Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
21 червня 2019 р. № 520/4205/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, (ЄДРПОУ 14099344; майдан Свободи, 5, Держпром, 3-й під., м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- Визнати протиправними дії Головного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року пенсії у розмірі 90 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести мені. ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-УІІІ, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 01 січня 2016 року, у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
- Стягнути із відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Харківської області на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн.
Позивач також просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення (ст. 382 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснило перерахунок його пенсії, протиправно зменшивши її основний розмір з 90 % до 70 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 39) відповідних сум грошового забезпечення згідно довідки висновку ФЕУ УМВСУ в Харківській області від 23 січня 2004 року, яка знаходиться у пенсійній справі № 10027229 про призначення пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" на начальника управління оперативної служби при УМВС України в Харківській області, звання «полковник», який був звільнений 30.12.2003 у відставку за віком. Позивач зазначає, що пенсію йому призначено з 30.12.2003 року в основному розмірі пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення - довічно. Вважає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, а тому внесені до частини другої статті 13 Закону України № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Тобто при перерахунку пенсії відповідним категоріям пенсіонерів має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. На погляд позивача, відповідач протиправно при перерахунку йому пенсії зменшив основний розмір останньої.
Ухвалою суду від 02.05.2019 року відкрито спрощене провадження по даній справі.
Відповідачем на виконання вимог ухвали суду подано відзив на адміністративний позов, у якому сторона відповідача проти позову заперечувала з тих підстав, що на виконання вимог статті 63 Закону України “ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, КМУ прийняв постанову від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103), у зв'язку з чим позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року. Стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок пенсії здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією закону № 2262-ХІІ, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення. З урахуванням цього, на думку відповідача, не має підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення, а пенсія позивачу виплачується згідно з вимогами чинного законодавства, в розмірах, визначених постановою КМУ № 103.
Позивач, не погодившись із доводами відповідача, надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що протиправна діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області щодо надання підзаконному нормативно- правовому акту, а саме: Постанови № 103- переваги над нормами Конституції України та базового законодавства, які мають вищу юридичну силу - є незаконною, оскільки з цих питань неодноразово надавали свої тлумачення Конституційний та Верховний Суди України, які зазначали, що: по-перше, постанова КМУ № 103-2018 не може регулювати правовідносини, які виникли ще 01 січня 2016 року, в тому числі з погіршенням умов пенсійного забезпечення, адже її дії можуть поширюватись лише після 24.02.2018 року, тобто після набуття чинності; по-друге, норми постанови КМУ № 103-2018 суперечать вимогам спеціального Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, який унормовує порядок призначення, обчислення, перерахунку та виплати пенсій і не передбачає жодного правового механізму відтермінування, поетапної виплати перерахованої пенсії або її обмеження будь-яким строком (порушення статті 22 Конституції України). Зазначає також, що положення постанови КМУ № 103 не можуть руйнувати чітку процедуру призначення, перерахунку та виплати пенсій колишнім військовим та правоохоронцям, так як цей правовий механізм передбачено розділом 2 Основного Закону, пенсії, як частки власності.
Позивач вважає доводи відповідача, викладені у відзиві на позов - суперечать чинному законодавству України і не можуть враховуватись судом як доказ правомірності дій відповідача.
У зв'язку із перебуванням судді Шляхової О.М. з 11.06.2019 по 20.06.2019 року на лікарняному, справа розглядається у перший робочий день судді після її виходу.
Відповідно до положень ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 30.12.2003 року (пенсійне посвідчення № 13908 від 17.02.2004 р.), пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), станом на час розгляду справи позивач перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачеві призначено пенсію у відповідності до приписів ст.ст.13, 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі Закон № 22692-ХІІ) у розмірі 90 % грошового забезпечення. При перерахунку пенсії з 01.01.2016 розмір пенсії обрахований у розмірі 70 % грошового забезпечення.
У зв'язку с чим, позивач 19.03.2019 року звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про проведення йому перерахунку та виплату пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення з 01 січня 2016 року (а.с. 9-10).
11.04.2019 року листом за № 1253/Г-14 Управлінням надано відповідь про відсутність підстав змінювати розмір пенсії з 70 % на 90 % грошового забезпечення.
Не погодившись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся із означеним позовом до суду.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі по тексту Закон № 2262-ХІІ) визначається як обов'язкова підстава для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок №45) визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до ст. 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ані Законом №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ від 13.02.2008 року № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанова КМУ від 21.02.2018 року № 103 « Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Аналогічна правова позиція Верховним Судом в постановах від 03.04.2018 № 175/1665/17 та від 24.04.2018 № 686/12623/17.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
Стосовно вимоги про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 КАС України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду. Також суд зазначає, що встановлення судового контролю в розумінні приписів законодавства, не є позовною вимогою. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
В своєму ж позові про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що прийнята постанова суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. Тому вказана вимога позивача не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову в перерахунку та виплаті пенсії, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, беручи до уваги положення ч.ч.1,8 ст.139 КАС України, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 768.40 гривні, згідно квитанції № 0.0.1336810352.1 від 24.04.2019.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 77-78, 139, 257, 258, 262, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, (ЄДРПОУ 14099344; майдан Свободи, 5, Держпром, 3-й під., м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року пенсії у розмірі 90 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести мені. ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900-УІІІ, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 01 січня 2016 року, у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( 61022, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під, 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) судовий збір у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) грн.. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 червня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.