Рішення від 21.06.2019 по справі 645/3814/19

Справа № 645/3814/19

Провадження № 2-о/645/146/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2019 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Ульяніч І.В.

секретар судового засідання - Росада І.І.

учасники справи: заявник - ОСОБА_1

представник заявника - ОСОБА_2

заінтересовані особи: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_3 , про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим з метою проведення державної реєстрації народження сина.

В обґрунтування заяви заявник посилався на те, що з 26 червня 1997 року по 09 листопада 2005 року знаходився в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 . Після поновлення відносин з колишньою дружиною ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим народився син - ОСОБА_4 29 травня 2015 року, заявнику видано Свідоцтво про встановлення батьківства відносно сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 зазначав, що з метою проведення державної реєстрації народження дитини звернувся до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, проте отримав відмову.

Ухвалою судді Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20 червня 2019 року відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду в порядку окремого провадження.

В судове засідання ОСОБА_1 та його представник - адвокат Ткаченко Ю.О., яка діяла на підставі Ордеру Серії ХВ № 1856000042 від 19 червня 2019 року, не з'явились, через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, якими доводи заяви підтримали та просили задовольнити.

В судове засідання представник Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.

В судове засідання заінтересована особа: ОСОБА_3 не з'явилась, надіславши електронною поштою на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, якою доводи заяви ОСОБА_1 підтримала та просила задовольнити.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи доказі в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заяву про встановлення факту народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, подано батьком дитини - ОСОБА_1

Матеріали справи свідчать, що 09 листопада 2005 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 розірвано, про що складено відповідний актовий запис № 535 (Свідоцтво про розірвання шлюбу Серії НОМЕР_1 ).

Згідно дубліката Медичного свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 , виданого 20 травня 2019 року за формою № 103/у, ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка не перебуває у зареєстрованому шлюбі та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , народився хлопчик.

Відповідно до Свідоцтва про встановлення батьківства НОМЕР_3 від 29 травня 2015 року, ОСОБА_1 визнаний батьком дитини ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_3

Згідно Свідоцтва про народження НОМЕР_4 , виданого 29 травня 2015 року органом, створеним у порядку, не передбаченому законом, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь народився ОСОБА_4 , батьками якого записано ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

За ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Народження фізичної особи та її походження, відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України, підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Реєстрація народження дитини, згідно ст. 144 СК України, провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові і засвідчується свідоцтвом про народження. Батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати її народження в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Невиконання батьками цього обов'язку тягне за собою встановлену законом відповідальність.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Статтею 7 Закону України «Про громадянство України" визначено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

З копій паспортів, виданих на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 вбачається, що останні є громадянами України.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

У пункті 1, глави 1, розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) зазначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.

Пунктом 2, глави 1, розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року №3307/5), встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (вищезазначена форма №103-l/o).

Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Частиною другою статті 319 ЦПК України закріплено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Згідно матеріалів справи, Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації дитини чоловічої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_3 з посиланням на те, що заявником на підтвердження факту народження дитини пред'явлено Свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 від 29 травня 2015 року, яке є недійсним та не створює правових наслідків (лист від 23 травня 2019 року № 5551/15.1-04-01).

Встановлення факту народження сина необхідно заявнику для проведення державної реєстрації народження дитини.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 як такої, що ґрунтується на вимогах закону.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 247, 259, 263-265, 317, 319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_3 , про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополь АР Крим у матері - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .

Копію рішення надіслати до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області для негайного виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Представник заявника: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Заінтересовані особи: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, місцезнаходження: місто Харків, вулиця Сумська, будинок 61, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 23320813.

ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_6 .

Суддя - І.В. Ульяніч