18 червня 2019 року справа № 580/1503/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської районної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Черкаської районної ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Черкаської районної ради щодо відмови у наданні позивачу завірені належним чином копії Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України та додати завірений належним склад професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою;
- зобов'язати Черкаську районну раду надати позивачу завірену належним чином копію Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України та додати завірений належним склад професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність бездіяльності відповідача щодо ненадання повної, точної та достовірної інформації на заяву позивача щодо отримання публічної інформації всупереч вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов, що надійшов до Черкаського окружного адміністративного суду 24.05.2019, відповідач позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки звернення позивача розглянуте у терміни, визначені Законом України "Про звернення громадян" і за результатами розгляду вказаного звернення позивачу надано відповідь.
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У період з 27.05.2019 по 14.06.2019, включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував у відпустці, з огляду на що розгляд справи здійснюється у перший робочий день після відпустки - 18.06.2019.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що 25.02.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Черкаської районної ради, в якій просив надати завірену належним чином копію Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженими органами виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України, а також надати завірений належним чином склад професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою.
Листом від 26.02.2019 №П-5 Черкаська районна рада повідомила позивача про те, що Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерського господарства, затверджене наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства праці та соціальної політики України від 17.12.2003 №452/335, відповідно до якого районна рада для виконання організаційної роботи, пов'язаної з проведенням професійного відбору, формувала та затверджувала склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств втратило чинність. Крім того, Черкаська районна рада повідомила, що згідно зі ст. 5 Закону України "Про фермерські господарства" право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо відмови у наданні завіреної належним чином копії Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України та завіреного належним чином складу професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Позивач у заяві від 25.02.2019 не зазначає, на підставі, якого правового акта він звертався до відповідача. Представник відповідача у відзиві на позов зазначив, що звернення розглянуто на підставі Закону України «Про звернення громадян».
Питання практичної реалізації громадянами права на звернення врегульовано Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою ст. 3 Закону №393/96-ВР передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону №393/96-ВР заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, суд висновує, що звернення позивача від 25.02.2019 відповідно до ст. 3 Закону №393/96-ВР відповідає вимогам звернення в розумінні цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону №393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як встановлено судом із матеріалів справи, відповідачем у відповідності та у строк розглянуто звернення позивача від 25.02.2019 та надано відповідь листом від 26.02.2019 №П-5.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 657-XII кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач у заяві просив відповідача надати завірену належним чином копію Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженими органами виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України.
Відповідач листом від 26.02.2019 №П-5 повідомив позивача, що Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерського господарства, затверджене наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства праці та соціальної політики України від 17.12.2003 №452/335, відповідно до якого районна рада для виконання організаційної роботи, пов'язаної з проведенням професійного відбору, формувала та затверджувала склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств втратило чинність.
Суд зазначає, що наказ Міністерства аграрної політики України і Міністерства праці та соціальної політики України від 17.12.2003 №452/335, яким затверджено Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств визнано таким, що втратив чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України Міністерства соціальної політики України від 04.11.2011 №596/424, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.11.2011 за №1325/20063.
Крім того, позивач просив надати завірену належним чином копію вказаного Положення.
Відповідно до пп. 2, 3 п. 10 Розділу ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5, установа має право засвідчувати копії документів, що створюються в ній, за винятком копій документів, які відповідно до законодавства потребують засвідчення в нотаріальному порядку.
Таким чином, суд висновує, що оскільки Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств затверджене наказом Міністерства аграрної політики України і Міністерства праці та соціальної політики України, а тому Черкаська районна рада не має права засвідчувати копію вказаного Положення, оскільки даний документ створений у іншій організації.
Що стосується другого пункту заяви позивача щодо надання завіреного належним чином складу професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою, то листом від 26.02.2019 №П-5 Черкаська районна рада повідомила позивача, що для виконання організаційної роботи, пов'язаної з проведенням професійного відбору районна рада формувала та затверджувала склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств саме на підставі Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерського господарства, затверджене наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства праці та соціальної політики України від 17.12.2003 №452/335, яке втратило чинність 04.11.2011.
Отже, суд приходить до висновку, що районна рада позбавлена можливості надати склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств, оскільки такий склад, відповідно до норм чинного законодавства не сформований та не затверджений.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд висновує, що відповідачем надано лист-відповідь від 26.02.2019 №П-5 на звернення позивача від 25.02.2019, в якому надано відповідь на поставлені позивачем питання, а тому твердження позивача про протиправність бездіяльності відповідача щодо ненадання відповіді є необгрунтованим. При цьому суд звертає увагу, що відповідь надана в межах місячного строку відповідно до статті 20 Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність існування порушеного права позивача у публічно-правових відносинах, що є підставою для відмови у задоволенні заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 159, 242-246, 250, 255, 262, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Черкаської районної ради (18003, м. Черкаси, вул. В. Чорновола, 157, ідентифікаційний код 25659510) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький