Рішення від 25.06.2019 по справі 620/1583/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1583/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання незаконними дій,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:

1. Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління пенсійного фонду України щодо відмови в поверненні помилково сплаченого ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 7666,00 грн.

2. Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України сформувати та подати подання до Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області (вул. Київська, 9, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 38054398) про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмір 7666,00 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що нерухомість, а саме квартиру АДРЕСА_1 Б вона придбала в перше і відповідно до приписів Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 і не повинна була сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій і купівлі продажу нерухомого майна.

Сплата позивачкою цього збору є помилковою і після її офіційного звернення до Чернігівського об'єднаного управління пенсійного фонду України про поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості, останній був зобов'язаний сформувати та подати до Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області подання про повернення помилково сплаченого боргу.

Відмова сформувати та подати до казначейської служби такого подання є протиправною та порушує права позивачки.

Позивач в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином. Від позивача до суду надійшла заява, в якій вона просить розглядати справу без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні позову.

Також, від відповідача надійшло клопотання про заміну відповідача з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

У зв'язку з припиненням діяльності Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, судом замінено відповідача на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано клопотання про розгляд справи у його відсутності.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

22 березня 2019 року, між позивачкою та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Крайчинською Т.В. та зареєстровано в реєстрі за № 269, згідно якого я придбала квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 53,4 кв. м. загальною вартістю 766 600 грн.

При укладанні договору, позивачкою було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій і купівлі продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості, що складає 7666 грн.

16 травня 2019 року позивачка звернулася із заявою до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо повернення безпідставно сплаченого нею збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 7666 грн.

Листом від 22 травня 2019 року №13950/11 Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України повідомило про відсутність правового механізму перевірки інформації про факт придбання особою нерухомості вперше. Також зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а отже і не має можливості зробити однозначний висновок стосовно доведеності придбання житла вперше.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997, зі змінами та доповненнями (далі - Закон).

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 (далі - Порядок № 1740).

Відповідно до абз. 1 п. 9 ст. 1 Закону та п. 15-1 Порядку № 1740 платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних кощтів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 15-3 Порядку № 1740 визначено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Оскільки, відповідно до п. 8 ч. 1 статті 49 Закону України «Про нотаріат» однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії є невнесення встановлених законодавством платежів пов'язаних з її вчиненням особою, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, позивач була змушена сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 7666 грн., підтвердженням чого є квитанція №0.0.1305726874.1 від 22.03.2019, хоча житло придбано позивачкою вперше.

Таким чином, із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено два винятки - громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

На підтвердження того факту, що житло придбавається позивачкою вперше, Чернігівському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України було надано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.05.2019 №165443076, згідно якої позивачка є власником придбаної квартири АДРЕСА_1 та земельної ділянки на території Улянівської сільради, Інших об'єктів нерухомості у позивачки немає.

Оскільки житло згідно договору купівлі-продажу квартири від 22.03.2019 було придьане позивачкою вперше, вона не є суб'єктом сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, збір було сплачено безпідставно.

Окрім того, суд зазначає, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання особою нерухомості вперше, саме держава, в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень, зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше.

Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Відсутність у Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення прав громадян, які наділені такими правами.

Зважаючи на наведене, суд робить висновок, що дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в частині відмови в поверненні помилково сплаченого ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 7666 грн. не грунтуються на законі та є протиправними.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, і він визначає випадки, за яких органи Державної казначейської служби України зобов'язані виконувати операції з повернення помилково або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).

Згідно п. 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» від 16 лютого 2011 року контроль за справлянням надходжень бюджету, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладено на Пенсійний фонд.

Відповідно до абз. 4 підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

З огляду на те, що, на момент розгляду справи судом, Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України припинило свою діяльність і його повноваження передані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області, останнього і необхідно зобов'язати сформувати та подати подання до Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмір 7666 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в поверненні помилково сплаченого ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 7666,00 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області сформувати та подати подання до Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області (вул. Київська, 9, м.Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 38054398) про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмір 7666,00 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 26 червня 2019 року.

Суддя С.Л. Клопот