Постанова від 18.06.2019 по справі 520/11905/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 р.Справа № 520/11905/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

за участю секретаря судового засідання - Струкової Н.В.,

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - Крюкова А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємець ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019, головуючий суддя І інстанції: Чудних С.О., м. Харків, повний текст складено 08.04.19 по справі № 520/11905/18 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області з фактичного не проведення державної реєстрації потужності та внесення інформації про неї до Державного реєстру потужностей операторів ринку; зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області провести державну реєстрацію потужності та внести інформацію про зазначену у заяві позивача потужність до Державного реєстру потужностей операторів ринку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо фактичного не проведення державної реєстрації потужності та внесення інформацію про неї до Державного реєстру потужностей операторів ринку є протиправними та такими, що порушують права позивача.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 р. у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відмовлено.

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість рішення суду першої інстанції та порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач надав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснює власну господарську діяльність з неспеціалізованої оптової торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, діяльність посередників торгівлі товарами широкого асортименту, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами за місцем державної реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 .

12 листопада 2018 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області з заявою про державну реєстрацію потужностей.

Разом із заявою позивачем надано додаткову інформацію відповідно до частини 3 статті 25 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

20.11.2018 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області було надано відповідь на вказану заяву позивача, а саме направлено повідомлення про прийняття рішення щодо відмови у державній реєстрації потужності №39.1/4902.

Як вбачається із вказаного повідомлення Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 відмовлено у державній реєстрації потужності у зв'язку із порушенням п.1.7 розділу 1 наказу Мінагрополітики та продовольства України від 10.02.2016 №39 "Порядок проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам". Згідно п.1.7 розділу 1 вказаного Порядку місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку вважається адресою потужності тільки в разі, якщо такою потужністю являється транспортний засіб, а не потужність з реалізації харчових продуктів.

Повідомлення №39.1/4902 від 20.11.2018 було направлено Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 засобами поштового зв'язку, що підтверджується журналом реєстрації поштових відправлень Харківського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність вчинених дій.

Колегія суддів частково не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до преамбули Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», цей Закон регулює відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператор ринку харчових продуктів - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.

Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.

Не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності оператор ринку зобов'язаний подати (надіслати) до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужності, в якій зазначаються найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходження або прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), місце проживання оператора ринку, назва (опис) потужності, її адреса, заплановані види діяльності та перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких планується здійснювати, вид оператора ринку за класифікацією суб'єктів господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб'єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва).

Підставою для відмови у державній реєстрації потужності є невідповідність заяви встановленій формі, надання в ній неповної інформації або наявність раніше прийнятого рішення про державну реєстрацію цієї потужності. Відмова у державній реєстрації потужностей з інших підстав не дозволяється. У рішенні про відмову в державній реєстрації потужності обов'язково зазначаються підстава для відмови та фактичні обставини, що підтверджують наявність такої підстави.

Тобто, законодавець обмежив підстави відмови у державній реєстрації потужності, а саме лише з підстав невідповідності заяви встановленій формі, надання в ній неповної інформації або наявність раніше прийнятого рішення про державну реєстрацію цієї потужності. Можливість відмови у державній реєстрації потужностей з інших підстав прямо заборонена.

Відтак, Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області має виключні повноваження на вирішення питання щодо реєстрації або відмову в державній реєстрації потужностей.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 відмовлено у державній реєстрації потужності у зв'язку із порушенням п.1.7 розділу 1 наказу Мінагрополітики та продовольства України від 10.02.2016 №39 "Порядок проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам". Згідно п.1.7 розділу 1 вказаного Порядку місцезнаходження (місце проживання) оператора ринку вважається адресою потужності тільки в разі, якщо такою потужністю являється транспортний засіб, а не потужність з реалізації харчових продуктів.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що відмова відповідача з підстав викладених у повідомленні від 20.11.2018 р. № 39.1/4902 є протиправною, оскільки вказані підстави не передбачені ані Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», ані Порядком проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 № 39 (далі Порядок).

Крім того, разом з цим колегія судів вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача, а саме зобов'язати відповідача виконати дії в межах своєї компетенції та надати відповідь відповідно до вимог Закону, а саме або провести державну реєстрацію потужності або відмовити із зазначенням конкретних підстав визначених ч. 5 ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 320, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 по справі № 520/11905/18 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_2 про проведення державної реєстрації потужності та внесення інформації до Державного реєстру потужностей операторів ринку.

Зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про проведення державної реєстрації потужності та внесення інформації до Державного реєстру потужностей операторів ринку.

В іншій частині позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (пр-т Науки, 40, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову та апеляційної скарги в сумі 2 202 (дві тисячі дві грн) 50 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.С. Чалий

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова

Повний текст постанови складено 24.06.2019 року