11.07.2013
227/3385/13-п
11 липня 2013 року м. Добропіля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Мамалуй М.В., ., при підготовці до розгляду справи, яка надійшла від Добропільської об"єднаної державної податкової інспекції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр..України, працюючого фізичною особою-підприємцем, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП,
23 травня 2013 року Добропільською об'єднаною державною податковою інспекцією складено протокол № 65 серії АА №317721 про адміністративне правопорушення відносно якого, при перевірці ФОП ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 - встановлено порушення законодавчо встановленого порядку ведення податкового обліку, а саме: не своєчасно надано звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за березень.
Зазначене правопорушення скоєне 23 травня 2013 року ФОП ОСОБА_1 і було виявлене за результатами невиїзної документальної перевірки, проведеної в приміщенні Добропільської ОДПІ, згідно акту № 309/22-1/279020 від 23.05.2013 року, чим порушив п.7 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР (в редакції Закону України № 1776-III від 01.06.2000 року із змінами та доповненнями).
Згідно ст..278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст..256 КУпАП справа разом з адмінпротоколом повертається до органу, що їх склав для належного дооформлення.
Зазначені матеріали разом з протоколом про адміністративне правопорушення слід повернути до Добропільської ОДПІ для належного дооформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 65 серії АА №317721 від 23.05.2013 року, складеного старшим державним податковим інспектором відділу податкового контролю ОСОБА_2 , не вбачається, за який саме рік не надано звіт, вказано лише місяць, також не вказана дата отримання протоколу та відсутний підпис особи на опису документів. Ці факти мають важливе значення для вирішення питання щодо призначення відповідальності.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 155-1, 256, 278 КУпАП, суддя
Повернути протокол про адміністративне правопорушення № 65 серії АА №317721 від 23.05.2013 року, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 155-1 КУпАП - ОСОБА_1 , разом з матеріалами перевірки, до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції, для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.В.Мамалуй
11.07.2013