Справа № 344/9426/19
Провадження № 3/344/3094/19
19 червня 2019 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ст.124, ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення серії БД №294672 від 27.05.2019 та БД №294671 від 27.05.2019, 12.01.2019 близько 01 год. 23 хв. в м.Івано-Франківську по вул. Б.Лепкого, 49, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «BMW 525», н.з. НОМЕР_2 , не врахував дорожніх умов, стану дорожнього покриття, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого допустив наїзд на припаркований транспортний засіб марки «MITSUBISHI Lancer», н.з. НОМЕР_3 . В результаті ДТП обидва автомобілі отримали механічні пошкодження. Після чого ОСОБА_1 , будучи причетним до ДТП, залишив місце дорожньо-транспортної пригоди. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.3б, 12.1, 2.10а Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ст.ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча повідомлявся про час та місце розгляду справи. Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , 12.01.2019 о 01 год. 23 хв. в м.Івано-Франківську по вул. ОСОБА_2 .Лепкого останній керував транспортним засобом марки «BMW 525», н.з. НОМЕР_2 , через слизьке покриття допустив наїзд на припаркований автомобіль, злякався, а тому поїхав з місця пригоди. За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_3 в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені в зазначених протоколах про адміністративне правопорушення від 27.05.2019.
Заслухавши пояснення ОСОБА_3 , вважаю, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративні правопорушення передбачені ст.124 КУпАП, тобто порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, та ст.122-4 КУпАП, тобто залишення водієм транспортного засобу місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний.
Відповідно до п.2.3.(б) Правил дорожнього руху України передбачено, що водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п.12.1 Правил дорожнього руху України, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Також, відповідно до п.2.10а Правил дорожнього руху України, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколів про адміністративне правопорушення серії БД №294672 від 27.05.2019 та БД №294671 від 27.05.2019, схемою місця ДТП від 12.01.2019, рапортами працівників поліції від 12.01.2019 та 15.01.2019, письмовими поясненнями ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 усними поясненнями ОСОБА_3 , наданими в судовому засіданні.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст.124 КУпАП як порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за ст.122-4 КУпАП, тобто залишення водієм транспортного засобу місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний.
Однак, відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі необхідно закрити, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
З матеріалів справи вбачається, що 12.01.2019 ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ст.124, ст.122-4 КУпАП.
З огляду на те, що справа надійшла до суду тільки 29.05.2019, внаслідок чого розпочате адміністративне провадження неможливо було розглянути до закінчення строку накладення адміністративного стягнення у справі 12.04.2019, то строки накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 на момент розгляду справи закінчились.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Таким чином вважаю, що оскільки строки накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 на момент розгляду справи закінчились, то провадження в справі слід закрити за закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 38, 268, 283- 285, 287-289, 247 п.7 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ст.122-4 КУпАП.
Провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ст.124, ст.122-4 КУпАП закрити на підставі ст.38, п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Зеленко