Справа № 317/2286/18
Провадження № 2-а/317/4/2019
12 червня 2019 року
Запорізький районний суд Запорізької області у складі :
головуючого судді - Ачкасова О.М., при секретарі - Купрієнко А.І.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Оккерт Ю.О.,
представника відповідача - Артюхіної К.Ю.,
розглянувши у спрощеному провадженні у м. Запоріжжя справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на те, що 11.07.2018 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Цюсько П.І. було складено протокол про адміністративне правопорушення та постанову про накладення адміністративного стягнення від 17.07.2018 року про стягнення з позивача штрафу у сумі 170,00 грн. за порушення вимог ст. 53-1 КпАП України, не погоджуючись з діями відповідача, позивач просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд його задовольнити та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення.
Представник відповідача - Артюхіна К.Ю. в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, пояснила суду, що постанова про накладення адміністративного стягнення законна та обґрунтована, про що також надано відзив на позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, вислухавши думку сторін, суд приходить до наступних висновків.
Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №361/0/92-18-Дк/586/АП/09/01/-18 від 11.07.2018 року, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Цюсько П.І. було встановлено, що біля земельної ділянки НОМЕР_9, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, ділянка, площею 0,2025 га, використовується ОСОБА_1 самовільно, без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації відповідних прав та за відсутністю відповідного рішення про її передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо неї, що є порушенням вимог діючого законодавства.
Згідно акту обстеження земельної ділянки від 11.07.2018 року № 361/0/92-18-ДК/380/АО/10/01/-18, головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Цюсько П.І. було встановлено, що ділянка, біля земельної ділянки НОМЕР_9 , використовується без правовстановлюючих документів чи без права постійного користування або оренди земельної ділянки.
Перевірки здійснювались на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області №361-Дк від 05.07.2018 року.
11.07.2018 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Цюсько П.І. стосовно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП № 361/0/92-18-Дк/0102П/07/01/18 від 11.07.2018. За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення державний інспектор виніс стосовно позивача постанову про накладення адміністративного стягнення за ст. 53-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 170 гривні 00 копійок від 17.07.2018 року №361/0/92-18-Дк/0077По/08/01/-18. Про розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 був повідомлений, про що свідчить його підпис у протоколі про адміністративне правопорушення, що підтвердив ОСОБА_1 у судовому засіданні, а також пояснив у судовому засіданні, що ним дійсно тимчасово використовувалась земельна ділянка для розміщення каміння для здійснення підприємницької діяльності.
Земельна ділянка НОМЕР_9, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 належить позивачу на праві приватної власності, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_6 , дружина позивача - ОСОБА_2 є власницею сусідньої ділянки, кадастровий номер НОМЕР_7 , на праві приватної власності, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8 .
Однак, як вбачається з матеріалів справи, фотознімків та топографо-геодезичного плану в М 1:500, ділянка, площею 0,2025 га, яка розташована біля земельних ділянок НОМЕР_9 та НОМЕР_7 , використовується позивачем без правовстановлюючих документів чи без права постійного користування або оренди земельної ділянки.
Доводи позивача та його представника також спростовуються дослідженими в суді доказами, поясненнями представника відповідача, в тому числі численними фотознімками, з яких вбачається, що земельна ділянка використовується самовільно, без відповідних документів.
Порядок перевірки та повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель врегульовано Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Статтею 187 ЗК України визначено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі визначенні статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Згідно статті 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Згідно підпункту 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій які відповідно до закону є правомірними, заборонене.
Статтею 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, як: самовільне зайняття земельних ділянок.
Статями 125, 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Стаття 53-1 КУпАП регламентує, що самовільне зайняття земельної ділянки, тягне за собою накладення штрафу на громадян і посадових осіб.
Відповідно до ст. 23 КпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
За таких підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, оскільки перевірка була проведена законно, як і у відповідності з нормами КпАП України особу було притягнуто до адміністративної відповідальності повноважною посадовою особою, в межах санкції ст. 53-1 КпАП України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8-11, 72-77, 205, 211, 241-246, 257, 258, 263, 286, 293 КАС України, ст.ст. 23, 33, 53-1, 280 КпАП України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити у повному обсязі.
Рішеннясуду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду буде складено через п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Суддя: О.М. Ачкасов