19 червня 2019 року справа № 200/10419/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Геращенка І.В., Сіваченка І.В., за участю секретаря судового засідання - Тішевського В.В., за участю представника відповідача 2 Михайлішиної С.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2019 р. (у повному обсязі складено та підписано 21 березня 2019 року м. Слов'янськ) у справі № 200/10419/18-а (головуючий І інстанції суддя Абдукадирова К.Е.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (відповідач 1), Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
12 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача 1 щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, та премії-100%, та зобов'язати відповідача 1 виготовити та надати до відповідача 2 нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900, 00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2400, 00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2650, 00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, премія - 100%; визнати протиправною бездіяльність відповідача 2 в частині здійснення перерахунку його пенсії в розмірі 70% від розміру грошового забезпечення та невиплати в повному обсязі його пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та зобов'язати відповідача 2 провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 в редакції, що була дійсною станом на 01.01.2016 року, виходячи з 90% розміру грошового забезпечення (вислуга років - 39), починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, здійснити також виплату йому нарахованої, але не отриманої внаслідок протиправних дій та бездіяльності цього відповідача, пенсії, починаючи з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року (не менше 134513, 25 грн.), та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 року по дату прийняття рішення судом та зобов'язати відповідача 2 здійснити виплату нарахованої та неотриманої ним з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України від 09.07.2003 року № 1058, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів; вирішити питання судових витрат (а.с. 5-14).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2019 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині нездійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% від розміру грошового забезпечення та невиплати в повному обсязі пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції що була дійсною станом на 01.01.2016 р., виходячи з 90% розміру грошового забезпечення (вислуга років - 39), починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити виплату нарахованої, але неотриманої ОСОБА_1 внаслідок протиправних дій Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
У задоволенні решти вимог відмовлено.
Вирішено питання судових витрат (а.с. 105-110).
Не погодившись із судовим рішенням, відповідач 2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 115-117).
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 року внесено зміни до Закону України № 2262, частину п'яту ст. 43 доповнено реченням: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.». Законом України № 1774 від 06.12.2016 року внесено зміни до ст. 43 Закону № 2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Посилається на висновки Верховного Суду.
Щодо задоволення позовної вимоги здійснити виплату нарахованої, але неотриманої позивачем пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, то апелянт вказує, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі № 805/687/18-а задоволено позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління здійснити позивачу перерахунок і виплату недоотриманої пенсії починаючи з 01.01.2016 року. Натомість, позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій фактично оскаржує дії та рішення пенсійного органу щодо виконання судового рішення у справі № 805/687/18-а.
За унормуванням ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Представник відповідача 2 доводи апеляційної скарги підтримав.
Позивач у судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. Відповідач 1 надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 04.08.2009 призначена пенсія за вислугу років, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно протоколу за пенсійною справою № 0503004690 (МВС) від 29 жовтня 2018 року пенсія нарахована та виплачується виходячи з: посадовий оклад - 2900,00 грн., оклад за військове звання - 2650,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 6623,15 грн., премія 83,31%. Основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення (вислуга років 39) у розмірі 10201,21 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 10419,01 грн. (а.с. 32).
Довідка ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 13 березня 2018 року № 3842 лк, виданої ОСОБА_1 містить відомості про те, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та від 21 лютого 2018 року № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою поліцейського / старший інспектор з особливих доручень (апарат Національної поліції) до посади на день звільнення зі служби «начальник курсу ННІ заочного та дистанційного навчання ХНУВС» становить усього 14 573,15 грн. (а.с. 32).
У 2018 році позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області в частині нездійснення своєчасного перерахунку пенсії та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900), ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262), постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), постанови від 18.11.2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268" (далі - Постанова № 947), починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити виплату недоотриманої внаслідок протиправної бездіяльності відповідача пенсії, починаючи з 01.01.2016 року по дату прийняття рішення судом за цим позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі № 805/687/18-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволені частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення своєчасного перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 31.05.2017 № 9157 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських (а.с. 80-83).
До теперішнього часу після проведення перерахунку розміру пенсії, відповідач 2 не здійснив виплату нарахованої, але неотриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017 р.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За унормуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Приписами абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що при перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Оскільки надбавка за особливі умови проходження служби, підвищення посадового окладу, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 12 березня 2018 року № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за січень 2016 року, зокрема середній розмір премії старшого інспектора з особливих доручень становить 83,31% (а.с.46).
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 83,31% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій.
12.03.2018 року Верховним Судом прийнято рішення у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) щодо нескладання Ліквідкомісією МВС довідки для перерахунку пенсій пенсіонерам МВC. Справа № 200/10419/18-а за позовом ОСОБА_1 до ГУ МВС України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відповідає ознакам типової справи.
У відповідності до приписів ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, оскільки дана адміністративна справа є типовою, суд при ухваленні рішення враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищевказаному рішенні за результатами розгляду зазначеної зразкової справи.
Щодо позовних вимог позивача про необхідність визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення до 70% при здійсненні перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Пунктом "а" частини 1 статті 13 Закону № 2262-XII, в редакції, що діяла на час призначення пенсії, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(в редакції Закону що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри " 90" замінено цифрами " 80", а цифри " 80" замінено цифрами " 70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17).
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, внесені Законами № 3668-17 та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зміни позивачу максимального розміру пенсії з 90% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині здійснення перерахунку пенсії в розмірі 70% від розміру грошового забезпечення та невиплати позивачу в повному обсязі пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90% розміру грошового забезпечення (вислуга років -39), починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. З урахуванням задоволення зазначених вище вимог, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити виплату нарахованої, але неотриманої позивачем внаслідок протиправних дій та Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року також підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Доводи апелянта стосовно того, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі № 805/687/18-а вже вирішено позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління здійснити позивачу перерахунок і виплату недоотриманої пенсії починаючи з 01.01.2016 року є безпідставними, оскільки предмет спору у справі № 805/687/18-а не є тотожним зазначеній справі.
Посилання апелянта на Закон України № 911-VIII від 24.12.2015 року, яким обмежено максимальний розмір пенсії, також є безпідставним, оскільки п. 2 Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Позивачу призначено пенсію за вислугу років з 2009 року, тобто, до нього ці обмеження не застосовуються.
З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 283, 310, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2019 р. - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2019 р у справі № 200/10419/18-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 20 червня 2019 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.В. Геращенко
І.В. Сіваченко