ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення заяви без задоволення
26 червня 2019 року м. Київ № 2а-9055/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Київського міського центру зайнятості про видачу дубліката виконавчого листа в адміністративній справі
за позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення коштів в розмірі 1 243,72 грн
Представник Київського міського центру зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про видачу дубліката виконавчого листа №2а-9055/12/2670 від 23 січня 2013 року в адміністративній справі за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в розмірі 1 243,72 грн.
В обґрунтування заяви представник Київського міського центру зайнятості зазначив, що на примусовому виконанні в Оболонському районному відділу державної виконавчої служби міста Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві перебував виконавчий лист № 2а-9055/12/2670, виданий Окружним адміністративним судом міста Києва про стягнення з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості заборгованості у розмірі 1 243,72 грн.
Постановою державного виконавця від 03 квітня 2014 року відкрито виконавче провадження №42755776. В подальшому, постановою державного виконавця від 17 червня 2014 року закінчено назване виконавче провадження.
В ході проведення виконавчих дій вказаний вище виконавчий лист втрачено, у зв'язку з чим представник Київського міського центру зайнятості просить суд видати дублікат виконавчого листа.
Розглянувши заяву представника Київського міського центру зайнятості про видачу дубліката виконавчого листа, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для її розгляду та вирішення, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
У відповідності до підпункту 18.4 пункту 18 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Пунктом 5 Розділу ХІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі по тексту - Закон України від 02 червня 2016 року №1404-VIII) встановлено, що виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
У відповідності до частини 1 статті 12 Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Пунктом 1 частини 4 цієї ж статті передбачено, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що 17 вересня 2012 року постановою Окружного адміністративного суду міста Києва задоволено адміністративний позов Київського міського центру зайнятості, стягнуто з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості заборгованість у розмірі 1 243,72 грн.
23 січня 2013 року представнику Київського міського центру зайнятості Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист №2а-9055/12/2670 про примусове виконання постанови суду від 17 вересня 2012 року та стягнення з ОСОБА_1 суми заборгованості у розмірі 1 243,72 грн на користь Київського міського центру зайнятості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 січня 2014 року Київському міському центру зайнятості поновлено строк пред'явлення до виконання виконавчого листа на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 вересня 2012 року у справі №2а-9055/12/2670 за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 1 243,72 грн до 6 місяців з дня набрання ухвалою законної сили. Копія вказаної ухвали суду отримана уповноваженою особою Київського міського центру зайнятості 03 лютого 2014 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції Рижук Л.В. від 03 квітня 2014 року відкрито виконавче провадження №42755776 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Окружним адміністративним судом міста Києва 23 січня 2013 року у справі №2а-9055-12/2670.
В подальшому, постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції Шевченко О.Д. від 17 червня 2014 року закінчено назване виконавче провадження, а виконавчий документ направлено за місцем роботи боржника до Відділу державної виконавчої служби Деснянського районного управління юстиції.
Згідно частини 1 статті 22 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній станом на 16 квітня 2015 року) виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки:
1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців;
2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Також, частиною 3 статті 23 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній станом на 16 квітня 2015 року) визначено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення виконавчого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, - з моменту закінчення дії відповідної заборони.
Відповідно до частини 5 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній станом на час вирішення клопотання) повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону.
Одночасно частиною 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції чинній станом на час вирішення клопотання) визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Отже, станом на час вирішення клопотання про видачу дубліката названого виконавчого листа строк пред'явлення такого виконавчого листа до виконання, з урахуванням вказаних норм Закону України «Про виконавче провадження» закінчився, що відповідно до пункту 18.4 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у видачі дубліката виконавчого листа.
На підставі вищевикладеного, керуючись підпунктом 18.4 пункту 18 Прикінцевих положень, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
У задоволенні заяви представника Київського міського центру зайнятості про видачу дублікату виконавчого листа - відмовити.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко