Рішення від 20.06.2019 по справі 260/638/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року м. Ужгород№ 260/638/19

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області, Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області (вул. Грибоєдова, буд. 12а,м. Ужгород, Закарпатська область,88000) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області, Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області, яким просить:

1. Визнати протиправною відмову Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області та Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області в оформленні та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

2. Зобов'язати Міжгірський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області та Головне управління Державної міграційної служби у Закарпатській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

3. Відповідно до ст. 371 КАС України для забезпечення реалізації порушених прав допустити рішення до негайного виконання.

В зв'язку з віддаленістю адміністративного суду від місця проживання позивача просить розглянути позов за їх відсутності.

Ухвалою суду від 14 травня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії даної ухвали суду.

03 червня 2019 року відповідач подав клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, однак не обгрунтував, посилаючись на конкретні аргументи, для чого саме необхідно проводити розгляд справи з викликом сторін , а тому суд з врахуванням заяви позивача про неможливість прибути до суду, викладенням своєї позиції сторонами у заявах по суті спору та надання ними письмових доказів, якими вони обгрунтовують свої вимоги та заперечення, розглядає дану справу в письмовому спрощеному провадженні без виклику сторін.

Також 03 червня 2019 року відповідачем було подано клопотання про залишення позову без розгляду, з огляду на наявність рішення ЗОАС по справі № 807/85/18 між цими сторонами з аналогічних підстав та предмету. Однак вирішення поданого клопотання можливе за наслідками дослідження всіх письмових доказів, встановлених судом обставин та вивченням поданих сторонами заяв після судового розгляду по суті.

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачі 13.02.2019 року звернулися до Міжгірського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області із заявою про оформлення та видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Як зазначає позивач, спочатку керівник Міжгірського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області не прийняв заяву позивача, а тому документи було направлено поштовим звязком. Проте листом від 28.03.2019 року , відповідач відмовив у наданні дитині такого паспорта, мотивуючи, що оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі картки. Позивач зазначає, що вони не бажають оформляти дочці паспорт у формі пластикової картки типу ID-картки, оскільки картка містить в собі безконтактний електронний носій із персональними даними, від обробки яких позивач відмовляється. Вважає, що відповідач порушує права та інтереси його доньки, відмовляючи у оформленні паспорта у формі книжечки.

Крім того, законодавством передбачена можливість видачі паспорта як у формі картки, так і у формі книжечки, що підтверджено Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі № 806/3265/17. Відмова відповідача у видачі паспорта у формі книжечки грубо і безпідставно порушує законні права та інтереси дитини. Тому, просять задовольнити позові вимоги.

06 червня 2019 року на адресу суду надійшов відзив представника відповідача про заперечення щодо позову, де зокрема, зазначає що подана позивачами заява не може вважатися заявою на отримання паспорта, оскільки, для виготовлення паспорта, необхідно подати заяву про видачу паспорта встановленого Міністерством внутрішніх справ України зразка та оригінали документів визначених Порядком, а не заяву складену у довільній формі. Оскільки позивачем подана заява , форму якої скасовано 17.04.2018 року у звязку із втратою чинності наказу МВС від 13.04.2012 № 320, яким таку заяву затверджено, то працівником міграційної служби не може прийматися недійсний документ, у звязку з чим позивачу розяснено, що для оформлення паспорту громадянина України вперше заявнику необхідно особисто звернутися до територіального підрозділу ДМС та надати заяву, форма якої встановлена чинним законодавством. Дана заява була розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Представник відповідача заперечив щодо задоволення позову в повному обсязі, з підстав викладених в письмовому відзиві та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

13 червня 2019 року судом отримано відповідь на відзив, у якій позивач наголошує на протиправній бездіяльності відповідачів та зазначає, що разом із супровідною заявою відповідачу надіслані всі необхідні для оформлення паспорту у формі книжечки: заповнена дитиною заява про видачу паспорта за формою, зразок якої затверджено наказом МВС від 13.04.2012 р. № 320, дві фотокартки розміром 35\45 мм, засвідчена копія свідоцтва про народження дитини і зауважує, що дитині саме було надано відмову , а не відповідь ан звернення.

Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив фактичні обставини і приходить до наступних висновків.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до ч. 1 ст. 242 Цивільного кодексу України є її законним представником, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого 19 червня 2001 року № НОМЕР_1 (а.с.10).

13.02.2019 року ОСОБА_2 разом з ОСОБА_1 , особисто звернулись із заявою до керівника Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області з метою оформлення дитині паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ (а.с.14).

У заяві позивачі просили :

1. Оформити і видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ

2.Повідомити про дату і час , коли дитина може звернутись до отримати готовий паспорту формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України на підставі поданих документів.

3. У разі неоформлення дитині паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України просять повідомити про причини відмови в оформленні такого паспорта.

Також просили не передавати персональні дані їхньої дитини до ЄДДР і не присвоювати їй УНЗР або будь-які інші ідентифікатори особи. Облік вести виключно за іменем, прізвищем і по-батькові, тобто за раніше встановленими формами.

Відповідь просили надати по кожному пункту заяви у встановлені законодавством строки.

До заяви надані були і документи, передбачені п. 13 Положення про паспорт, а саме: заява встановленого зразка, свідоцтво про народження дитини та дві фотокартки розміром 35x45 мм.

Листом Міжгірського РВ ДМС України в Закарпатській області від 28.03.2019 року №59 надано відповідь на звернення позивача, в яких відповідач-1 зазначив:

1) постановою КМУ від 25 березня 2015 року №302 затверджено "Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", відповідно до якого обмін та видача паспорта особі, яка досягла 14-річного віку здійснюється на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто та визначеного пунктом 35 Порядку переліку необхідних документів.

2) Додатково проінформовано позивача, що всупереч зазначених вище норм законодавства позивачем надано заяву, форму якої скасовано 17.04.2018 року у зв'язку з втратою чинності наказу МВС від 13.04.2012 № 320 «Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», яким таку заяву затверджено, а відтак працівником підрозділу міграційної служби не може прийматися недійсний або підроблений документ.

3) Крім того, наголошується про наявність кримінальної відповідальності за підробку бланків документів та вчинення тиску на працівників підрозділу міграційної служби з метою отриманий адміністративної послуги з порушенням норм законодавства.

4)Заявникам роз'яснено, що для оформлення паспорта громадянина України необхідно особисто звернутися до територіального підрозділу органу міграційної служби за місцем реєстрації/фактичного проживання та надати передбачену законодавством заяву з переліком необхідних документів. (а.с.15-16).

Відповідачем в обгрунтування клопотання про залишення позову без розгляду було додано наступні письмові докази:

- позовна заява ОСОБА_1 ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 датована 06.02.2018 року адресована Закарпатському окружному адмінсуду із зазначенням відповідачів : Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області та Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області , в якій просили визнати протиправну бездіяльність відповідачів щодо неоформлення дитині у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ . Підставами в даному позові вказані заява позивачів від 25.12.2017 року на адресу відповідачів та незаконна, на думку позивачів, відмова у видачі паспорту у формі книжечки.

- додатки до вищевказаного позову, в тому числі відповіді відповідачів

- рішення ЗОАС від 29.11.2018 року у справі № 807/85/18 за результатами розгляду вищевказаного позову , яким в позові відмовлено

- постанова Восьмого апеляційного адмінсуду від 18.03.2019 року, якою рішення першої інстанції у справі № 807/85/18 залишено без змін.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року (далі - Закон № 5492-VI) визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, у т.ч. паспорт громадянина України .

Частинами 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону № 5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. (ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VI).

Відповідно до статті 21 Закону № 5492-VI

1. Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

2. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

3. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.

4. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

5. Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

6. Паспорт громадянина України видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання або не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його термінове отримання. Паспорт громадянина України вперше видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання.

Пунктом 1 ч.1 ст.2 Закону № 5492-VI встановлено, що розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Відповідно до ч.7 ст. 16 Закону України № 5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:

1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);

3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;

4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі по тексту - Положення № 2503-ХІІ).

В даній Постанові зазначено, що відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України" Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

4. Кабінету Міністрів України: установити порядок реєстрації населення за місцем проживання на території України; забезпечити виготовлення бланків паспорта громадянина України, бланків свідоцтва про народження та бланків паспорта громадянина України для виїзду за кордон у необхідній кількості.

Згідно з положеннями п. 3 Положення № 2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Наказом МВС України від 13.04.2012 № 320 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 липня 2012 р. за № 1089/21401 був затверджений Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, де зазначено , що

- Цей Порядок розроблений відповідно до:

Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні",

"Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей",

Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII.

1.2. Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку

1.3.Для оформлення паспорта особа подає: заяву про видачу паспорта (додаток 1)

МВС України від 01.03.2018 № 161 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 березня 2018 р. за № 352/31804) видав Наказ" Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 13 квітня 2012 року № 320"., який набрав чинності 17.04.2018 року.

Кабінетом Міністрів України 25 березня 2015 р. була прийнята Постанова № 302, " Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України".(Далі Порядок № 303)

Суд зазначає, що як положеннями Закону № 5492-VI та і нормами постанови КМ України від 25 березня 2015 р. № 302 " Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (надалі - Постанова № 302), так і Положенням № 2503-ХІІ, передбачено чіткий порядок, суб'єктний склад та перелік документів для оформлення паспорта громадянина України.

Порядком № 302 встановлено наступне:

Установити, що:

прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється.

паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

11. Порядок взаємодії ДМС з Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".

Порядок взаємодії територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС з центрами адання адміністративних послуг встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".

12. Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС.

13. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

Згідно з п. 26 Порядку № 302 після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви - анкети відомостей про особу (п.27 Порядку № 302).

Суд констатує, що станом на сьогоднішній день нормами чинного законодавствами не встановлено порядку виготовлення , видачі та оформлення паспорту у формі книжечки, видача якої здійснювалась з врахуванням законодавства, яке діяло до виникнення спірних правовідносин, а діють норми законів , які суд проаналізував вище та яких позивач не дотримвся.

Щодо посилання позивача на Постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі № 806/3265/17 для врахування її у даній справі судом при винесенні рішенні, то суд звертає увагу на наступне.

У відповідності до ст.4 КАСУ типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги;

зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

У справі 806/3265/17 особою, яка звернулася за оформленням паспорту у формі книжечки у звязку з релігійними переконаннями була повнолітня особа, яка після реєстрації шлюбу, і змінивши прізвище звернулася із відповідною заявою у липні 2017 року, отримавши, на її думку, неправомірну відмову.

Листом від 6 жовтня 2017 року № 22/2728 Відділ УДМС у вищевказаній справі відповів позивачці, що паспортизація громадян України здійснюється відповідно до вимог Закону № 5492-VI (у редакції, викладеній згідно із Законом № 1474-VIII), яким встановлено форму, зокрема, такого документа, як паспорт громадянина України, та вимоги/умови щодо його отримання. Зразок і технічний опис бланка паспорта громадянина України затверджено Постановою № 302, прийнятою відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону № 5492-VI. За цією Постановою (у редакції, викладеній згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 745) з 1 листопада 2016 року паспорт громадянина України виготовляється лише у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого тією ж Постановою № 302. Відділ УДМС зазначив, що всім необхідним матеріально-технічним ресурсом для оформлення паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм його забезпечено ще з початку 2015 року. Остаточно приймання документів для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року припинено з 1 листопада 2016 року, тому на дату звернення позивачки (жовтень 2017 року) законних підстав для виготовлення паспорта громадянина України в іншій формі чи іншим способом, ніж це встановлено Законом № 5492-VI та Постановою № 302, немає.

В нашій справі № 260/638/19 позивачка зверталася в інтересах неповнолітньої, яка особисто повинна заповнити відповідні форми документів та здійснити відповідні дії при оформленні паспорту, що не було зроблено.

Крім того, у відповіді відповідачів не міститься відмови, відповідач не приймав ніякого рішення, як це визначено, а розяснив порядок подання документів станом на день подачі заяви з посиланням на втрату чинності Наказу МВС від 13.04.2012 року № 320, у звязку з чим подана заява не відповідає встановленим вимогам. А на час спірних правовідносин та на час постановлення рішення Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі № 806/3265/17, Наказ № 320 від 13.04.2012 року, яким було затверджено форму заяву, яку надала позивач ОСОБА_1 в якості доказу , на підтвердження своїх вимог - був чинним. Отже, також відсутня обовязкова ознака типової справи як відносини, що регулюються одними нормами права.

Таким чином, слід зазначити, що листами відповідача не відмовлено у оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки позивачем та його законним представником не використано право на звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою про надання адміністративної послуги та необхідними документами.

Отже, позивачем не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, а тому, відповідний лист відповідача, з якими висловив незгоду позивач, який діє в її інтересах, не є рішенням суб'єкту владних повноважень, у розумінні КАС України.

Щодо посилання відповідача в обгрунтування клопотання про залишення позову без розгляду на позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 датована 06.02.2018 року адресована Закарпатському окружному адмінсуду із зазначенням відповідачів : Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області та Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області , в якій просили визнати протиправну бездіяльність відповідачів щодо неоформлення дитині у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, то суд звертає увагу, що підставами в даному позові вказано заяву позивачів від 25.12.2017 року на адресу відповідачів та незаконна, на думку позивачів, відмова у видачі паспорту у формі книжечки , а також рішення ЗОАС від 29.11.2018 року у справі № 807/85/18 за результатами розгляду вищевказаного позову, яким в позові відмовлено . Проаналізувавши позови суд дійшов висновку, що підстави та предмет позовів не є аналогічним, і крім того в нашій справі в інтересах дитини звернулася мама дитини , а в іншій справі - обоє батьків. Отже, ні підстав для закриття провадження, ні підстав для залишення позову без розгляду у відповідності до ст. ст. 238, 240 КАСУ судом не встановлено.

Крім того, суд при розгляді справи у відповідності до ст. 7 КАСУ вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року , ні Постанова КМУ № 302, від 25 березня 2015 р. " Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" не визнавали неконституційними , не скасовувалися, не визнавалися нечинним, а тому є джерелом права, які підлягають обовязковому застосуванню судом.

3 квітня 2019 р. № 398 КМУ прийняв Постанову" Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, в якій вказано наступне:

" Внести зміни до пункту3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), доповнивши його абзацом такого змісту:

"Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.".

2. Міністерству внутрішніх справ до набрання чинності цією постановою забезпечити розроблення та прийняття акта, що випливає із цієї постанови.

Отже, КМУ зазначає, що наразі відсутній законодавчий акт , який може регулювати питання оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, та відсутність зобов'язань Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Проаналізувавши вказані норми законодавства та правовідносини які склалися між учасниками справи, враховуючи докази наявні у матеріалах справи, слід зазначити, що бездіяльність відповідачів у даному випадку відсутня, оскільки, на підставі письмової заяви ОСОБА_2 та її законного представника, та за відсутності необхідних документів (свідоцтва про народження;) відповідач позбавлений можливості видати паспорт громадянина України будь-якого зразка.

Таким чином, оцінюючи вимоги позивача про покладення на відповідача обов'язку щодо видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХП необхідно зазначити, дії та відповідь відповідач є законними та відповідають вимогам , які суд перевіряє у відповідності до ч.2 ст. 2 КАСУ, а саме:

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

1.В Позові ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_2 ) в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 37809328 вул. Грибоєдова, буд. 12а,м. Ужгород, Закарпатська область,88000, Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області, смт. Міжгіря вул. Взєднання,1 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення повного текст судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б. Плеханова