про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
19 червня 2019 р. Справа №120/1931/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Крапівницька Н. Л., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ладижинського міського відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанов
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ладижинського міського відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанов.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою, та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" зазначено, що подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить з 01.01.2019 становить 1912,00 грн.
Відповідно до п.п.1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як випливає із матеріалів справи, позивач просить визнати неправомірними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо скасування:
- постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 16.07.2018 р.,
- прийняття постанови про повернення виконавчого документа стягувача від 17.05.2019 року;
- постанови про стягнення виконавчого збору від 17.05.2019 року на суму 122485,00 грн.;
- постанови про відкриття виконавчого провадження №59147525 від 17.05.2019 року,
та скасувати зазначені постанови.
Відтак, позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру (3*768,40 грн. = 2305,20 грн.) та одну вимогу майнового характеру (122475,00*1% = 1224,75 грн.).
До матеріалів справи позивачем долучено квитанцію про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн.
Відтак, позивачу необхідно доплатити суму судового збору в розмірі 2761,55 грн. (3529,95 грн. - 768,40 грн. = 2761,55 грн.).
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене, вважаю, що дану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб оплати судового збору в розмірі 2761,55 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Вінниці/, м. Вінниця/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38054707, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, р/р 34318206084001, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача, Вінницький окружний адміністративний суд).
Крім того суд зазначає, що у п.1 прохальної частини позовної заяви позивач просить визнати неправомірними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо скасування постанови про повернення виконавчого документа стягувачу від 16.07.2018 р., прийняття постанови про повернення виконавчого документа стягувача від 17.05.2019 року; постанови про стягнення виконавчого збору від 17.05.2019 року на суму 122485,00 грн.; постанови про відкриття виконавчого провадження №59147525 від 17.05.2019 року, однак у п. 2 прохальної частини позивач просить визнати зазначені постанови державного виконавця протиправними та скасувати їх.
Вивчивши таку редакцію викладу прохальної частини позовної заяви суд звертає увагу позивача на те, що п. 1 і п. 2 суперечить один одному, а саме: у п.1 позивач просить визнати неправомірними дії державного виконавця щодо скасування постанов, проте у п. 2 позивач просить скасувати ті самі постанови державного виконавця. Тому суд вважає за необхідне запропонувати позивачу уточнити зміст прохальної частини позовної заяви.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Ладижинського міського відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення зазначених недоліків позовної заяви, а саме, 5(п"ять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом:
- оплати судового збору в розмірі 2761,55 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Вінниці/, м. Вінниця/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38054707, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, р/р 34318206084001, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача, Вінницький окружний адміністративний суд);
- уточнити зміст прохальної частини позовної заяви.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
4. Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог ухвали у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернено.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Копія вірна Суддя:
Секретар: