Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Постанова від 20.06.2019 по справі 243/4874/19

Провадження 3/243/1562/2019

Справа 243/4874/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року м. Слов'янськ

Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює начальником відділу освіти Слов'янської міської ради - голова тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради, РНОКПП: НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 164-14 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2019 року головним державним аудитом Відділу контролю у соціальній галузі та сфері культури Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області Трубачовою Людмилою Олексіївною, при проведенні перевірки процедури відкритих торгів закупівлі товару за номером ID: UA-2019-02-15-001037-b, здійсненої відділом освіти Слов'янської міської ради, розташованим за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, АДРЕСА_2 Соборна, б. АДРЕСА_3 , а саме про купівлю в частині укладення головою тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами, що не відповідають вимогам тендерної документації замовника, а саме: за процедурою відкритих торгів на закупівлю товару за номером ID: UA-2019-02-15-001037-b відділом освіти Слов'янської міської ради в особі голови тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради - начальника відділу освіти Слов'янської міської ради Рубльовського І.М. з учасником - переможцем торгів ТОВ «АРМ-ЕКО» на підставі прийнятого посадовими особами тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради рішення про намір укласти договір (протокол № 76 від 05 березня 2019 року), укладено договір про закупівлю товару № 46 від 18 березня 2019 року, умови якого відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі ТОВ «АРМ-ЕКО» та тендерної документації замовника, чим було порушено ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (із змінами) та п.4 Істотних умов, що обов'язково включаються до договору про закупівлю розділу «Результати торгів та укладення договору про закупівлю» тендерної документації замовника, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 164-14 КУпАП

В судовому засіданні ОСОБА_1 роз'яснені права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст. 268 КУпАП та ст.ст. 10, 63 Конституції України.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснивши, що сума коштів на придбання товару, яка прописана в договорі, укладеному із переможцем тендеру, відповідає сумі коштів, визначеній в системі «Прозоро», як така, що виграла тендер. Визначення такої суми відбувається за допомогою програми і він не має на неї вплив. Він не може пояснити, чому в письмових документах конкурсанта, який приймав участь в тендерних торгах була одна сума коштів записана, а у нього як переможця системою «Прозоро» визначена інша. Допускає, що могла мати місце помилка. Втім, як з'ясувалося, особа, яка виграла тендер, сама запропонувала продати необхідний їм товар за суму, яка вказана у його письмових документах. Оскільки змінювати суму в договорі купівлі-продажу було неможливо, то вони вирішили скласти додаткову угоду, де прописали суму купівлі продажу - саме таку, яка зазначена у письмових документах продавця. І фактично товар був придбаний за ціною на 44399, 00 грн. менше за ціну, визначену системою «Прозоро». Складання такої угоди не суперечить нормам чинного законодавства, отже вважає, що будь-яких порушень з його боку не було.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 05/113/2019/пр. від 03 травня 2019 року, згідно із яким 19 березня 2019 року головним державним аудитом Відділу контролю у соціальній галузі та сфері культури Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області Трубачовою Людмилою Олексіївною, при проведенні перевірки процедури відкритих торгів закупівлі товару за номером ID: UA-2019-02-15-001037-b, здійсненої відділом освіти Слов'янської міської ради, розташованим за адресою: 84122 АДРЕСА_4 Донецька АДРЕСА_5 . Слов'янськ, АДРЕСА_2 Соборна, б АДРЕСА_3 , а саме про купівлю в частині укладення головою тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами, що не відповідають вимогам тендерної документації замовника, а саме: за процедурою відкритих торгів на закупівлю товару за номером ID: UA-2019-02-15-001037-b відділом освіти Слов'янської міської ради в особі голови тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради - начальник відділу освіти Слов'янської міської ради Рубльовського І.М. з учасником - переможцем торгів ТОВ «АРМ-ЕКО» на підставі прийнятого посадовими особами тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради рішення про намір укласти договір (протокол № 76 від 05 березня 2019 року», укладено договір про закупівлю товару № 46 від 18 березня 2019 року, умови якого відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі ТОВ «АРМ-ЕКО» та тендерної документації замовника, чим було порушено ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (із змінами) та п.4 Істотні умови, що обов'язково включаються до договору про закупівлю розділу «Результати торгів та укладення договору про закупівлю» тендерної документації замовника, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 164-14 КУпАП(а.с.6).

Згідно із доданими до протоколу про адміністративне правопорушення поясненнями ОСОБА_2 , останній вказав, що ним не порушено Закон про публічні закупівлі з наступних підстав. Відповідно до ст. 25 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки, інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним критеріям, вимогам визначеним у ст. 17 Закону і в тендерній документації, та завантаженням необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Крім того, пояснив, що згідно із ч. 1 ст. 26 Закону, оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою, на основі критеріїв і методики оцінки зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. Тендерна пропозиція вих. № 94 від 28 лютого 2019 року на закупівлю учасниками ТОВ «АРМ-ЕКО'вартістю 900600,00 грн. БДВ була завантажена 1 березня о 14 год. 35 хв., аукціон проходив 4 березня з 11 год. 52 хв. по 12 год.19 хв., що суперечить акту № 04.05.31-30/01 від 26 березня 2019 року. Зазначає, що за результатами оцінки визначено найбільш економічна вигідна пропозиція ТОВ «АРМ-ЕКО» 944999 грн. з ПДВ. Вказує, що 18 березня 2019 року між відділом освіти Слов'янської міської ради ТОВ «АРМ-ЕКО» був укладений договір № 46 від 18 березня 2019 року на суму 9444999,00 грн. з ПДВ. Того ж дня була укладена додаткова угода № 1 до договору № 46 від 18 березня 2019 року. Сторони домовилися зменшити ціну за одиницю товару згідно п.5 ч. 4 ст. 36 Закону та п.6.2.6 договору № 46 від 18 березня 2019 року, отже ціна договору фактично становила 900600,0 грн. з ПДВ. З огляду на викладене вважав, що протокол про адміністративне правопорушення складено з грубим порушенням норм чинного законодавства(а.с.7-9)

Згідно із листом відділу адміністративно - господарського забезпечення та організації документообігу управління східного офісу держаудитслужби в Донецькій області № 04-05-31-15-05/2610 від 09 квітня 2019 року, адресованого на ім'я начальника відділу освіти Слов'янської міської ради Рубловського І.М., останні просили надати інформацію щодо осіб відповідальних за прийняття рішення щодо укладення з переможцем торгів договору по закупівлю за цінами, що не відповідають тендерної пропозиції переможця, та документальне підтвердження покладення на них виконання таких обов'язків(а.с.10-12).

Згідно із листом відділу освіти Слов'янської міської ради № 27-01/32-635 від 17 квітня 2019 року, останніми було надано відповідь на запит, щодо персональних даних осіб відповідальних за прийняття рішення щодо укладення з переможцем торгів договору про закупівлю за цінами, що не відповідають тендерної пропозиції переможця(а.с.13-14)

Згідно із наказом відділу освіти Слов'янської міської ради № 286 від 05 липня 2018 року про зміни складу тендерного комітету, було внесено зміни до складу тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради Донецької області, а також затверджено новий його склад(а.с.15-16)

Згідно із протоколом № 135 засідання тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради від 05 липня 2018 року, було визначено функції кожного члена тендерного комітету(а.с.17-18)

Згідно із листом голови тендерного комітету Рубльовського І ОСОБА_3 на адресу головного державного аудитора, останні пояснив, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною пропозиція ТОВ «АРМ-ЕКО» 944999 грн. з ПДВ. 18 березня 2019 року між відділом освіти Слов'янської міської ради ТОВ «АРМ-ЕКО» був укладений договір № 46 від 18 березня 2019 року на суму 9444999,00 грн. з ПДВ. Того ж дня була укладена додаткова угода № 1 до договору № 46 від 18 березня 2019 року. Сторони домовилися зменшити ціну за одиницю товару згідноп.5 ч. 4 ст. 36 Закону та п.6.2.6 договору № 46 від 18 березня 2019 року, внаслідок ціна договору становила 900600,0 грн. з ПДВ(а.с.19).

Згідно із актом № 04.05.31-30/01 від 26 березня 2019 року складеним Управлінням східного офісу держаудитслужби в Донецькій області, щодо перевірки закупівлі товарів «електрична м'ясорубка; духова шафа; електрична сковорода електрична піч» відділом освіти Слов'янської міської ради, інформація по якій оприлюднена в інформаційно- телекомунікаційній системі Prozorro за номером ID: UA-2019-02-15-001037-b., було проведено перевірку встановлення порушень законодавства у сфері закупівель(а.с.20-33)

04 квітня 2019 року, начальником відділу освіти І.М. Рубльовським на ім'я головного державного аудитора було надано заперечення до акту №04.05.31-30/01 від 26 березня 2019 року вбачається, що згідно із додатком 2 до тендерної документації Замовник вимагає заповнену довідку у довільній формі, за підписом Учасника або уповноваженої особи Учасника, з інформацією про виконання аналогічних договорів з аналогічним предметом закупівлі, який зазначено в даній документації, із зазначенням предмету договору, обсягів закупівель, замовників, дати укладання і строку дії договорів з копіями підтверджуючих документів (копії договорів, завірених в установленому порядку та листи-відгуки контрагентів), але ж кількість договорів в додатку не вказана, зокрема за принципом недискримінації учасників, відкритості на всіх стадіях закупівель.

Учасник надав оригінал договору, тобто договір учасник надав відповідно до вимог тендерної документації, відсутність же штампу з оригіналом згідно на другому договорі не можна трактувати як невідповідність вимогам тендерної документації, оскільки замовник кількість договорів не вказував. Надання додаткових документів в даному випадку не може слугувати підставою для відхилення.

Закон України “Про публічні закупівлі” установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державні закупівлі», закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до статті 25 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 Закону і в тендерній документації, та завантаженням необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Згідно із частиною першою статті 28 Закону оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою на основі критеріїв і методики оцінки зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.

Тендерна пропозиція вих. № 94 від 28 лютого 2019 на закупівлю учасником ТОВ «АРМ-ЕКО» вартістю 900 600, 00 грн з ПДВ була завантажена 1 березня 14:35, аукціон проходив 4 березня 11:52 - 4 березня12:19, а не завантажена за результатом аукціону, як зазначено в Акті №04.05.31-30/01 від 26 березня 2019 року.

За результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною пропозиція ТОВ «АРМ-ЕКО» 944 999 грн з ПДВ.

Згідно п.1.1. Наказу ДП “Зовнішторгвидав України” №35 від 13.04.2016: «1.1. Цей Порядок розроблено на підставі абзацу 4 частини 1 статті 2 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі - Закон) та абзацу 21 пункту 12 Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 N 166 (далі - Порядок функціонування Системи).» та п. 6.6: «6.6. Подати пропозицію може будь-який Учасник, зареєстрований у ОСОБА_4 . Інформація, зазначена Учасником в електронних документах та документах, що додаються до пропозиції, повинна відповідати інформації, зазначеній ним в екранних формах Системи при подачі пропозиції. У разі невідповідності пріоритетною вважається інформація, зазначена в екранних формах Системи.».

Згідно ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі»: «4. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:…..».

18.03.2019 року між Відділом освіти Слов'янської міської ради та ТОВ"АРМ-ЕКО" був укладений договір №46 від 18.03.2019 року на суму 944 999, 00 грн. з ПДВ (дев'ятсот сорок чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 00 копійок).

18.03.2019 року була укладена додаткова угода № 1 до договору №46 від 18.03.2019 року, Сторони домовилися зменшити ціну за одиницю товару згідно п.5 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» та п. 6.2.6. договору №46 від 18.03.2019 року. Сума цього договору становить 900 600,00 грн. з ПДВ (дев'ятсот тисяч шістсот гривень 00 копійок)(а.с.34-39).

Згідно із висновком на заперечення від 04 квітня № 27-01/32-532, наданим начальником управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, було вказано, що очікувана вартість закупівлі в даному випадку складає 1 006 500 грн., що перевищує межі, встановлені ст.2 Закону № 922, у зв'язку із чим закупівля підпадає під дію Закону № 922 та повинна відповідати всім вимогам, встановлених щодо проведення процедурі закупівлі «Відкриті торги». Укладення замовником додаткової угоди щодо приведення у відповідність істотних умов договору тендерній пропозиції учасника - переможця торгів ТОВ «АРМ-ЕКО» не вважається усуненням порушенням ч.4 ст. 36 Закону при укладенні договору про закупівлю(а.с.40-50).

Згідно із протоколом № 57 тендерного комітету відділу освіти Слов'янської міської ради від 15 лютого 2019 року, було проведено процедуру відкритих торгів предмета закупівлі обладнання для закладів громадського харчування(електрична м'ясорубка, духова шафа, електрична сковорода, електрична піч)(а.с.59-60).

Крім того в судовому засіданні була досліджена тендерна документація відкритих торгів відділу освіти Слов'янської міської ради на закупівлю обладнання для закладів громадського харчування(а.с.61-100).

У повідомленні про намір укласти договір було вказано найменування учасника переможця процедури закупівлі як ТОВ АРМ-ЕКО (а.с. 95)

Укладено між відділом освіти Слов'янської міської ради та ТОВ «АРМ-ЕКО» договір за № 46 від 18 березня 2019 року.

Положеннями ч. 1 ст. 164-14 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінку пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Суд приймає до уваги доводи особи, яка притягається до адмінвідповідальності, та вважає їх слушними і такими, що заслуговують на увагу.

З врахуванням всіх досліджених у судовому засіданні доказів, суд приходить до висновку, що суду не представлено допустимих та достовірних доказів вчинення правопорушення, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення, які б у своїй сукупності достеменно підтвердили наявність у діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-14 КУпАП, а тому у суду відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164-14 КУпАП.

Відповідно ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що справа підлягає закриттю з у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 .

Керуючись п.1 ст. 247 КУпАП України, -

ПОСТАНОВИЛА:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП - провадженням закрити, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до суду Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду Ольга Віталіївна Ільяшевич