19 червня 2019 року справа № 580/1133/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подала позов, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, далі - управління, відповідач-1), які полягають у відмові визнання ОСОБА_1 особою, що постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії;
- зобов'язати управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області направити подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання ОСОБА_1 особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії;
- зобов'язати Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. Залізняка, 10, далі - Департамент, відповідач-2) винести рішення, яким визнати ОСОБА_1 особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що з метою отримання вищевказаного посвідчення позивач звернулася до управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації Черкаської області з відповідною заявою, однак 22.03.2019 отримала листа № 01-7-1/К-26, яким позивачеві відмовлено у видачі посвідчення особи, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії.
Відмова обґрунтовувалась посиланням на Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014. № 76-УІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: з 01.01.2015 виключено зону посиленого радіоекологічного контролю з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення, а, оскільки позивач проживає на території, яка з 01.01.2015 не відноситься до території забрудненої зони, тому немає підстав, на думку відповідача, для віднесення позивача до числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Позивач вважає, що дії відповідачів, як суб'єктів владних повноважень, є незаконними, оскільки посилання на виключення зони посиленого радіоекологічного контролю з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Додатково у адміністративному позові позивач просить розглянути справу без її участі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.04.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачеві строк протягом якого можуть бути усунуті недоліки вказані у даній ухвалі.
17 квітня 2019 року позивач надала до суду заяву з додатком на виконання ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 08.04.2019.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Письмових відзивів на адміністративний позов від відповідачів до суду не надходило.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (надалі - Закон № 796-ХІІ у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.
Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (надалі - Порядок № 51).
Пунктом 10 вищевказаного Порядку № 51 передбачено, що посвідчення видаються, зокрема, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка; а також, інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Згідно з 10 Порядку № 51 видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Вищенаведені норми свідчать про те, що посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-XII. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, посвідчення видаються Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі рішення про видачу посвідчення у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. Вказані органи можуть у той же строк прийняти рішення про відмову у видачі посвідчення.
Суд також враховує, що відповідно до розпорядження Черкаської ОДА від 27.11.2009 № 354 для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, створена комісія Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також затверджене Положення про цю комісію.
Відповідно до пункту 1 вказаного Положення комісія Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є постійно діючим консультативно-дорадчим органом облдержадміністрації. Пункт 16 цього Положення (зі змінами, внесеними розпорядженням Черкаської ОДА від 12.07.2013 № 204) передбачає, що організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності комісії здійснюється Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.
Однак суд звертає увагу, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 65 Закону № 796-XII видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій, а відповідно до п. 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Суд наголошує, що Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації здійснюється лише організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності комісії і по суті рішень щодо встановлення особі статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, чи відмови у встановленні такого статусу Департамент не приймає.
Аналізуючи зазначене, у даному випадку, рішення про видачу чи відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі категорії 1, віднесено до повноважень саме Черкаської обласної державної адміністрації.
Отже, управління соціального захисту населення Тальнівської РДА Черкаської області, надавши відповідь № 01-7-1/К-26 від 22.03.2019 про відмову позивачеві у видачі посвідчення як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, по-перше, вийшло за межі своїх повноважень та вирішило питання, яке не належить до його компетенції, а, по-друге, проявило бездіяльність, а саме: не внесло подання та не направило його з необхідними документами до Черкаської обласної державної адміністрації.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частини 1, 2 статті 9 вказаного Кодексу передбачають що, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд вважає, що для захисту порушених прав позивача в даному випадку слід вийти за межі позовних вимог і визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Тальнівської РДА Черкаської області, щодо не внесення подання та не направлення його разом із необхідними документами до Черкаської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо надання ОСОБА_1 статусу громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір", а відповідачі не надали суду доказів на підтвердження понесених судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області щодо не внесення подання та не направлення його разом із необхідними документами до Черкаської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо надання ОСОБА_1 статусу громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Тальнівського районної державної адміністрації Черкаської області направити подання разом із необхідними документами до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо надання ОСОБА_1 статусу громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
2) відповідач-1 - управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, ідентифікаційний код 03195783);
3) відповідач-2 - Департамент соціального захисту населення Черкаської області державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. Залізняка, 10, ідентифікаційний код 03195719).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 19.06.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк