Рішення від 20.06.2019 по справі 520/4876/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 червня 2019 р. № 520/4876/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ 08166355) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить

визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 яка полягає у не включенні в довідку від 15.03.2018 року № ФХ111281 відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, протиправною;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, з повного інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), премії (у розмірі 90% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).

Підставами позову є доводи про те, що відповідач протиправно не склав та не направив довідку про розмір грошового забезпечення, в яку б включались додаткові види грошового забезпечення. Вказану бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 заявник вважає протиправною.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , з поданим позовом не погодився, зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 15.03.2018 року складена у відповідності до вимог постанови №103 від 21.02.2018, якою передбачено складові, які мають враховуватись при здійсненні перерахунку пенсії за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач проходив дійсну військову службу в Збройних силах України на посаді старшого викладача кафедри тактики Харківського військового університету, звільнений у запас та виключений зі списку особового складу з 28.10.2004 року. Перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення № ФХ111281 від 15 березня 2018 року для перерахунку пенсії, згідно якої грошове забезпечення позивача станом на 01.03.2018 включає: посадовий оклад в розмірі 7750.00 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) полковник 1480.00 грн., надбавка за вислугу років (50 % від ПО та ОВЗ) в розмірі 4615.00 грн., всього 13845.00 грн.

Як вказує позивач у своїй позовній заяві, він звернувся із заявою до відповідача про складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премії (в розмірі 90 %), надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (в розмірі 15 %), надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 50%) відповідно до Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та наказу Міноборони від 07.06.2018 року № 260, однак, відповідач під час особистого прийому відмовив йому у здійсненні вказаного перерахунку, що і стало підставою звернення до суду.

Щодо вирішення справи по суті суд вказує на наступне.

Правовідносини з приводу соціального захисту у формі пенсійного забезпечення колишніх військовослужбовців Збройних Сил України унормовані приписами Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та деталізовані приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1; далі за текстом - Порядок №3-1), а також приписами постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 (положення якої у силу ч.2 ст.265 КАС України діяли у період з 28.02.2018р. по 05.03.2019р.).

Суд відзначає, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" запроваджують процедури призначення пенсії (ст.43 Закону) та перерахунку раніше призначеної пенсії у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії внаслідок збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді (ст.63 Закону).

Стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагороди за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі за текстом - "Порядок") під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року Уряд України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо важливі завдання та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.

Рішенням від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

5 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що Харківським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, а саме: посадовий оклад - 7 750.00 грн.; оклад за військове звання 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4615.00 грн., а всього грошове забезпечення - 13845.00 грн.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що довідка Харківського обласного військового комісаріату від 15.03.2018р. №ФХ111281 складена у період часу, коли постанова КМУ від 21.02.2018 року №103 була чинною та її зміст не суперечить приписам постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 .

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача - Харківського військового комісаріату з приводу складання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з заявою яка датована 16.05.2019 року та наступного дня 17.05.2019 року позивачем подано позов до суду з того ж самого питання.

Враховуючи викладене, суд зауважує, що одночасне звернення особи і до відповідача з приводу видачі нової довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 р., і до суду з приводу зобов'язання орган управління видати нову довідку про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 р. свідчить про відсутність між учасниками справи станом на 17.05.2019 року спору, оскільки відповідачем не реалізовано владної управлінської функції, а доказів усного звернення та відповідно відмови позивачем до матеріалів справи не надано.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України, а отже у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов - залишити без задоволення.

Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.