,
Справа № 171/862/19
3/171/239/19
18 червня 2019 року м. Апостолове
Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Хоруженко Н.В., за участі секретаря судового засідання Харченко О.М., прокурора Мельниченка С.Ю., особи у відношенні якої складено протокол - Самарської В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка є депутатом Нивотрудівської сільської ради Дніпропетровської області, проживає в АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи депутатом Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані за наступних обставин.
Згідно з рішенням 1 сесії Нивотрудівської сільської ради 7 скликання №2-1/VII від 03.12.2015 року було визнано повноваження 22 депутатів Нивотрудівської сільської ради, серед яких визнано повноваження обраного депутатом Нивотрудівської сільської ради VII скликання Самарської ОСОБА_2 .
Частиною 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Частиною 3 ст. 52 Закону №1700-VII передбачено, що порядок інформування Національного агентства про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, а також про суттєві зміни у майновому стані визначаються Національним агентством.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2018 року - 1762 гривень.
Тому, отримання доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року,станом на 1 січня 2018 року складає 88 100 гривень.
Встановлено, що ОСОБА_1 , являючись депутатом Нивотрудівської сільської ради, будучи згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією та суб'єктом декларування, 29.11.2018 року придбала майно на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, тобто на суму, що перевищує 88 100 грн. А саме особисто придбала автомобіль марки DACIA модель DUSTER, синього кольору, № кузова НОМЕР_1 , у громадянина ОСОБА_3 за 240 793 грн., що підтверджується договором купівлі-продажу транспортного засобу від 29.11.2018 №1248/2018/1209941 та актом приймання-передачі транспортного засобу від 29.11.2018.
Обізнаність ОСОБА_1 про необхідність декларування факту придбання транспортного засобу підтверджується тим, що вона відобразила інформацію про придбання 29.11.2018 транспортного засобу DACIA DUSTER, 2011 року випуску, вартістю 240 793 гривень в своїй щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, яка оприлюднена 30.03.2019.
Як вбачається з Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3, вартість майна, що було придбано суб'єктом декларування, зазначається у грошовій одиниці України відповідно до останньої грошової оцінки майна або - якщо така оцінка не проводилася чи її результати не відомі суб'єкту декларування - на момент набуття майна у власність (як зазначено в документі, на підставі якого було набуто право власності).
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається у порядку, визначеному законом.
Основоположні принципи здійснення правомочностей власника сформульовані у статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 04 листопада 1950 року), що набрала чинності для України з 11 вересня 1997 року та є складовою її правової системи відповідно до вимог статті 9 Конституції України, відповідно до якої: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Статтею 316 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК) визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 655 ЦК за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 1 статті 334 ЦК передбачено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 ЦК право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Як передбачено ч. 4 ст. 334 ЦК лише права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Статтею 181 ЦК визначено поняття нерухомих та рухомих речей, а статтями 208, 209 ЦК передбачено правочини, які належить вчиняти у письмовій формі; які підлягають нотаріальному посвідченню; державній реєстрації.
Зі змісту вказаних норм законодавства вбачається, що договори купівлі-продажу транспортних засобів укладаються письмово, не підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню. Законодавство не встановлює й вимоги про нотаріальне посвідчення чи державну реєстрацію договору купівлі-продажу автомобіля.
Законодавство не передбачає вимоги щодо державної реєстрації самого договору купівлі-продажу автомобіля та виникнення у особи права власності на такий засіб, однак покладає на власника транспортного засобу обов'язок зареєструвати належні їм транспортні засоби протягом 10 діб, зокрема, після придбання.
Зі змісту Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 також вбачається, що повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно: «Під суттєвою зміною у майновому стані суб'єкта декларування розуміється отримання ним одноразового доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня року, у якому подається повідомлення. Якщо вартість майна перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня, але була сплачена частинами, то повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подається після переходу права власності на таке майно».
Таким чином, 29.11.2018 року у ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, відбулись суттєві зміни у майновому стані.
Водночас, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 , не повідомила у встановленому законодавством України порядку про суттєві зміни в майновому стані, що відбулись 29.11.2018 внаслідок купівлі вищевказаного транспортного засобу.
Згідно з офіційною відповіддю голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н.М. від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Таким чином, всупереч вимогам Закону щодо фінансового контролю, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089), ОСОБА_1 , своєчасно, тобто у десятиденний строк з 29.11.2018 (по 09.12.2018 включно), коли їй достовірно стало відомо про суттєву зміну її майнового стану - отримання майна в сумі 240793 грн., що перевищувало 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, не виконала конкретний обов'язок щодо вчинення активних дій, спрямованих на письмове повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про вищевказану суттєву зміну у майновому стані шляхом заповнення та подачі відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Повідомлення про вищевказану суттєву зміну у майновому стані ОСОБА_1 не здійснено, тобто порушено граничний строк в десять днів з моменту отримання майна на суму 240793 грн. (суттєвої зміни в майновому стані), що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» у порушення вимог ч. 1 ст. 28, ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1Закону України «Про місцеве самоврядування'публічно не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення на двадцять третій сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 », що стосувалось надання дозволу отримання у власність земельної ділянки до 2,0000 гектар її дочкою, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» у порушення вимог ч. 1 ст. 28, ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування» проголосувала «ЗА» прийняття рішення на двадцять третій сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_3 0103», що стосувалось надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність до 2,0000 гектар її доньці, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» у порушення вимог ч. 1 ст. 28, ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1Закону України «Про місцеве самоврядування» публічно не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення на двадцять третій сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання № 597 від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 », що стосувалось затвердженню проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 0,2500 га. її дочці, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» у порушення вимог ч. 1 ст. 28, ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1Закону України «Про місцеве самоврядування» проголосувала «ЗА» прийняття рішення на двадцять третій сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання № 597-23/VII від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 », що стосувалось затвердженню проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки площею 0,2500 га. її дочці, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Правопорушення вчинені за наступних обставин.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Крім того, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено що, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених Законом.
Частиною 2 ст. 89 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Згідно з рішенням 1 сесії Нивотрудівської сільської ради 7 скликання №2-1/VII від 03.12.2015 року було визнано повноваження 22 депутатів Нивотрудівської сільської ради, серед яких визнано повноваження обраного депутатом Нивотрудівської сільської ради VII скликання Самарської Валентини Валентинівни.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Нивотрудівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, з моменту визнання її повноважень, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону і відповідно є суб'єктом відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
У своїй діяльності Самарська ОСОБА_5 , як депутат сільської ради, керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, як суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі і депутати місцевих рад зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно зі ст. 35 Закону правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів, суддів Конституційного Суду України, голів, заступників голів обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.
Зазначена норма є відсильною та у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає модель поведінки такого суб'єкта. У такому разі вказана норма відсилає до застосування ст. 59-1 «Конфлікт інтересів» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка встановлює, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.
26.03.2019 року в приміщенні Нивотрудівської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області за адресою: Дніпропетровська область, с. Нива Трудова, вул.Каштанова,6, проходила двадцять третя сесія сьомого скликання, на якій, згідно з відповідним протоколом засідання від 26.03.2019 року, брали участь головуючий сесії - сільський голова та 14 депутатів, в тому числі і ОСОБА_1
На початку пленарного засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання було затверджено чергу денну двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання, згідно з п. 41 якого, на розгляд винесене питання «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 ».
Відповідно до протоколу засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання від 26.03.2019 доповідачем питання «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 » був землевпорядник Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_6 .
Після обговорення, депутати сільської ради проголосували наступним чином: «За»-14; «проти»-0; «утримались-0», що підтверджується відповідним протоколом двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради.
На підставі голосування, головою ради винесене та підписане рішення Нивотрудівської сільської ради № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_4 : НОМЕР_5 :001:0103», згідно з яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського із земель запасу комунальної власності на сформованій земельній ділянці площею 16,5738 га з кадастровим номером НОМЕР_3 :01039-ом громадянам однаковим розміром до 2,0000 га, серед яких ОСОБА_4 , яка є донькою депутата Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00022551430 від 06.04.2019.
Під час розгляду рішення № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером 1220382500:01:001:0103»Самарська Валентина Валентинівна не повідомила депутатський корпус Нивотрудівської сільської ради про наявний у неї конфлікт інтересів, обумовлений сімейними стосунками з ОСОБА_4 .
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме - суперечність між її приватним майновим інтересом, обумовленими сімейними стосунками з ОСОБА_4 - бажанням отримання земельної ділянки до 2,0000 гектар її донькою та її представницькими повноваженнями, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використала вказані повноваження для поліпшення матеріального становища своєї дочки шляхом надання дозволу на отримання земельної ділянки до 2,0000 гектар.
Суперечність між її приватним інтересом та здійсненням службових і представницьких повноважень як депутатом, пов'язана з наданням дозволу на отримання земельної ділянки до 2,0000 гектар її дочці.
Крім того, на початку пленарного засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання було затверджено чергу денну двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання, згідно з п. 41 якого, на розгляд винесене питання «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 ».
Відповідно до протоколу засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання від 26.03.2019 доповідачем питання «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 » був землевпорядник Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_6 .
Після обговорення, депутати сільської ради проголосували наступним чином: «За»-14; «проти»-0; «утримались-0», що підтверджується відповідним протоколом двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради.
На підставі голосування, головою ради винесене та підписане рішення Нивотрудівської сільської ради № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_3 :0103», згідно з яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності на сформованій земельній ділянці площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_4 :01:001:01039-ом громадянам однаковим розміром до 2,0000 гектар, серед яких ОСОБА_4 , яка є дочкою депутата Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00022551430 від 06.04.2019.
Під час розгляду рішення № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером 1220382500:01:001:0103» Самарська Валентина Валентинівна не повідомила депутатський корпус Нивотрудівської сільської ради про наявний у неї конфлікт інтересів, обумовлений сімейними стосунками з ОСОБА_4 та проголосувала «ЗА».
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме - суперечність між її приватним майновим інтересом, обумовленими сімейними стосунками з ОСОБА_4 - бажанням отримання земельної ділянки до 2,0000 гектар її донькою та її представницькими повноваженнями, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використала вказані повноваження для поліпшення матеріального становища своєї дочки шляхом надання дозволу на отримання земельної ділянки до 2,0000 гектар.
Суперечність між її приватним інтересом та здійсненням службових і представницьких повноважень, як депутата, пов'язана з наданням дозволу на отримання земельної ділянки до 2,0000 гектар її дочкою.
Крім того, на початку пленарного засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання було затверджено чергу денну двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання, згідно з п. 15 якого, на розгляд винесене питання «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 ».
Відповідно до протоколу засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання від 26.03.2019 доповідачем питання «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 » був землевпорядник Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_6 .
Після обговорення, депутати сільської ради проголосували наступним чином: «За»-14; «проти»-0; «утримались-0», що підтверджується відповідним протоколом двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради.
На підставі голосування, головою ради винесене та підписане рішення Нивотрудівської сільської ради № 597-23/VII від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 », згідно з яким затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_4 у власність земельну ділянку площею 0,2500 га, кадастровий номер НОМЕР_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 . ОСОБА_4 , є донькою депутата Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00022551430 від 06.04.2019.
Під час розгляду рішення № 597-23/VII від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_3 Новоукраїнське, АДРЕСА_2 ОСОБА_4 » ОСОБА_1 не повідомила депутатський корпус Нивотрудівської сільської ради про наявний у неї конфлікт інтересів, обумовлений сімейними стосунками з ОСОБА_4 .
Таким чином, депутат Нивотрудівської сільської радиVII скликання ОСОБА_1 у порушення вимог ч. 1 ст. 28, ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 59-1Закону України «Про місцеве самоврядування» публічно не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення на двадцять третій сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання № 597 від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 », що стосувалось затвердженню проекту землеустрою та передачи у власність земельної ділянки площею 0,2500 га. її дочці, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, на початку пленарного засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання було затверджено чергу денну двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання, згідно з п. 15 якого, на розгляд винесене питання «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 ».
Відповідно до протоколу засідання двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання від 26.03.2019 доповідачем питання «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 » був землевпорядник Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_6 .
Після обговорення, депутати сільської ради проголосували наступним чином: «За»-14; «проти»-0; «утримались-0», що підтверджується відповідним протоколом двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради.
На підставі голосування, головою ради винесене та підписане рішення Нивотрудівської сільської ради № 597-23/VII від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 », згідно з яким затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_4 у власність земельну ділянку площею 0,2500 га, кадастровий номер НОМЕР_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 .
ОСОБА_4 , є донькою депутата Нивотрудівської сільської ради ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00022551430 від 06.04.2019.
Під час розгляду рішення № 597-23/VII від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_4 » ОСОБА_1 не повідомила депутатський корпус Нивотрудівської сільської ради про наявний у неї конфлікт інтересів, обумовлений сімейними стосунками з ОСОБА_4 та проголосувала «ЗА».
Під час голосування у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме - суперечність між її приватним майновим інтересом, обумовленими сімейними стосунками з ОСОБА_4 - бажанням затвердити проект землеустрою доньці та її представницькими повноваженнями, як депутата ради, який уповноважений представляти відповідну територіальну громаду шляхом участі на сесіях ради, однак використала вказані повноваження для поліпшення матеріального становища своєї дочки шляхом затвердження проекту землеустрою та передачею ОСОБА_4 у власність земельну ділянку площею 0,2500 га.
Суперечність між її приватним інтересом та здійсненням службових і представницьких повноважень як депутатом, пов'язана з затвердженням проекту землеустрою та передачею у власність земельну ділянку площею 0,2500 га її дочці.
Як роз'яснило НАЗК у своїх Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 14.07.2016 № 2 (далі - Методичні рекомендації), щодо приватного інтересу першим питанням для кожного суб'єкта відповідальності завжди є правильна оцінка, що таке приватний інтерес і який із них власне може спричинити конфлікт інтересів. Зазначене свідчить про те, що для оцінки наявності приватного інтересу обов'язковим є розуміння службовця (суб'єктивне його відношення).
Зокрема, зі змісту пункту 3 підрозділу 2.1. розділу 2 Методичних рекомендацій вбачається, що наявність протиріччя встановлюється в кожному окремому випадку шляхом порівняння повноважень та існуючого у особи приватного інтересу із подальшим визначенням можливості (неможливості) такого інтересу вплинути на об'єктивність чи неупереджені прийняття рішення, вчинення діяння службовою особою. Конфлікт інтересів існуватиме в усіх випадках, коли у особи є приватний інтерес, здатний вплинути на об'єктивність або неупередженість його рішення або дії під час виконання службових або представницьких повноважень. Навіть тоді, коли прийняті ним рішення, вчинені чи не вчиненні дії за наявності приватного інтересу відповідають закону.
Однак, ОСОБА_1 не вживши всіх вичерпних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів, та знаючи, що на засіданні двадцять третьої сесії Нивотрудівської сільської ради сьомого скликання від 26.03.2019 року приймалося рішення в інтересах її доньки, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, які полягали у безпосередній її участі у голосуванні за рішення № 623 від 26.03.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 », рішення № 597 від 26.03.2019 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 », без попереднього самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядалися зазначені рішення.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила дію в умовах реального конфлікту інтересів, взявши участь у голосуванні за прийняття рішення Нивотрудівської сільської ради, що стосувалося інтересів особи, з якою її пов'язують сімейні стосунки, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні підтримав повністю обставини, зазначені в протоколі та вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП, що підтверджується зібраними доказами, які є в матеріалах справи, просив визнати винною ОСОБА_1 та притягнути до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному правопорушенні визнала частково, пояснила, що дійсно придбала автомобіль але вона не знала щодо обов'язку подачі декларації про суттєві зміні у майнові стані, оскільки положення законодавства їм не роз'яснювалось. Крім того пояснила, що дійсно приймала участь у засіданні сесії, брала участь у голосуванні за прийняття рішення щодо відведення земельних ділянок у власність її доньці, однак, вона не знала, що такі дії свідчать про наявність конфлікту інтересів, оскільки положення законодавства їм не роз'яснювалось.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП знайшла своє повне підтвердження, а саме: протоколи № 1148 від 21.05.19 року, 1149 від 21.05.2019 року, 1197 від 05.06.2019 року, 1147 від 21.05.2019 року, 1196 від 05.06.2019 року про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , пов'язані з корупцією за ч.1, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами:
- Згідно Рішення «Про затвердження повноважень депутатів Нивотрудівської сільської об'єднаної територіальної громади» № 2-1/VII від 03.12.2015 року, визнано повноваження депутатів Нивотрудівської сільської ради по 22 округах, до яких входить під № 21 - ОСОБА_1
- 29.11.2018 року між ОСОБА_1 (покупець) та ОСОБА_3 (продавець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу № 1248/2018/1209941 автомобіля марки «DACIA», модель DUSTER, синього кольору, № кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , який оформлений та підписаний в сервісному центрі 1248 РСЦ МВС Дніпропетровська в присутності адміністратора сервісного центру ОСОБА_7 .
- Згідно наданого суду витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному сайті НАЗК, встановлено, що ОСОБА_1 не опублікувала повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, що відбулися 29.11.2018 року (витяг датований 08.04.2019 року).
- Згідно витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 у щорічній декларації за 2018 рік у розділі 6 (Цінне рухоме майно-транспортні засоби) задекларовано транспортний засіб марки «DACIA», модель DUSTER, рік випуску 2011, вартістю на дату набуття 240793 грн.
- Рішенням № 623-23/VII від 26.03.2019 року «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером 1220382500:01:001:0103» надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності на сформованій земельній ділянці площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_2 , громадянам однаковим розміром до 2,0000 га, серед яких ОСОБА_4 .
- Відповідно до протоколу двадцять третьої сесії сьомого скликання Нивотрудівської сільської ради Апостолівського району від 26.03.2019 року, на вказаному засіданні з 22 депутатів були присутні 14, у тому числі і ОСОБА_1 , яка при розгляді питання порядку денного -41/623 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_3 :0103», в тому числі, щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки (площею до 2,0000 га на сформованій ділянці) її донці ОСОБА_4 , маючи виниклий реальний конфлікт інтересів, що полягав у суперечності між її представницькими повноваженнями як депутата сільської ради, та приватним інтересом у виді отримання її близькою особою (донькою), дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність, не оголосила про реальний конфлікт інтересів в установленому законодавством порядку та проголосувала «ЗА» прийняття вищевказаного рішення.
- Рішенням № 597-23/VII від 26.03.2019 року «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 », затверджено проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , та передано у власність ОСОБА_4 у власність земельну ділянку площею 2,500 га, кадастровий номер НОМЕР_6 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в АДРЕСА_2 .
- Відповідно до протоколу двадцять третьої сесії сьомого скликання Нивотрудівської сільської ради Апостолівського району від 26.03.2019 року, на вказаному засіданні з 22 депутатів були присутні 14, у тому числі і ОСОБА_1 , яка при розгляді питання порядку денного -15/597 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 », маючи виниклий реальний конфлікт інтересів, що полягав у суперечності між її представницькими повноваженнями як депутата сільської ради, та приватним інтересом у виді отримання її близькою особою (донькою), затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_3 Новоукраїнське, по АДРЕСА_2 , не оголосила про реальний конфлікт інтересів в установленому законодавством порядку та проголосувала «ЗА» прийняття вищевказаного рішення.
- Довідкою виконавчого комітету Нивотрудівської сільської ради підтверджується той факт, що при прийнятті рішення № 623 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_7 001: НОМЕР_8 », рішення № 597 «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 »на черговій 23 сесії VII скликання від 26.03.2019 року ОСОБА_1 не повідомляла про наявний конфлікт інтересів.
- Відповідно до пояснень ОСОБА_1 при прийнятті рішення вона не повідомила про конфлікт інтересів та прийняла участь у голосуванні «за» прийнятті рішення № 623-23/VII від 26.03.2019 року «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером 1220382500:01:001:0103», № 597-23/VII від 26.03.2019 року «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 ».
- Відповідно до інформації, що міститься у витягу з Державного реєстру актів цивільного стану Апостолівського районного управління юстиції у Дніпропетровській області ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_4 , батьками якої є ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- Згідно з поясненнями ОСОБА_9 . при прийнятті рішення «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності загальною площею 16,5738 га за кадастровим номером НОМЕР_7 :001:0103», «Про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 », жоден депутат не повідомив про наявний конфлікт інтересів та за результатами голосування прийнято дані рішення.
Суд вважає, що докази вини ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-6, ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, досліджені при розгляді справи є належними, допустимими та достатніми.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , виходжу з вимог ч.2 ст.36 КУпАП України, згідно якої, якщо особа скоїла декілька адміністративних правопорушень, справи за якими одночасно розглядає один і той самий орган (посадова особа), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більше серйозніше порушення з числа скоєних.
Крім того, відповідно до ст.33 КУпАП України, накладене адміністративне стягнення в кожному конкретному випадку має бути необхідним і достатнім для виправлення правопорушника та попередження вчинення ним нових правопорушень.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 скоїла правопорушення, яке стосується засад запобігання та протидії корупції вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах, передбачених санкцією ч.2 ст.172-7 КУпАП України.
Відповідно до ст.40-1 та зміни до ст.283 Кодексу України про адміністративне правопорушення, зміни до ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється в дохід держави у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.283, ст.40-1, ст.36 КУпАП України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст.172-7 КУпАП, ч.2 ст.172-7 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста грн. 00 коп.) на користь держави .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 (двадцять) коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги про апеляційне оскарження протягом десяти днів із дня її проголошення.
Повний текст проголосити о 15-00 годині 20.06.2019 року.
Суддя Хоруженко Н. В.