Справа № 161/10296/19
Провадження № 2-а/161/393/19
20 червня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Ярмолюк В.С.
з участю:
представників позивача - Ващука П.Л., Дубової З.С.
відповідача - Надіфі Мохамеда
представника відповідача - Савчук Г.Т.
перекладача - Бондарук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Королівства Марокко ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення
20.06.2019 року Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернулися з позовом до громадянин Королівства ОСОБА_3 про примусове видворення за межі України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення. Свій позов обґрунтовують тим, що 21.11.2018 року відповідач - громадянин Королівства Марокко ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з наміром подальшого нелегального виїзду до держав - членів ЄС прибув в Україну. Державний кордон України перетнув у пункті пропуску «Гоптівка» за своїм національним закордонним паспортом серії НОМЕР_1 із вклеєною до нього візою України терміном дії з 20.09.2018 по 18.12.2018 року. Для безперешкодного потрапляння на територію України відповідач заздалегідь оформив документи для навчання у Харківському державному університеті харчування та торгівлі й вступив на підготовчий факультет цього навчального закладу, а також отримав довідку серії ЦМОиС № 631/19 терміном дії 24.05.2019-24.06.2019, що є підставою для оформлення та отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні. Проте відповідач, оформивши вказану посвідку, навчальний заклад жодного разу після цього так і не відвідував. У зв'язку із цим, відповідно до листа Харківського державного університету харчування та торгівлі (на запит прикордонного загону від 19.06.2019 № 21/6993), відповідача 13.06.2019 було відраховано за порушення умов договору та правил внутрішнього розпорядку університету (наказ від 13.06.2019 № 252/1-С). Замість вжиття заходів щодо виїзду з України у законний спосіб, у зв'язку із відрахуванням з університету, відповідач 18.06.2019 року незаконно, поза пунктами пропуску, здійснив спробу перетнути державний кордон з України до Республіки Польща в районі прикордонного знаку № 988 на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Рівне» відділу прикордонної служби «Римачі» Луцького прикордонного загону, однак був виявлений і затриманий під час незаконного перетинання державного кордону України. Відповідач, знаючи про можливість легального в'їзду до країн ЄС, міг встановленим порядком іммігрувати в Європейські країни на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством іноземних держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте, відповідач обрав незаконний спосіб досягнення своєї мети, усвідомлюючи, що при цьому він неодноразово буде грубо порушувати та ігнорувати законодавство України на своєму шляху. Своїми діями відповідач вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, та відповідно до ст. 263 КУпАП був затриманий в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення. Про затримання іноземця було повідомлено центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги м. Луцьк (№ 859/1 від 18.06.2019) та посольство Королівства Марокко в Україні (№ 21-7002 від 18.06.2019). Крім того, 18 червня 2019 року відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 202 КУпАП «Порушення прикордонного режиму, режиму в пункті пропуску через державний кордон або режимних правил у КПВВ» та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн. Також, 19.06.2019 року від ГУ ДМС України в Харківській області, стало відомо, що посвідка на тимчасове проживання в Україні серії № 800040990 стосовно відповідача скасована, через що 19.06.2019 року Любомльським РВ УДМС у Волинській області відповідача також притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 203 КУпАП «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України». Зазначене свідчить про те, що відповідач на сьогодні перебуває на території України незаконно. Враховуючи викладене, просить суд прийняти рішення про примусове видворення громадянина Королівства Марокко ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України, а також затримати його з метою забезпечення видворення за межі території України.
Представники Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили суд їх задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні заявлені позовні вимоги визнав у повному обсязі та не заперечував щодо їх задоволення.
В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що ОСОБА_5 погоджується з фактом його незаконного перебування на території України, проте повернутися в свою країну - Королівство Марокко, останній немає можливості через відсутність коштів. Щодо задоволення заявлених вимог не заперечувала.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Як встановлено судом, громадянин Королівства Марокко ОСОБА_5 перетнув Державний кордон України у пункті пропуску «Гоптівка» за своїм національним закордонним паспортом серії НОМЕР_1 із вклеєною до нього візою України терміном дії з 20.09.2018 по 18.12.2018 року (а.с. 5-7).
З метою безперешкодного потрапляння на територію України відповідач заздалегідь оформив документи для навчання у Харківському державному університеті харчування та торгівлі й вступив на підготовчий факультет цього навчального закладу, а також отримав довідку серії ЦМОиС № 631/19 терміном дії 24.05.2019-24.06.2019 (а.с. 4), що є підставою для оформлення та отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Однак, відповідача 13.06.2019 було відраховано з вищевказаного навчального закладу за порушення умов договору та правил внутрішнього розпорядку університету, що підтверджується витягом з Наказу по Харківському державному університету харчування та торгівлі від 13.06.2019 № 252/1-С (а.с. 20).
Надалі, 18.06.2019 року громадянин Королівства Марокко ОСОБА_5 незаконно, поза пунктами пропуску, здійснив спробу перетнути державні кордони з України до Республіки Польща в районі прикордонного знаку № 988 на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Рівне» відділу прикордонної служби «Римачі» Луцького прикордонного загону, однак був виявлений і затриманий під час незаконного перетинання державного кордону України (а.с. 21).
Крім того, 19.06.2019 року ГУ ДМС України в Харківській області було прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянина Королівства Марокко Надіфі Мохамеда в Україні серії № НОМЕР_2 (а.с. 18).
Таким чином, на сьогоднішній день відповідач знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України врегульований Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон).
Частиною першою ст. 26 Закону визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
В свою чергу ст. 30 Закону передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони невиконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 11 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворенню чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
- затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
- затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
- взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
- зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Заходи, вчинені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.
Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Разом з тим у відповідності до ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Враховуючий той факт, що у відповідача відсутні документи, які дозволяють йому легально перебувати на території України, будь-які кошти у відповідача для повернення до Королівства Марокко відсутні, слід дійти висновку, що є всі підстави для затримання іноземця з метою його подальшого забезпечення видворення за межі території України.
Також суд вважає, що строк затримання слід встановити у шість місяців, як це передбачено ч. 11 ст. 289 КАС України.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 371 КАС України визначено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Враховуючи клопотання позивача у позові, рішення суду слід звернути до негайного виконання.
Отже, враховуючи усе вищезазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Королівства Марокко ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення - задовольнити.
Видворити в примусовому порядку за межі території України громадянина Королівства ОСОБА_6 ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Затримати громадянина Королівства ОСОБА_6 ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області на термін до 6 (шести) місяців.
Рішення суду підлягає негайному виконанню
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом..
Повний текст рішення складений 20 червня 2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська