12.06.2019 року Провадження №2/425/391/19
Справа №425/1377/19
місто Рубіжне Луганської області
Рубіжанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Романовський Є.О.,
за участю секретарів: Чикунової Ю. С., Гайворонської І.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рубіжному Луганської області цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в обгрунтування якого зазначив, що 20.01.2015 року відповідач, а разом з донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взяті на облік Управлінням праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області як внутрішньо переміщені особи. 02.02.2015 року відповідач звернулася до позивача із заявою для призначення їй разом з донькою щомісячної адресної допомоги як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради від 10.02.2015 року відповідачу призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг: з 02.02.2015 року по 01.04.2015 року у розмірі 1 326,00 грн., з 02.04.2015 року по 01.06.2015 року у розмірі 1 105,00 грн., з 02.06.2015 року по 01.08.2015 року у розмірі 884,00 грн. На підставі заяви відповідача від 21.05.2015 року позивачем взято на облік ще одну її доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради від 26.05.2015 року, 19.08.2015 року, 04.02.2016 року відповідачу призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг: з 21.05.2015 року по 01.06.2015 року у розмірі 1 989,00 грн., з 02.06.2015 року по 01.08.2015 року у розмірі 1 768,00 грн., з 02.08.2015 року по 01.02.2016 року у розмірі 1 768,00 грн., з 03.02.2016 року по 02.08.2016 року у розмірі 1768,00 грн. Під час проведення у позивача Державною фінансовою інспекцією в Луганській області ревізії використання вищезазначених коштів, з'ясовано, що відповідач під час подання заяви для призначення грошової допомоги подала недостовірну інформацію, а саме донька відповідача - ОСОБА_2 не навчається в жодній загальноосвітній середній школі м. Рубіжного, а тому 30.12.2016 року на адресу ОСОБА_1 позивачем було направлено рекомендованим листом повідомлення з метою врегулювання питання щодо повернення суми надміру виплаченої грошової допомоги, однак вказана сума на теперішній час не повернута.
У зв'язку з тим, що відповідачем в добровільному порядку зазначена суму не повернута, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надмірно виплачені кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 11 429,95 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення по справі не заперечувала.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 та ч. 4 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. У разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності учасників справи, на підставі доказів, які додані до справи, та ухвалити заочне рішення.
12.06.2019 року, згідно ч. 5 ст. 259 та ч. 1 ст. 281 ЦПК України, не виходячи до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорту (а.с.7-8).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_2 , батьками якої є: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 24.07.2000 року відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому Антрацитівської міської ради Луганської області, відповідний запис № 207 (а.с.11).
01.07.2008 року ОСОБА_6 та ОСОБА_5 уклали шлюб, у зв'язку з чим остання змінила прізвище на « ОСОБА_7 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим 01.07.2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, актовий запис № 152 (а.с.10).
ІНФОРМАЦІЯ_5 у подружжя народилася донька - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Антрацитівського міськрайонного управління юстиції Луганської області, актовий запис № 561 (а.с.19).
На підставі заяви № 4243 ОСОБА_1 від 20.01.2015 року та заяви № 7270 від 21.05.2015 року, її було взято на облік як внутрішньо переміщену особу за фактичною адресою перебування: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями, наданими 16.05.2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області за
№ 9/2242(а.с.12-13, 17-18, 49).
02.02.2015 року та 30.07.2015 року ОСОБА_1 , в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.14-15, 22-23).
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10.02.2015 року ОСОБА_1 на сім'ю призначено допомогу на період з 02.02.2015 року по 01.04.2015 року у розмірі 1 326,00 грн., з 02.04.2015 року по 01.06.2015 року у розмірі 1 105,00 грн., з 02.06.2015 року по 01.08.2015 року у розмірі 884,00 грн., рішенням від 26.05.2015 року на період з 21.05.2015 року по 01.06.2015 року у розмірі 1 989,00 грн., з 02.06.2015 року по 01.08.2015 року у розмірі 1 768,00 грн. (на підставі заяви відповідача про зміну складу сім'ї), рішенням від 19.08.2015 року в період з 02.08.2015 року по 01.02.2016 року у розмірі 1 768, 00 грн., рішенням від 04.02.2016 року в період з 03.02.2016 року по 02.08.2016 року у розмірі 1 768,00 грн. (а.с. 16, 20, 21, 24, 25).
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від
10.01.2019 року, встановлено що ОСОБА_8 за адресою:
АДРЕСА_2 проживає, а також працює з 14.01.2019 року продавцем в магазині «Пивна бочка» (а.с.26-27).
Актом Державної фінансової інспекції в Луганській області від 18.10.2016 року
№ 04-21/002 та інформацією дітей внутрішньо переміщених осіб, які не навчались у загальноосвітніх навчальних закладах Управління освіти Рубіжанської міської ради Луганської області в період з 01.01.2014 року по 31.07.2016 року виявлено, що ОСОБА_2 в період з 01.01.2014 року по 31.07.2016 року не влаштовувалася до жодної Рубіжанської ЗОШ, а також до інших загальноосвітніх навчальних закладів
м. Рубіжне та відповідно в них не навчалися, а отже Управлінням праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області Сопруновій С.М. зайво нараховано та сплачено щомісячну адресну допомогу за вказаний період на загальну суму 11 429,95 грн. (а.с.31-35, 36-38, 39).
ОСОБА_1 за період з 02.02.2015 року по 29.02.2016 року включно отримала допомогу переміщеним особам для проживання у розмірі 11 429,95 грн., що підтверджується довідкою від 11.04.2019 року № 502 (а.с.40).
29.12.2016 року ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області направлено повідомлення про повернення зайво нарахованої та сплаченої адресної допомоги за період з 02.02.2015 року по 29.02.2016 року у розмірі 11 429,95 грн., вказане повідомлення остання отримала та зобов'язалася повернути вказану суму протягом шести місяців відповідно до заяви від 16.01.2019 року (а.с.28-30).
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) у абз. 1 ч. 1 ст. 1 встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно із абз. 1 ч. 1 ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Статтею 9 Закону окрім прав внутрішньо переміщеної особи передбачені і її обов'язки, в тому числі, пунктом 4 частини другої встановлено, що у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Також в статті 12 Закону передбачені підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Такими є, між іншим, обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала завідомо недостовірні відомості (п. 5 ч. 1).
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок).
Пунктами 2, 3 Порядку, в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців; грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2 400 гривень.
Відповідно до п. 5 Порядку, в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- число, місяць, рік народження;
- серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті);
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім'ї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім'ї в установі уповноваженого банку.
До заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї.
Таким чином, у вище зазначеному переліку не зазначено, що в обов'язковому порядку діти внутрішньо переміщеної особи повинні навчатися в загальноосвітніх навчальних закладах.
Разом з тим, пунктом 10 Порядку, в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Пунктом 12 Порядку, в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
- подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
- надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
- зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
З вищенаведеного вбачається, що відповідно до Закону та Порядку, в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, не є обов'язком внутрішньо переміщеної особи повідомляти про заклад навчання або зміну місця навчання її дітей структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
Відповідно до п. 11 Порядку, в редакції, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Отже, в уповноваженого представника сім'ї на вимогу уповноваженого органу виникає обов'язок з повернення надміру виплаченої суми грошової допомоги лише у разі, якщо така сума була виплачена внаслідок подання документів з недостовірними відомостями.
Однак, з бланків заяв для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, які 02.02.2015 року та 30.07.2015 року заповнила ОСОБА_1 вбачається, що нею підкреслено - НІ, а судом не встановлено порушень та позивачем не заявлено вимог, навпроти наступної інформації:
- у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (зазначається місцезнаходження житла);
- у володінні всіх членів сім'ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (зазначається кількість транспортних засобів та строк їх експлуатації з дати виписки);
- у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Отже, в переліку інформації, яку необхідно зазначити заявнику не міститься обов'язковості зазначення місця навчання її неповнолітніх дітей, а отже вимоги позивача не знайшли свого підтвердження.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки відповідач правомірно набула грошову допомогу у розмірі 11 429,95 грн., а підстави для її повернення судом не встановлені.
Керуючись ст. ст. 12-13, 76-81, 263-265, 280-282, 289 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У задоволені позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, - відмовити.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, позивач не подав апеляційної скарги, а відповідач не подав письмової заяви про перегляд заочного рішення. У випадку подання позивачем апеляційної скарги, заочне рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У випадку подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення, якщо його не скасовано, воно набирає законної сили у випадку подання відповідачем апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана до Рубіжанського міського суду Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення суду складено 18 червня 2019 року.
Суддя Є.О. Романовський