Рішення від 21.01.2010 по справі 13/73-2385

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"21" січня 2010 р.Справа № 13/73-2385

Господарський суд Тернопільської області

у складі

розглянув справу

за позовом Приватного підприємства "СЕПТІМА-М", вул. Об'їздна, 27А, с.Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область, 47722

до Тернопільської районної державної адміністрації, майдан Перемоги, 1, м.Тернопіль, 46018

За участю представників сторін:

позивача: Кметик В.С. -довіреність від 16.11.2009р.

відповідача: начальник юридичного відділу Гринишин П.О. -доручення №04-21/9 від 04.01.2010р.

Суть справи:

Приватне підприємство " СЕПТІМА-М " звернулося з позовом до Тернопільської районної державної адміністрації про визнання договору оренди земельної ділянки площею 0,22га для облаштування автозаправної станції на території Великогаївської сільської ради Тернопільського району між Тернопільською райдержадміністрацією і приватним підприємством " СЕПТІМА-М ", укладеним ; зобов'язання Тернопільську районну державну адміністрацію в особі Болєщука В.М. підписати договір оренди земельної ділянки на протязі 10-ти днів з дня винесення рішення.

В судовому засіданні, призначеному вперше на 15.01.2010р., оголошувалась перерва до 21.01.2010р. для надання можливості сторонам подати додаткові обґрунтування, заперечення та докази.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та подав заяву про уточнення вимог, в якій просить: "Зобов'язати Тернопільську районну державну адміністрацію після набрання рішення суду законної сили, підписати договір оренди земельної ділянки площею 0,22 га, яка знаходиться на землях Великогаївської сільської ради Тернопільського району, укладений між Тернопільською районною державною адміністрацією та ПП "СЕПТІМА-М ".

Відповідач у відзиві на позов та в судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на те, що з часу звернення позивача із заявою до Тернопільської районної державної адміністрації (січень, 2008р.) в земельне законодавство були внесені зміни відповідно до яких надання в оренду земельних ділянок, які знаходяться у комунальній або державній власності здійснюється за результатами аукціону. Крім того, звертає увагу суду на відсутність ряду умов не зазначених позивачем в спірному договорі оренди, а саме, відсутність нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розміру орендної плати та строку дії договору, які є обов'язковими при укладенні таких договорів.

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Технічна фіксація (звукозапис) судового засідання в порядку ст. 81-1 ГПК України не здійснюється за відсутності відповідного клопотання сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

29.12.2007р. Розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації №1239 затверджено приватному підприємству "СЕПТІМА-М" Акт комісії від 27 грудня 2007 року по вибору земельної ділянки орієнтовною площею 0,22 га, передбаченої під влаштування автозаправної станції за межами населеного пункту на території Великогаївської сільської ради.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що на підставі цього розпорядження ним проведено збір матеріалів попереднього погодження вибору земельної ділянки, а саме: висновки Управління земельних ресурсів у Тернопільському районі, відділу містобудування та архітектури Тернопільської районної державної адміністрації №4 від 17.01.2008р., Тернопільської районної санітарно-епідеміологічної станції від 17.01.2009р. №18, Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури від 29.07.2008р. №209, Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від 21.01.2007р. №02 - 2/052 (висновок №277).

Розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 25.01.2008р. №70 погоджено матеріали місця розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,22га, визначеної під влаштування автозаправної станції за межами населеного пункту на території Великогаївської сільської ради та надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. На підставі згаданого розпорядження Управлінням держкомзему у Тернопільському районні підприємству "СЕПТІМА-М" надано умови відведення земельної ділянки від 10.07.2008р. №5784.

Однак, не зважаючи на отриманий дозвіл на складання проекту землеустрою, право на отримання в оренду земельної ділянки позивачем не реалізоване по тій причині, що таке право виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації.

Як видно з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом за захистом свого права на отримання дозволу та надання в оренду земельної ділянки, так як 12 жовтня 2009 року Тернопільською районною державною адміністрацією листом (зареєстрованим за вих.№01-1333/4) йому було відмовлено в задоволенні клопотання від 02.09.2009р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,22 га для комерційного використання з посиланням на положення п.2 та п.8 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-VІ, із зазначенням того, що набуття права оренди на вищевказану земельну ділянку можливе лише на конкурентних засадах на земельних торгах. З таким твердженням позивач не згідний, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, яким визначено, що Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а п.2 та п.8 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. №107-VІ, визнано неконституційними. А беручи до уваги, що станом на 01 січня 2008 року розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 29.12.2007р. №1239 було затверджено акт комісії від 27.12.2007р. по вибору земельної ділянки, у ПП "СЕПТІМА-М" відсутня необхідність оформляти право оренди земельної ділянки на підставі земельних торгів (аукціону).

Суд, керуючись ст. 43 ГПК України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При цьому, суд виходив із наступного:

Відповідно до статті 16 ЦК України, який набрав чинності 01.01.2004 р. згідно з ч. 1 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 21 ГПК України позивачами у судовому процесі є підприємства та організації, що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Згідно ст.123 надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, а згідно із частиною 3 цієї статті - передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до положень пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Позивачем на підставі вищезгаданих рішень виготовлено проект відведення земельної ділянки, який всупереч вищезазначених приписів Закону та прийнятих попередньо рішень, Тернопільською районною державною адміністрацією Тернопільської області не затверджено з посиланням на зміни, що відбулися в законодавстві, відповідно до яких набуття права оренди на вищезазначену земельну ділянку можливе лише на конкурентних засадах на земельних торгах.

Згідно ст.123 ЗК України позивачем, із відповідними затратами коштів, правомірно проведено дії по підготовці та виготовленню проекту землеустрою, збору документів на отримання в оренду земельної ділянки.

Суд, приймаючи до уваги представлені докази, зазначає, що районна державна адміністрація змогла законно і однозначно, керуючись нормами Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про місцеві державні адміністрації" надати дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки площею 0,22га, а пізніше погодити й матеріали вибору земельної ділянки та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки терміном на десять років. Відмову в затвердженні проекту землеустрою, а отже і відмову в укладенні договору оренди земельної ділянки Тернопільської районної державної адміністрації суд розцінює, як безпідставну, оскільки правовідносини по виділенню земельної ділянки виникли між позивачем і відповідачем до введення в дію норми Закону щодо надання в оренду земельних ділянок, які перебувають в державній власності, шляхом проведення земельних торгів. Такі дії суперечать нормам чинного законодавства та порушують право позивача, яке згідно Конституції України гарантується і набувається відповідно до Закону.

Оцінивши докази у їх сукупності та розглянувши усі обставини справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача стосовно зобов'язання Тернопільську районну державну адміністрацію Тернопільської області після набрання рішення суду законної сили, підписати Договір оренди земельної ділянки площею 0,22 кв.м., для влаштування автозаправної станції за межами населеного пункту, яка знаходиться на землях Великогаївської сільської ради Тернопільського району, укладений між Тернопільською районною державною адміністрацією та ПП " СЕПТІМА-М", є правомірними, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 43, 82, 84, 85 ГПК України господарський суд:

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Зобов'язати Тернопільську районну державну адміністрацію, в місячний термін з дня набрання рішення суду законної сили, підписати договір оренди земельної ділянки площею 0,22 га, яка знаходиться на землях Великогаївської сільської ради Тернопільського району з ПП "СЕПТІМА-М".

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор -апеляційне подання, протягом десяти днів з дня підписання рішення 29 січня 2010 р. через місцевий господарський суд.

Суддя