Справа № 589/2669/19
Провадження № 2-о/589/131/19
20 червня 2019 року м. Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Лєвші С.Л.,
з участю секретаря судового засідання Товпиги А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шостка Сумської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шосткинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території,-
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території. В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначив, що 26 листопада 2018 року в Донецькому республіканському центрі охорони материнства та дитинства в м. Донецьк, його дружина ОСОБА_2 народила доньку - ОСОБА_3 . Факт народження дитини підтверджується медичним свідоцтвом про народження №2030 від 27.11.2018. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Просив встановити факт народження громадянкою України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Горлівка Донецької області, дитини - жіночої статі, ОСОБА_3 у м. Донецьк, Донецької області.
Заявник ОСОБА_1 надав суду заяву, згідно якої просив розглянути справу без його участі, заяву про факт народження дитини задовольнити.
Заінтересована особа - представник Шосткинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області до суду надав заяву, в котрій просить розглянути справу без присутності представника відділу.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Стаття 76 ЦПК України передбачає, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів та показаннями свідків.
Крім того, відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Крім того, відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно копії паспорту серії НОМЕР_1 , виданого Шосткинським МВ УМВС України в Сумській області 17.06.1999, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження - смт Нюрба Ленінського району Якутської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.5)
З паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого Ц.-Міським РВ Горлівського МУ ГУМВС України в Донецькій області 02 березня 2012 року вбачається, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Горлівка Донецької області. (а.с. 7)
З Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 виданого 01.06.2013 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області, вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 01 червня 2013 року про що 01.06.2013 складено відповідний актовий запис №237. Прізвища після державної реєстрації шлюбу: чоловіка - ОСОБА_4 , дружини - ОСОБА_5 . (а.с.9)
При зверненні ОСОБА_1 до Шосткинського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області щодо внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян України відомостей про народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , було відмовлено. (а.с.11)
Медичне свідоцтво про народження № 2030 від 27.11.2018, в якому зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 о 13 год. 50 хв народила дівчинку вагою 3150,00 гр., місце народження м. Донецьк Донецької області, (а.с. 10) - видане «Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства м. Донецьк», який розташований у м. Донецьк Донецької області яке входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р., а тому є недійсним і не створює правових наслідків.
За положеннями ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Крім того відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.
З матеріалів справи судом встановлено, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження його дитини.
Відповідно до ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України N 789-XII від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 в м. Донецьк Донецької області народила дитину жіночої статі, про що їй було видане медичне свідоцтво про народження №2030 від 27.11.2018 Донецьким республіканським центром охрани материнства та дитинства на тимчасово окупованій території м. Донецьк, яке відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків. Батьками дитини є: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які є громадянами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадянина України, яким є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини жіночої статі на тимчасово окупованій території, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянину України свідоцтво про народження його дитини, виданого державним органом України.
На підставі вищевказаного, керуючись ст.81, 258, 259, 263-265, 293, 317 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шосткинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_3 народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьк Донецької області, що є тимчасово окупованою територією України від матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянки України, уродженки м. Горлівка Донецької області, та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України, уродженця смт. Нюрба Ленінського району Якутської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша