"28" січня 2010 р.Справа № 18/136-2411
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу:
за позовом: Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Білокриницької сільської ради с. Білокриниця, Кременецький район, Тернопільська область
про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання укласти договір.
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, довіреність від 25.01.2010 р. зареєстрована за № 43
відповідача: не з'явився
В судовому засіданні позивачу роз'яснено його процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідачів Білокриницької сільської ради та Управління Держкомзему у Кременецькому районі про: визнання протиправними та скасування рішення Білокриницької сільської ради №1191 від 26.11.2009 р. "Про розгляд звернення"; зобов'язання Білокриницької сільської ради Кременецького району укласти договір земельної ділянки площею 0,06 га, що знаходиться по АДРЕСА_2.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області виключено із числа учасників судового процесу Управління Держкомзему у Кременецькому районі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що після представлення необхідних документів для надання земельної ділянки в оренду йому було відмовлено в цьому із зазначенням, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,62 га, що надається в оренду терміном на 49 років СПД -ФО ОСОБА_1 для будівництва аптеки та реалізації лікарських засобів за адресою: АДРЕСА_2, було складено 24.09.2009 р., про що зазначено в рішенні № 1191 від 26.11.2009 р. Позивач вважає дане рішення незаконним, а також про наявність у нього права на оренду спірної земельної ділянки, посилаючись на ст. 16 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 116, 124 Земельного кодексу України.
Із цих же підстав, які викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримані присутніми в судовому засіданні позивачем та його представником.
Відповідач позов визнав повністю, та просить суд розглядати справу за відсутності повноважного представника (відзив в матеріалах справи).
Розглянувши матеріалі справи, дослідивши норми чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.
Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно -правових угод.
Пунктом 2 статті 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.
Порушені права землекористувачів підлягають захисту способами, передбаченими статтею 152 Земельного кодексу України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства.
В силу частини другої статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
14.12.2007 р. Рішенням Білокриницької сільської ради № 364 "Про надання дозволу на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки ФО-П ОСОБА_1" вирішено дати дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для подальшого надання її в оренду з правом подальшого викупу, орієнтовною площею 0,06 га за адресою: АДРЕСА_2 за рахунок земель запасу сільської ради для розміщення аптеки, ветеринарної аптеки, стоматологічного кабінету.
Згідно висновку Акта вибору та обстеження ділянки під будівництво аптеки та ветеринарної аптеки по реалізації готових лікарських засобів в АДРЕСА_2, виходячи з будівельних та архітектурно -планувальних, санітарних та протипожежних норм і правил, а також вимог охорони навколишнього середовища, вибрана земельна ділянка може бути використана під будівництво аптеки та ветеринарної аптеки по продажу готових лікарських засобів в АДРЕСА_2; приступати до освоєння земельної ділянки за цільовим призначенням можна лише при умові вирішення замовником питань пов'язаних з юридичним оформленням її відводу, а також після розробки, погодження та затвердження в установленому порядку проектно -планувальної документації та її забудову.
Даний акт складений та підписаний із скріпленням підписів відтисками печаток, створеною комісією.
Пунктом 7 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. № 427, встановлено, що акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Рішенням Білокриницької сільської ради № 464 від 30.05.2008 р. "Про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років, площею 0,06 га в АДРЕСА_2 для будівництва аптеки та реалізації готових лікарських засобів" вирішено затвердити ОСОБА_1 матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки площею 0,06 га в АДРЕСА_2 для передачі в оренду терміном на 49 років для будівництва аптеки та реалізації торгових лікарських засобів; надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,06 га для передачі в оренду терміном на 49 років по АДРЕСА_2 на території Білокриницької сільської ради за рахунок земель житлової та громадської забудови в межах населеного пункту для будівництва аптеки та реалізації готових лікарських засобів; зобов'язано ОСОБА_1 в 3-х місячний термін замовити проектну документацію на вказані роботи.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 50 Закону України «Про землеустрій»).
Проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно -епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини (п. 9 Постанова КМ, КМ України, від 26.05.2004, № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»).
Згідно висновку №573 від 04.08.2008 р. по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва аптеки та реалізації готових лікарських засобів за рахунок земель житлової та громадської забудови за адресою: АДРЕСА_2, відділ містобудування та архітектури Кременецької райдержадміністрації погоджує його та вважає, за можливе відвести гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,06 га в оренду 49 років за рахунок житлової та громадської забудови в межах населеного пункту Білокриницької сільської ради Кременецького району. У даному висновку відносно земельної ділянки зазначено, що наявність санітарно -захисних зон не передбачено, земельна ділянка не належить до охоронних зон пам'яток історії культури, містобудування та архітектури, археології, зон регулювання забудови, "червоних ліній" вулиць і доріг, і інших зон.
Також, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Управлінням Держкомзему у Кременецькому районі погоджує його з подальшою передачею в оренду терміном на 49 років ФО-П ОСОБА_1 для будівництва аптеки та ветеринарної аптеки й реалізації готових лікарських засобів в АДРЕСА_2.
Згідно висновку Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 3-3/795/769 від 25.02.2008 р. погоджено матеріали щодо надання земельної ділянки для будівництва аптеки, ветеринарної аптеки та стоматкабінету по АДРЕСА_2.
Згідно висновку Міністерства охорони здоров'я України земельна ділянка, що розміщена в АДРЕСА_2 придатна для будівництва аптеки по реалізації готових лікарських засобів та ветаптеки по реалізації ветеринарних препаратів.
Розглянувши матеріали погодження місця розташування земельної ділянки підприємця ОСОБА_1 на території Білокриницької сільської ради в межах населеного пункту Кременецького району Тернопільської області, відділ регіонального розвитку, містобудування та архітектури райдержадміністрації в порядку попереднього погодження не заперечує проти надання земельної ділянки загальною орієнтовною площею 0,06 га під будівництво аптеки та ветеринарної аптеки по реалізації готових лікарських засобів з передачею її в оренду з правом подальшого викупу.
Згідно висновку Тернопільської комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури № 668 від 08.04.2008р. остання не заперечує проти виділення вказаної земельної ділянки.
У випадку погодження проекту відведення земельної ділянки він підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Лише після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (п. п. 10, 11 Постанова КМ, КМ України, від 26.05.2004, № 677 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»).
Стаття 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" визначає перелік випадків щодо обов'язкового проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Обов'язкова державна експертиза проводиться щодо проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, крім: земельних ділянок (у тому числі тих, цільове призначення яких не змінюється) з особливо цінних земель, земель природоохоронного призначення, оздоровчого та рекреаційного призначення, земель водного фонду (для ведення рибогосподарської діяльності на території площею до 20,0 га), земель лісогосподарського призначення, історико-культурного призначення; при зміні цільового призначення земельних ділянок усіх категорій, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб, площею понад 1,0 га; із земель запасу державної та комунальної власності усіх категорій для будь-яких потреб на території Київської області; при вилученні (припиненні права користування) земель державних підприємств у межах м. Києва та Київської області (Наказ|Методика, Держкомзем, від 03.12.2004, № 391 "Про затвердження Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації").
Земельна ділянка за затвердженням проекту відведення та надання в оренду якої звернувся позивач відноситься до земель житлової та громадської забудови, що визначає її як земельну ділянку в межах населених пунктів, яка використовується для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (ст. 38 Земельного кодексу України).
Тобто земельна ділянка, за затвердженням проекту відведення та надання в оренду якої позивач звернувся до Білокриницької сільської ради не належить до категорії земель, проекти землеустрою яких потребують обов'язкової державної експертизи.
Згідно рішення Білокриницької сільської ради № 976 від 28.07.2009 р. затверджено матеріали погодження місце розташування та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФО -П ОСОБА_1 площею 0,06 га в оренду терміном на49 років для будівництва аптеки та реалізації готових лікарських засобів за адресою: АДРЕСА_2.
Рішенням № 1191 від 26.11.2009 р. "Про розгляд звернення" за наслідками розгляду звернення гр. ОСОБА_1 про надання земельної ділянки в оренду, їй відмовлено у наданні земельної ділянки в оренду.
Позивач вважає дане рішення незаконним, а також про наявність у нього права на оренду спірної земельної ділянки, посилаючись на ст. 16 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 116, 124 Земельного кодексу України.
Рішенням № 1191 від 26.11.2009 р. "Про розгляд звернення" мотивоване тим, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,06 га, що надається в оренду терміном на 49 років СПД -ФО ОСОБА_1 для будівництва аптеки та реалізації лікарських засобів за адресою: АДРЕСА_2, було складено 24.09.2009 р.
При цьому, відповідачем із посиланням на пункт 1 розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу України у редакції від 16.09.2008 р. зроблено висновок, що дана норма діє протягом одного року з дня набрання чинності, тобто до 16.09.2009 р.
Проведення експертної грошової оцінки підпорядковується нормам Постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1531 "Про експертну грошову оцінку земельних ділянок", Постанови Кабінету Міністрів України від 05.10.2004 р. № 1303 "Про затвердження Порядку визнання Державним комітетом по земельних ресурсах статусу саморегулівної організації оцінювачів, що проводять експертну грошову оцінку земельних ділянок", Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про наглядову раду з питань експертної грошової оцінки земельних ділянок" від 17.11.2004 р. № 1552, наказів Державного комітету України по земельних ресурсах "Про затвердження Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок" № 2 від 09.01.2003 р., "Про затвердження Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії з експертної грошової оцінки земельних ділянок" від 10.08.2007 р. № 117, "Про затвердження Порядку стажування фізичних осіб, які пройшли навчання за програмою базової підготовки оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок" від 10.08.2007 р. № 118, "Про проведення рецензування звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок" № 211 від 25.07.2005 р.
Призначення нормативної грошової оцінки полягає у використанні її результатів для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ст. 5 Закону України "Про оцінку земель").
Врегульований вищезазначеними нормами механізм нормативно -грошової оцінки не ставить в залежність передачу в оренду земельних ділянок від часу прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
В свою чергу у разі прийняття такого рішення до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів) (пункт 1 розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу України).
Також суд зазначає, що дана норма набрала чинності не 16.09.2009 р. як зазначив позивач у оскаржуваному рішенні, а 14.10.2008 р. та була чинною та дату прийняття останнього.
В силу ч. 1 ст. 20 Цивільного кодексу України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.
З огляду на викладені обставини та норми чинного законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та судові витрати позивачу відшкодовуються за рахунок відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Білокриницької сільської ради № 1191 від 26.11.2009 р. "Про розгляд звернення".
3. Зобов'язати Білокриницьку сільську раду Кременецького району (с. Білокриниця, Кременецький район, Тернопільська область) укласти із суб'єктом підприємницької діяльності -фізичною особою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) договір земельної ділянки площею 0,06 га, що знаходиться по АДРЕСА_2.
4. Стягнути з Білокриницької сільської ради Кременецького району (с. Білокриниця, Кременецький район, Тернопільська область) на користь суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1):
- 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита;
- 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу.
5. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 01.02.2010 р., через місцевий господарський суд.
Суддя