступне:
З протоколу вбачається, що останній складено у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, також матеріали справи не містять відомостей про отримання особою виклику до державного виконавця для складення протоколу про адміністративне правопорушення, та для надання певної інформації з приводу невиконання вимог виконавчого документа.
Відсутність даних про вручення протоколу особі, яку притягають до адміністративної відповідальності, свідчить про грубе порушення права особи на захист, що є одним із основоположних процесуальних прав.
Тому направлений в суд матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення у будь-якому випадку має містити належні докази фактичного отримання особою протоколу, або відмови останнього від такого отримання, належними, достатніми і допустимим доказами чого можуть слугувати підпис особи боржника у протоколі, копія виклику державного виконавця для складення протоколу та повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, відповідний реєстр рекомендованих відправлень з повідомленням, чеки про оплату такого поштового відправлення, відповідний акт державного виконавця у присутності понятих про фіксацію відмови від отримання протоколу. Одночасно належить визнати, що формальних супровідних листів без підтвердження вручення відповідних вимог та викликів державного виконавця вочевидь недостатньо для виконання вимог ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного, в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.183-1 КУпАП.
У справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі ч. 1 ст.183 -1 КУпАП та керуючись ст.ст.247, 283, 284, 285 КУпАП, -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Г. В. Бондаренко