21 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1313/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях,
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 17 000,00 грн. до місцевого бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 12 лютого 2018 року №694 та направлень на проведення перевірки від 12 лютого 2018 року №084, №085 проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт перевірки 03/31/40-01/2766315068 від 13 лютого 2018 року. Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, а саме факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку. За результатами розгляду вищевказаних матеріалів прийнято рішення від 10 серпня 2018 року №000621-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку. Вказане рішення у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване.
Відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив, тому позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2019 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Копія ухвали від 22 квітня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця проживання, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання», що не дало змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення, тобто, в розумінні пункту 5 частини шостої статті 251 КАС України вказана ухвала є врученою.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_1 .
12 лютого 2018 року на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області від 12 лютого 2018 року №694 та направлень на проведення перевірки від 12 лютого 2018 року №084, №085 працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт перевірки 03/31/40-01/2766315068 від 13 лютого 2018 року.
Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку, а саме: в торговому залі на вітрині, де здійснює господарську діяльність ФОП Зайцева ОСОБА_2 виявлено одну пляшку горілки «Класична пшенична Улюблена» об'ємом 0,25 л, 40% об. спирту, виробник ТзОВ «ХЛВЗ», м.Харків, чим порушено вимоги статті 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251.
За вчинення правопорушення передбачене частиною першою статті 164-5 КУпАП на підприємця ОСОБА_3 І ОСОБА_4 складено адміністративний, за результатами розгляду якого постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02 квітня 2018 року ФОП ОСОБА_1 визнано винною у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого передбачене частиною першою статті 164-5 КУпАП та застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. з конфіскацією алкогольних напоїв.
На підставі вищевказаних матеріалів, 10 серпня 2018 року ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №000621-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у сумі 17 000,00 грн.
Відповідачем вказане рішення у встановленому законом порядку не оскаржене, фінансову санкцію у сумі 17 000,00 грн. не сплачено.
Відповідно до абзацу п'ятого, шістнадцятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Частинами четвертою, п'ятою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно із пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 Порядку №790 передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000621-40 від 10 серпня 2018 року у встановленому порядку не скасоване та є чинним, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з фінансових санкцій у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1921,00 грн згідно із платіжним дорученням від 10 квітня 2019 року №601 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
Позов Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 Геннадіївни ( АДРЕСА_2 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, н/р 31412561003002, отримувач коштів УК у м.Луцьку /м.Луцьк/ 21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009628, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк